Нові можливості модернізованої ЗСУ-23-4 «ШИЛКА»

996

Одним з концептуальних напрямів розвитку зенітного ракетного та артилерійського озброєння Збройних сил України в сучасних умовах є його глибока модернізація з урахуванням новітніх технологій та досягнень науки та техніки.

Керуючись цим підходом, ДП завод «Арсенал» провело глибоку модернізацію ЗСУ-23-4 «Шилка», внісши певні конструкційні зміни та значно покращивши можливості радянської розробки минулого століття.

«Шилка» являє собою зенітну самохідну установку, яка призначена для прикриття військ та об’єктів Сухопутних військ від ударів з повітря, знищення повітряних та наземних (надводних) цілей з короткої зупинки та в русі. За радянських часів вона підвищила ефективність частин протиповітряної оборони Сухопутних військ, де перебувала у складі підрозділів полкової ланки. Її здатність ефективно вражати цілі зчетвереною автоматичною 23-мм гарматою, рухаючись разом з підрозділами у бойових порядках, а також надійність та простота експлуатації стали головними перевагами установки під час виконання бойових завдань.

За період більш, ніж півстолітньої експлуатації у зонах конфліктів та на територіях 39 країн по всьому світу, де установка була прийнята на озброєння, вона достатньо успішно себе зарекомендувала. Незважаючи на свій похилий вік, «Шилка» й досі залишається у бойовому строю, у тому числі і в Україні.

171108 шилка

Однак, на цей час ЗСУ-23-4 суттєво застаріла. Вона вже не в повній мірі відповідає сучасним викликам та загрозам. Потребує оновлення радіоприладний комплекс, а також більшість вузлів, блоків та агрегатів. Тим не менш, ще зарано «списувати» «Шилку», адже потенціал її можливостей ще не до кінця вичерпаний. Це довели спеціалісти ДП завод «Арсенал», які провели модернізацію установки, надавши їй абсолютне нові можливості.

В результаті проведеної роботи фахівцями підприємства на світ з’явилася українська модернізація «Шилки», яка отримала назву ЗСУ-23-4М-А. В новій установці проведена заміна РЛС 1РЛ33М на багатофункціональну РЛС з цифровою антенною решіткою (ЦАР) «Рокач-АС», встановлені нові оптико-локаційна система та ракетний канал, проведена заміна розрахунково-обчислювального пристрою на цифрову обчислювальну систему, інтегровані нові бойові алгоритми управління зброєю, проведена заміна інших вузлів та блоків, планується заміна газотурбінного агрегату на більш економічний агрегат живлення.

Безумовно, ключовим оновленням з цього всього переліку є розроблена ДП завод «Арсенал» РЛС з ЦАР «Рокач-АС». Вона здатна працювати в режимах кругового огляду, пошуку та автосупроводження. РЛС впевнено виявляє та супроводжує навіть БПЛА з ефективною поверхнею розсіювання близько 0,01 кв.м на відстанях до 7 км. Новий радар значно перевершує можливості свого попередника.

Так, якщо сектор сканування старої РЛС був 15 градусів, а під час супроводу ширина діаграми спрямованості була 1 градус, то в новому радарі огляд простору здійснюється вже одночасно в секторі 18 градусів як за азимутом, так і за кутом місця. Ця особливість дозволила вирішити важливу проблему, яка була пов’язана з функціонуванням попередньої штатної РЛС — тривалий час пошуку і виявлення цілей як за цілевказанням, так і в автономному режимі.

171108 рокач
Нова РЛС з ЦАР здатна досить швидко виявляти цілі як самостійно, так і за даними зовнішнього цілевказування. Крім того, вона дозволяє одночасно супроводжувати декілька цілей, які знаходяться в межах діаграми спрямованості, а в разі обстрілу однієї цілі, практично миттєво переходити на підготовку стрільби по наступній.

І, нарешті, якщо раніше радар 1РЛ33М займав весь периметр башти в усередині «Шилки», то зараз це невеличкий пристрій розміщений зверху у контейнері. З’явилося чимало місця у середині машини, що не лише створює комфортні умови для перебування екіпажу, а й дозволяє встановлювати додаткове обладнання, наприклад, систему життєзабезпечення екіпажу.

Дослідні випробування, які проводилися підприємством на Чернігівському полігоні, показали, що можливості радару по супроводженню цілей (у тому числі малорозмірних) є дуже високими.

Окрім РЛС з ЦАР на «Шилку» також встановлена оптико-локаційна система, яка має в своєму складі телевізійний та тепловізійний канали, а також лазерний далекомір. Вона призначена для виявлення, автоматичного супроводження, видачі координат та параметрів цілей до цифрової обчислювальної системи в автоматичному або напівавтоматичному режимах. Система дозволяє здійснювати моніторинг повітряного простору, а також контроль за ураженням цілей. Вона здатна забезпечувати захоплення цілей та їх автоматичне супроводження на відстані до 10 км. Виявляти цілі система може на дальності до 12 км… Переваги цієї системи й в тому, що модернізована «Шилка» може працювати в пасивному режимі, залишаючись невидимою для засобів РЕБ противника.

Антон Міхненко

Довідка

Зенітну самохідну установку ЗСУ-23-4 «Шилка» почали масово виготовляти ще 1964 року. Вона призначена для протиповітряного захисту наземних військ, знищення повітряних цілей, що летять зі швидкістю до 450 м/с, на відстанях до 2500 метрів та висотах до 1500 метрів, а також наземних (надводних) цілей на відстані до 2000 метрів із місця, з короткої зупинки і під час руху.

У Збройних Силах України до весни 2014 року переважна більшість цих зенітних самохідних установок перебувала на базах зберігання. На озброєнні вони були лише в складі дивізіону 36-ї бригади берегової оборони. А з початком бойових дій у районі проведення АТО «Шилку» повернули до строю.

 

Поделиться:
Загрузка...