
P.S. З того часу, як плани щодо меморіалу «Бабин Яр» були вперше оприлюднені у 2016 році, його найвпливовішим критиком став Йосиф Зісельс, довічний дисидент, який очолює групу єврейських громад у Києві
Зараз у свої 70 років Зіссель часто спілкується з американськими дипломатами, і його погляди на проект допомогли сформувати позицію США.
«Якби це не було частиною його стратегії, — каже Зіссельс щодо меморіалу Бабин Яр, — ви думаєте, Путін дозволив би олігархам інвестувати 100 мільйонів доларів на ворожу територію?»
Справжня мета проекту, каже Зіссель, — послабити Україну — в очах як її громадян, так і західних союзників.
Таким чином, проект меморіалу виглядає для Зісселя як продовження риторики Путіна.
«Їхній план — показати, що євреїв убивали українці».
Йозеф Зіссель, критик проекту меморіалу Бабин Яр, сфотографований у Брукліні 22 вересня
Вперше в своїй історії Україна обрала єврейського президента Володимира Зеленського, який втратив багато родичів під час Голокосту.
На початку свого перебування на посаді Зеленський зіткнувся з тиском блокувати меморіал у Бабиному Яру. Його власний керівник розвідки попереджав уряд у листі минулого року, що цей проект є частиною російського заговору щодо «дискредитації України на міжнародній арені».
Але Президент все ж вирішив підтримати це. «Моя позиція проста», — сказав Зеленський. «Кожен, хто покладе камінь на честь жертв, отримає моє благословення».