Модернізований МіГ-29

235

Нове обладнання українського виробництва суттєво підвищило бойовий потенціал цього винищувача

Модернізація і покращення характеристик сучасних літаків починаються незадовго після випуску перших серійних моделей, і завершуються тільки тоді, коли останній літальний апарат цього типу знімають з експлуатації. Це — світова практика. Але в кожній країні цей період має різну тривалість. У багатоцільового фронтового винищувача МіГ-29 він почався у 80-ті роки минулого століття. Та завдяки модернізації ця машина й досі залишається на озброєнні українського війська. Тривалий час МіГ-29 вважався одним із найкращих літаків у світі. Він і нині не надто поступається за своїми льотно-технічними характеристиками багатьом іноземним аналогам

Інша річ — бортове обладнання літака. Йому в арміях розвинутих країн світу завжди приділяли багато уваги та витрачали значні кошти. В Україні необхідність апгрейду бортового обладнання МіГ-29 також розуміли, але через брак ресурсів модернізація не проводилася.

Протягом 1996–2006 років до Міністерства оборони України з пропозиціями щодо модернізації авіаційної техніки звертались ізраїльські, французькі, німецькі та російські компанії, які пропонували замінити застарілу апаратуру та встановити більш сучасні системи. Проте Україна не змогла пристати на ці пропозиції інколи з політичних, а частіше фінансових міркувань. Було зроблено ставку на потужний науково-технічний та виробничий потенціал вітчизняних підприємств, які могли б вирішити проблему модернізації МіГ-29.

— Модернізація МіГ-29 до рівня МіГ-29МУ1 обумовлена необхідністю довести його бойові можливості до рівня сучасних винищувачів, — каже головний інженер авіації Командування Повітряних Сил Збройних Сил України генерал-майор Петро Скоренький. — Слід зазначити, що на сьогодні в передових країнах світу це повноцінні багатофункціональні літальні апарати, і українська промисловість у нинішньому стані здатна доопрацювати МіГ-29МУ1 до такого ж рівня.

Досвід участі української авіації в АТО свідчить, що вже зараз необхідно значно розширити бойові можливості машини, вдосконалити систему захисту літака, підвищити ефективність роботи екіпажу, покращити характеристики навігаційного комплексу. Крім того, Повітряним Силам ЗС України необхідно вирішити питання із продовженням життєвого циклу винищувача.

Українські конструктори ще на початку 2000-х запропонували авіаторам провести розширення бойових можливостей літака до рівня МіГ-29МУ1. Передусім пропонувалося покращити авіаційний радар Н-019. Також до «обойми» бойових засобів винищувача мали увійти керовані авіаційні засоби ураження класу «повітря-поверхня» із телевізійними головками самонаведення, які сприятимуть гарантованому ураженню наземних та надводних цілей. І ці завдання було виконано.

Головними вдосконалювачами української версії винищувача МіГ-29МУ1 стали інженери ДП «Львівський державний авіаремонтний завод». Активну участь у роботі взяли ЗАТ «Фазотрон-Україна», КП СПБ «Арсенал», НВП «Авіарм», ВАТ «НТК «Електронприлад», КБ «Лазерної техніки», ТОВ ТТЦ «Авіарадіосервіс», ОКБ «Текон-Електрон», ДП «Новатор», ДП «Орізон-навігація». Про те, що вони визначили правильний напрям, свідчать замовлення представників іноземних країн, які зацікавилися розробками українських конструкторів і придбали більше 10 модернізованих за українською версією винищувачів МіГ-29.

За кілька років спільної роботи конструктори суттєво вдосконалили винищувач. Зокрема було покращено тактико-технічні характеристики оптико-електронного прицільно-навігаційного комплексу МіГ-29МУ1. Це стало можливим завдяки введенню до його системи супутникової навігації та заміні кількох важливих аналогових систем бортового радіолокатора на цифрові. За рахунок цього збільшилася дальність виявлення повітряних цілей.

Також удосконалено систему управління озброєнням літака. Використовуючи засоби ураження із телевізійними головками самонаведення (ТГСН), пілот модернізованого українського літака із більшою точністю може завдавати ударів ракетами «повітря-поверхня» та корегованими авіаційними бомбами по наземних і надводних цілях.

Однак модернізація МіГ-29МУ1 — це не лише збільшення можливостей застосування літака «по поверхні» сучасними бомбами та ракетами. Завдяки розробкам Державної компанії «Артем» українському винищувачу збільшено дальність ураження ракетами «повітря-повітря».

МіГ-29МУ1, на відміну від «старих літаків», відповідає стандартам ІКАО. Модернізований винищувач може здійснювати польоти не тільки в українському небі, а й виконувати завдання спільно із партнерами з країн-членів НАТО. Для цього на літаку встановлено сучасне обладнання зв’язку та навігації.

— На сьогодні здійснено лише перший крок у модернізації нашого літака, — говорить начальник відділу управління головного інженера авіації Командування ПС ЗС України полковник Олександр Малішевський. — У подальшому плануємо замінити ще кілька застарілих систем винищувача новими або значно вдосконаленими. Передусім це ті, що дозволяють посилити захист літального апарата шляхом використання нових засобів РЕБ. Будемо й надалі вдосконалювати систему управління озброєнням, що сприятиме використанню нових авіаційних засобів ураження. Також буде змінено інформаційне поле кабіни винищувача. Пілоту буде комфортніше користуватися модернізованою навігаційною системою МіГ-29МУ1.

Віктор ГЕДЗ, na.mil.gov.ua

Поделиться:
Загрузка...