Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом 28.12.2023
1. Нафтова промисловість росії, яка разом із газом забезпечує понад 20% національного ВВП і більше половини всіх експортних доходів економіки, опинилася у безпрецедентній у своїй історії залежності від двох країн-покупців.
— В Індію і Китай зараз йде до 90% російського експорту нафти і нафтопродуктів.
— До війни російську нафту купували десятки країн. Майже половина експорту йшла до Європи.
— Але ембарго ЄС, яке набуло чинності наприкінці 2022 року, позбавило російських нафтовиків майже всіх найбільших клієнтів.
— До Європи надходить невеликий обсяг, що залишився в результаті тих винятків, які Євросоюз зробив для деяких країн, таких як Угорщина, Словаччина, Чехія, з постачанням нафти по нафтопроводу «Дружба».
2. Видобуток газу в росії, за офіційними прогнозами, буде нижчим за торішній на 5%.
— Експорт трубопровідного газу знизиться приблизно на 23%.
— Через такі втрати газовики намагаються збільшити свої прибутки за рахунок збільшення внутрішнього споживання та випереджального підвищення газових тарифів.
— Оптові ціни на газ у 2024 році будуть підвищені на 11,2% для всіх категорій споживачів на користь «продовження реалізації програм соціальної газифікації».
3. Мінфін рф допускає витрачання Фонду національного добробуту у 2024 році під час падіння ціни нафти.
— Поповнення Фонду можливе при умові ціни нафти марки Urals вище 60 доларів за барель.
— Якщо ціна буде нижче, поповнення Фонду не відбувається.
— Ціна у 70 доларів, що закладена у бюджеті, є дуже оптимістичною.
— Уряд рф вже запланував наступного року витратити з Фонду 1,3 трильйона рублів для балансу бюджету.
— Загальна ліквідна частина Фонду 4,7 трильйона.
4. У росії ціни на послуги автосервісів зросли на чверть.
— 2023 року вартість послуг незалежних автосервісів у рф зросла на 10–25%.
— Експерти прогнозують подальше підвищення цін на 10% наступного року через збільшення вартості запчастин та дефіциту кадрів.
5. США запропонували G7 узгодити план конфіскації російських активів на $300 млрд.
— США запропонували робочим групам «Групи семи» (G7) вивчити шляхи конфіскації 300 мільярдів доларів заморожених російських активів, оскільки союзники поспішають узгодити план до другої річниці повномасштабного вторгнення рф в Україну.
— Три робочі групи, запропоновані Вашингтоном, вивчатимуть юридичні питання, пов’язані з конфіскацією; методи застосування такої політики та пом’якшення ризиків; а також варіанти того, як найкраще спрямувати підтримку Україні.
6. Москва погрожує Сеулу заходами у відповідь через розширення списку товарів, які Південній Кореї заборонено експортувати до росії без спеціального дозволу.
— Цього тижня Сеул заявив, що додасть понад 600 видів товарів, які потенційно можуть використовуватись у військових цілях, до свого експортного контрольного списку для росії.
— До нового переліку увійшли важка будівельна техніка, акумуляторні батареї, аеронавігаційні компоненти та деякі автомобілі.
— На брифінгу в середу речниця МЗС країни-агресорки Марія Захарова назвала рішення корейської сторони недружнім кроком, зробленим за вказівкою Вашингтона, який завдасть шкоди економіці та промисловості Південної Кореї.
— «Ми залишаємо за собою право вжити заходів у відповідь, і не обов’язково симетричних. Вони (Південна Корея — ред.) не повинні бути здивовані, якщо і коли ми це зробимо», — сказала Захарова.
7. Росія погрожує Фінляндії.
— Фінляндія стане першою країною, яка постраждає в разі ескалації напруженості між росією і НАТО через свою близькість до рф. Про це заявив високопоставлений російський дипломат.
— Фінляндія вступила до НАТО цього року після того, як десятиліттями зберігала нейтральний статус, що, на думку росії, перетворило Гельсінкі на ворожого гравця.
— Цього місяця росія вже попередила Фінляндію у зв’язку з новою оборонною угодою, яка надає Сполученим Штатам широкий доступ до фінського кордону з росією.