Вищий антикорупційний суд України сьогодні обирає запобіжний захід колишньому раднику Офісу президента України Артему Шилу, який, за даними САП та НАБУ, на чолі організованої групи заволодів 94,8 мільйонами гривень при закупівлі трансформаторів.
Про це у Facebook повідомив голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін.
“Як ми і попереджали захист Шила просить про закритий режим судового розгляду. Захист подає лист від Малюка (глава СБУ Василь Малюк — ред.): про обов’язки і дії Шила. Просить не зачитувати суддю, бо це може зашкодити діяльності СБУ і розголошення відомостей національній безпеці”, – зазначив активіст.
Перед цим Шабунін припустив, що заступник керівника Офісу президента України Олег Татаров спробує врятувати Шила. “Чи хтось реально думає, що Шило “працював” сам на себе, “заробляв” під час війни тільки на трансформаторах і ніяк не ділився зі старшими?” – поставив риторичне питання голова ЦВК.
За його словами, Шила можуть “відмазувати за аналогічною схемою, як колись рятували Татарова”, а саме — шляхом передання справи у підконтрольні Офісу президента СБУ або ДБР.
“Також не виключаю варіант із тиском або залякуванням суддів ВАКС. Нагадаю, що Шило яскравий представник корумпованої частини СБУ, яка багато років “працює” із судами. “Працює” різними методами. Першим дзвіночком цього може стати повністю закритий розгляд “запобіжки” Шилу у ВАКС”, – додав голова ЦПК.
Шабунін підкреслив, що Шило – яскравий представник корумпованої частини СБУ, а за 10 років на переважно правоохоронних посадах він набув майна на 140 мільйонів гривень.
Нагадаємо, раніше НАБУ та САП викрили організовану групу на чолі з ексрадником Офісу президента Артемом Шилом, яка заволоділа 94,8 млн грн під час закупівлі трансформаторів для “Укрзалізниці”. За даними слідства, організовану групу створили ще у 2021 році, щоб контролювати кошти АТ “Укрзалізниця”. Впродовж червня – грудня 2022 року організатор схеми через підконтрольних службових осіб “Укрзалізниці” забезпечив обрання наперед визначеної компанії постачальником силових трансформаторів.
Затримання НАБУ офіцера СБУ Артема Шило через розслідування корупційної схеми на «Укрзалізниці» — резонансна подія в українській владі, яка вимагає відповідей на питання від Зеленського, Єрмака, Камишіна та керівництва «Укрзалізниці»
Шило був призначений у 2021-му році радником голови офісу президента Андрія Єрмака, а у 2022-му році був призначений рішенням президента Зеленського начальником Головного управління СБУ з контррозвідувального захисту об’єктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму. Шило був на прямому контакті з Єрмаком та заступником голови офісу Олегом Татаровим. Усі питання пов’язані з економічними справами СБУ по бізнесу, Шило вирішував за командами з офісу президента. Ніякої самостійності в такого масштабу справах там не могло бути.
Предмет справи — контракти 2022-2024 років, коли «Укрзалізниця» купувала трансформатори у фірми-посереднику, яка належала громадянину Біларусі. Справи по корупційним закупівлям «Укрзалізниці» були порушені НАБУ після зміни керівника «УЗ» Олександра Камишіна у березні 2023-го року, який безпосредньо узгоджував усі контракти.
Камишін після викритої корупції звільнився і одразу отримав посаду радника голови офісу президента Єрмака, а згодом президент Зеленський призначив Камишіна міністром з питань стратегічних галузей промисловості України. Людина, яка підписала корупційні контракти стала членом Ставки верховного головнокомандувача, та отримала доступ до найбільших державних таємниць та найбільших бюджетних програм. Виходить так, що біларуська прокладка була санкционована офісом президента України. Тому що Шило після порушення справи НАБУ та перших обшуків у травні 2023-го посаду не втратив, і в його діях керівництво держави ніякого складу злочину не вбачало.
Не зрозуміло також, чому ніякої відповідальності не несе Наглядова Рада «УЗ», яка призначена офісом президента та члени якої отримують під час війни 244 тисячі гривень на місяць зарплати якраз для протидї корупції? Чому мовчить член Наглядової ради Сергій Лещенко, відомий свого часу розслідувач корупції у владі? Хіба може само СБУ визначати які контракти з ким треба укладати? Хіба нема відповідальності керівників, які ті контракти підписували, контролювали та виконували?
Міністр Камишін має негайно дати пояснення щодо його ролі у корупційних схемах «УЗ», бо він напряму причетний до реалізації корупційної схеми.
Також у вечірньому зверненні має дати пояснення сам президент Зеленський, який призначав і Шило і Камишіна на високі державні посади.