Іноземні експерти про зміни в наших Збройних Силах з 2014 по 2017 рік

1 389

На сайті польського Центру східних досліджень у Варшаві було опубліковано статтю «Найкраща армія, яка коли-небудь була в Україні. Зміни у Збройних Силах України з часу початку російської агресії».

В даній роботі іноземні експерти на основі інформації з відкритих джерел проаналізували основні зміни, які відбулися в наших Збройних Силах, починаючи з 2014 року.

Повний текст оригінальної статті англійською мовою тут.

Польські дослідники відзначають, що «війна на Донбасі сформувала Українську армію. Вона посилила свідомість і дала мотивацію солдатам, а також змусила керівництво Міністерства оборони та Уряду України адаптувати структуру армії — вперше з часів її створення — до реальних операційних потреб, а також нести витрати на припинення колапсів у сфері підготовки та обладнання, принаймні, до такої міри, що дозволить армії вести бойові дії з проросійськими сепаратистами. Незважаючи на всі існуючі проблеми, українські Збройні Сили у 2017 році значно збільшились військовослужбовцями, більшість з яких були під обстрілами і загартовані боєм. У них є підготовлений резерв, готовий до мобілізації у випадку більшого конфлікту; їхнє озброєння не є найсучаснішим або найновішим, але переважна більшість його зараз працює без будь-яких збоїв; і вони готові до захисту життєво важливих інтересів держави. Хоча у них немає шансів виграти у потенційному воєнному зіткненні з Росією, але у них є причина боротись. У 2014 році, коли територія їхньої країни була окупована іноземними військами, Збройні Сили України не мали змоги дати адекватну відповідь. Але зміни, які відбулися з початком війни на Донбасі, означають, що зараз Україна має найкращу армію за всю свою історію».

Кількість навчань бригад і батальйонів в українських збройних силах у 2014-17 роках

«Весною та влітку 2014 року Українська армія, вперше з часу створення, постала перед необхідністю вступити в бойові дії для захисту своєї країни. Це спонукало уряд у Києві вжити суттєвих заходів, щоб привести до ладу Збройні Сили країни».

 Основні категорії (відповідно до ДОВСЕ), придбані / модернізовані та відремонтовані / відремонтовані (номери в дужках) в 2013-17 рр.

Як відзначили іноземні експерти, «рішення української влади протидіяти російській агресії у Східній Україні з використанням військової сили спричинило перше суттєве збільшення витрат на оборону. Так, бюджет Міністерства оборони України з 1 відсотка ВВП у 2013 році збільшився до 2,5 відсотків ВВП у 2015 та 2016 роках. Протягом двох років у досить складній ситуації, в якій опинилась Україна, в українських Збройних Силах відбулись значні зміни, спрямовані на покращення їх стану та приведення до кращої відповідності сучасним викликам. Реформа системи призову у Збройні Сили України, а також закладення основи для відносно добре функціонуючої системи мобілізації резервних сил повинні розглядатись, з одного боку, як найбільший виклик, а з другого, як найбільше досягнення країни на той час».

«На початку війни українські Збройні Сили були номінально професійною структурою на контрактній основі (загальний призов на строкову військову службу зменшувався з кожним роком, а в 2013 році взагалі припинився). Але з перших тижнів бойових дій стало зрозуміло, що існує нестача керівного складу. Часткова мобілізація дозволила відносно швидко збільшити кількість особового складу в районі бойових дій в період найгарячіших боїв на Донбасі».

Кількість тактичних груп(бригад) в українських збройних силах у 2014-2017 роках (існуючі та новостворені загальні військово-допоміжні формування на початок року)

«Зараз в основі комплектування Української армії — вступ громадян на військову службу за контрактом. Цьому сприяло значне збільшення грошового утримання для військовослужбовців за контрактом (станом на 2016 рік), що зробило службу у Збройних Силах однією з найбільш привабливих на ринку праці. Загалом, від часу початку конфлікту до листопада 2016 року контракт на військову службу підписало 90 тисяч осіб, а загальна кількість діючих військовослужбовців, які проходять службу за контрактом, досягла 159 тисяч осіб. Це свідчить про комплектацію контрактниками близько 80 відсотків посад в Українській армії. Якщо ця тенденція зберігатиметься, призов на військову службу за контрактом допоможе підняти рівень професіоналізму особового складу Збройних Сил України».

Також у статті йдеться про оперативний резерв Збройних Сил України, що «складає 130 тисяч резервістів, які є добре підготовленими та мають досвід бойових дій на Донбасі. Завдяки цьому, принаймні, що стосується людського фактору, в разі потреби буде можливо за відносно короткий термін наростити рівень бойової спроможності Української армії та вступити в бойові дії з порівняним по кількості противником, на що Збройні Сили України були не здатні на початку 2014 року».

