«Пелікан» виявляє повітряні цілі на відстані до 400 кілометрів

271

Сучасна радіолокаційна станція використовується в якості інформаційної ланки в підрозділах Збройних Сил для контролю та управління повітряним рухом

У рамках виконання замовлення Міністерства оборони України відбулась передача Збройним Силам України сучасної трикоординатної радіолокаційної станції 79К6 «Пелікан». До речі, казенне підприємство «Науково-виробничий комплекс «Іскра» (м. Запоріжжя) почало її розробку ще за радянських часів. Проте договір на створення РЛС був укладений у 1992 році вже з Міністерством оборони України. У зв’язку з обмеженим фінансуванням, науково-конструкторська документація на РЛС 79К6 розроблялася аж до 2000 року, а перший дослідний зразок був виготовлений в 2006-му. У цьому ж році були проведені державні випробування, а в 2007 році РЛС офіційно прийнята на озброєння вітчизняного війська.

Радіолокаційна станція 79К6 «Пелікан» побудована на базі цифрової фазованої решітки (ФАР) і має 12 незалежних прийомних променів, що забезпечують виявлення повітряних об’єктів у кутомістному секторі до 55 градусів. Однією з ключових особливостей даної РЛС є висока середня потужність випромінюваного сигналу — 6 кВт, яка досягається за рахунок застосування сучасного багатопроменевого клістронного передавача. Таке значення більш ніж у три рази перевершує значення середньої потужності сучасної транзисторної РЛС. А висока стабільність передавальної системи в поєднанні з високою частотою повторення зондувальних імпульсів дозволяють ефективно гасити пасивні перешкоди і виявляти цілі з малими радіальними швидкостями.

Уся апаратура РЛС «Пелікан» розміщується в одній транспортній одиниці. Вона призначена для використання в якості інформаційної ланки в підрозділах нашого війська для контролю та управління повітряним рухом. Станція забезпечує виявлення, супровід і вимір трьох координат повітряних об’єктів та їх шляхової швидкості без перешкод і при наявності активних і пасивних перешкод, а також їх комбінованого впливу; визначення державної належності повітряних об’єктів, отримання від своїх літаків індивідуальної та польотної інформації.

РЛС також можна використовувати для взаємодії з командними пунктами регіональних та вищестоящих національних АСУ, і що особливо важливо — у складі зенітно-ракетних військ для видачі цілевказівок зенітно-ракетним комплексам. Поява в українській армії РЛС 79К6 дозволила автономно застосовувати зенітні ракетні дивізіони С-300 ПТ/ПС. Крім того, можливе застосування 79К6 в бригадній структурі (6 дивізіонів).

За основними тактико-технічними характеристиками РЛС 79К6 не поступається зарубіжним аналогам. Наприклад, поширеній американській РЛС AN/TPS-75 виробництва компанії Northrop Grumman, яка здатна виявляти швидкісні, висотні, малорозмірні повітряні цілі. Як стверджують українські розробники, вартість однієї РЛС 79К6 «Пелікан», порівняно із зарубіжними аналогами, в два рази менша.

Максимальна дальність виявлення цілі РЛС 79К6 «Пелікан» становить 400 км. Однак при ЕПР (ефективні поверхні розсіювання) 3–5 м2 дальність виявлення при висоті польоту цілі 100 м складає 40 км, при висоті 1000 м — 110 км, а на висоті 10–30 км — 300–350 км.

Сергій ВОРОНКОВ, na.mil.gov.ua

80К6М — экспортный вариант 79К6

Поделиться:
Загрузка...