Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 28.02.2024
1. Російський виробник алмазів АЛРОСА, що потрапив під санкції, повідомив про чистий прибуток за 2023 рік у розмірі 85,18 мільярда рублів ($925 мільйонів), що на 15,2% менше, ніж у минулому році.
— Оборот зріс на 9,2% і склав 322,6 млрд руб.
— Лідери Великої сімки домовилися в грудні про заборону продажу непромислових алмазів з росії з січня, а російські алмази, які продаються третіми країнами, — з березня.
2. Російський гігант НОВАТЕК може не отримати цього року шість СПГ-танкерів з корейської верфі Hanwha Ocean, призначених для вивезення газу з проекту «Арктик СПГ-2».
— Три газовози наразі недоступні, оскільки їхні замовники — структури «Совкомфлоту» — 23 лютого потрапили під прямі санкції США.
— Ще три танкери будуються на замовлення MOL і не потрапили під санкції, але їхня здача затримується.
— В результаті поки у НОВАТЕКу немає флоту для комерційних відвантажень з «Арктік СПГ-2», незважаючи на запуск першої лінії проекту.
3. Частка розвинених країн в імпорті рф за підсумками 2023 року знизилася з 47% до 17%, а Китаю зросла з 27% до 45%, що несе ризики надто високої концентрації поставок з однієї країни.
— Більше того, переорієнтація зовнішньої торгівлі на Китай відбувається нерівномірно: зростання постачання готової техніки не супроводжується порівнянним збільшенням ввезення комплектуючих.
4. Російська державна корпорація «Росатом» уникла санкцій і продовжує заробляти астрономічні суми.
— Виторг держкорпорації минулого року склав 2,5 трлн руб. З них понад половина – понад $16 млрд – «Росатом» отримав за кордоном. Це рекорд в історії компанії.
— Як і Газпромбанк, через який йдуть розрахунки за постачання газу до Європи, що залишилися, «Росатом» практично не зачепило санкціями, хоча він відіграв важливу роль у війні.
— Відмовитись від його послуг набагато складніше, ніж від російського газу.
— На росію припадає близько 45% світових потужностей зі збагачення урану, і вона займає близько 36% на світовому ринку послуг з його збагачення.
— «Росатом» залишається домінуючим джерелом палива для АЕС у всьому світі, задовольняючи приблизно половину глобального попиту, причому швидко збільшити потужності з виробництва збагаченого урану неможливо.
— Ряд країн сильно залежать від російського ядерного палива, наприклад, у Центральній та Східній Європі. Деякі їх виробляють на АЕС понад 30% електроенергії, а Словаччина – 60%. Навіть США минулого року купили у росії збагаченого урану на рекордні $1,2 млрд.
— $16 млрд зарубіжного виторгу «Росатому» – це приблизно 4% всього російського експорту минулого року.
5. Нові санкції США загрожують продажам російської нафти до Індії.
— Нові санкції США проти рф можуть вплинути на продаж російської нафти в Індію, яка є найбільшим покупцем її морської нафти.
— Зазначається, що санкції також ускладнять спроби індійських державних нафтопереробників забезпечити щорічні угоди про постачання.
— Санкції націлені на провідну російську танкерну групу «Совкомфлот», яку Вашингтон звинуватив у причетності до порушення обмеження цін G7 на російську нафту.
6. В Сенаті закликали американських виробників вживати більше заходів, щоб попередити потрапляння власної продукції до росії.
— З таким зверненням до місцевих виробників напівровідників виступив сенатор Річард Блументаль. Його зауваження були спрямовані, зокрема, до таких компаній, як Advanced Micro Devices, Intel Corp, Texas Instruments і Analog Devices, після звітів про знаходження їхньої продукції в російському обладнанні або її постачання в рф, незважаючи на американський експортний контроль.
— «Компанії мають можливість відстежувати ці компоненти досить добре, щоб зробити більше, ніж зараз», — сказав Блументаль.
7. Новий 14-й пакет санкцій, який ЄС планує прийняти до червня, міститиме цільові заходи проти конкретних секторів економіки, повідомив депутат Європарламенту від Чехії Томаш Здеховскі.
— Черговий пакет антиросійських санкцій, найімовірніше, буде прийнято до виборів до Європарламенту, які відбудуться з 6 по 9 червня.
8. У Єврокомісії пропонують використати прибуток від активів рф на зброю для України.
— Європейський союз повинен розглянути можливість використання прибутку від заморожених російських активів для закупівлі військового спорядження для України. Про це заявила президент Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн.
— «Настав час почати розмову про використання прибутків від заморожених російських активів для спільної закупівлі військового обладнання для України», — сказала вона, закликаючи ЄС робити більше в оборонній політиці.
— Президентка Єврокомісії додала: «Не може бути сильнішого символу та більшої користі для цих грошей, ніж зробити Україну та всю Європу безпечнішим місцем для життя».
9. Єврокомісія розкрила деталі принципу No Russia у торгівлі.
— Експортери ЄС не повинні продавати санкційні товари, у тому числі літаки, контрагентам з третіх країн, якщо ті відмовляються прописувати умову про заборону реекспорту до росії, йдеться в роз’ясненнях Єврокомісії.
— Якщо таке застереження у договорі порушено, постачальники повинні задіяти такі заходи впливу/покарання як розрив контракту чи вимога виплати неустойки.
10. Єврокомісія працює над повною відмовою від поставок російського газу через Україну, заявив представник ЄК Тім Макфі.
— За його словами, зараз суммарний обсяг поставок газу з росії через українську територію в Європу становить близько 15 млрд куб. м. в год.
— Термін дії угоди про транзит газу завершується 31 грудня 2024 року, продовжувати його Євросоюз не має наміру.
11. Казахстанський банк «Фрідом Фінанс» зупинив перекази з карток «Мир».
— Після санкцій США, запроваджених 23 лютого проти оператора платіжної системи, банк розглядає питання «мінімізації ризику застосування вторинних санкцій іноземних юрисдикцій».
— На цей час операції з картами «Мир» припинено.