Бойові командування українських сухопутних військ

Як зауважили представники Центру східних досліджень, «найбільш помітною зміною в організації Збройних Сил України, спричиненою конфліктом на Донбасі, є збільшення кількості підрозділів. Зокрема, з початку конфлікту створено та продовжують створюватися нові загальновійськові бригади та бригади бойового забезпечення».

Дислокація підрозділів загальної військової та бойової підтримки сухопутних військ

Також у статті відзначається щодо створення Сил Спеціальних операцій, «нового елементу в структурі Збройних Сил України, який був сформований у відповідь на сучасну природу конфлікту на Донбасі (де значну роль відіграють нерегулярні бойові дії) і став окремим родом військ Збройних Сил (що є також характерним для армій країн НАТО). Після формування командних структур та оснащення підрозділів триває набір і підготовка особового складу відповідно до стандартів НАТО, а також в рамках курсів, що проводяться під керівництвом інструкторів з країн-членів НАТО.

Що стосується підготовки військ, «не можна не відзначити, що у Збройних Силах України значно збільшено кількість бригадних тактичних навчань, які до 2014 року взагалі не проводились». Основною метою таких навчань є «синхронізація дій військовослужбовців, що перебувають на дійсній військовій службі, з резервістами, яких призвали на збори (особливо після створення оперативного резерву). У 2016 році до таких навчань були залучені 40 тисяч резервістів, а у 2017 році планується здійснити підготовку до 80 тисяч військовослужбовців запасу».

Звичайно, що важливим елементом підготовки Української армії є підтримка з боку країн НАТО та взаємодія з іноземними партнерами. «Литовсько-польсько-українська бригада (ЛИТПОЛУКРБРИГ) також вважається елементом забезпечення бойової підготовки. Вона набула повної оперативної спроможності у січні 2017 року. Міжнародні навчання залишаються актуальними для загального рівня підготовки українських Збройних Сил».

ukrmilitary.com

Structure and home bases of the Land Forces, Airmobile Troops and Marine Corps (general military units and support units) Структура та місця дислокації сухопутних військ, аеромобільних військ та морського корпусу (загальні військові частини та підрозділи підтримки)

* Mountain Infantry Brigade
** Mechanised Brigade
*** Artillery Brigade
**** Armoured Brigade
***** Air Defence Missile Regiment
****** Missile Brigade
******* Rocket Artillery Brigade
******** Rocket Artillery Regiment
********* Army Aviation Brigade
********** Airborne Brigade
*********** Air Assault Brigade
************ Airmobile Brigade
************* Naval Infantry Brigade

Structure and home bases of the Air Forces and Naval Aviation(Структура та місця дислокації Повітряних Сил та Військово-Морської Авіації)

* Tactical Aviation Brigade
** Air Defence Missile Brigade
*** Naval Aviation Brigade

The equipment of the Ukrainian armed forces (the basic categories of armaments according to the Treaty on Conventional Armed Forces in Europe), as of the beginning of 2017(Озброєння українських збройних сил (основні категорії озброєнь відповідно до Договору про звичайні збройні сили в Європі) на початок 2017 року)

* post-Soviet T-64BWs and upgraded T-64BM Bulats
** In addition, 35 vehicles as command vehicles
*** In addition, c. 1500 MT-LB tracked transporters, used as security vehicles and artillery tractors
**** including 152 mm: 2A36 Hiatsynt-B (180 units), 2A65 Msta-B (130 units), D-20 (130 units), 122 mm: D-30 (75 units), 100 mm (AP): T-12 Rapira (500 units)
***** including 120 mm: 2S12 Sani (190 units), M120-15 Molot (120 units)
****** including 203 mm: 2S7 Pion (6 units.), 152 mm: 2S3 Akatsia (235 units), 2S5 Hiatsynt -S (18 units), 2S19 Msta-S (35 units), 122 mm: 2S1 Gozdik (238 units), 120 mm: 2S9 Nona (40 units)
******* including 300 mm: 9K58 Smerch (75 units), 220 mm: 9K57 Uragan (70 units), 122 mm: BM-21 Grad (185), 9K55 Grad-1 (18 units), Bastion-01 (12 units).

In addition, the Land Forces also have up to 90 9K79-1 Tochka-U operationaltactical missile launchers with a range of 120 km (12 of which are in the 19th Missile Brigade, the others are in storage).

Naval ships of Ukraine(Військово-морські кораблі України)

Дислокація аеромобільних військ та морського корпусу (підрозділів загального військового та бойового забезпечення)

Сфери відповідальності повітряних командувань

Дислокація підрозділів ВПС та Морської авіації

Поделиться:
Загрузка...