Підписана між Україною та США угода про корисні копалини охоплює 57 видів мінералів і встановлює політичні рамки двосторонньої співпраці.
Про це повідомляє «Європейська правда«.
Угода не суперечить євроінтеграційним зобов’язанням України, а в разі виникнення такої суперечності положення буде переглянуте. Водночас угода не передбачає домінування американського законодавства і не дає США пріоритету на видобуток — натомість гарантує рівний доступ американських компаній до майбутніх аукціонів.
Як зазначається, спільний фонд, у який надходитимуть доходи з продажу ліцензій, рентні платежі та внески США, зокрема у вигляді нових постачань зброї, стане механізмом реалізації домовленостей. Однак принципи управління фондом і гарантії про повне реінвестування доходів протягом 10 років будуть зафіксовані в окремій технічній угоді, яка наразі готується.
Нова домовленість складається лише з 12 сторінок, значно менше за попередній проєкт, який містив понад 90 сторінок.
Нагадаємо, міністерка економіки Юлія Свириденко із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США-Україна.
Україна і українці знову дізнаються деталі угоди про надра з іноземних ЗМІ. Чому саме 57, а не 40 чи 60 мінералів?
Що тепер буде з економічним паспортом українця, обіцяним Зеленським всім українським дітям, народженим з 2019, після пришестя Зеленського на престол?
Ключове- як угода сприятиме закінченню війни? Всі ці питання влада зобовʼязана пояснювати українцям на старті.
Очевидно, що оприлюднений в західних медіа текст виглядає набагато краще, ніж перша версія, про яку суспільство теж дізналося з ЗМІ.
Українській переговорній команді прийшлося кілька місяців виправляти наслідки дипломатичної катастрофи в Овальному кабінеті. І тепер це подається як дипломатична перемога. Але наслідком цих дипломатичних гойдалок є втрачений час.
Тому наша команда наполягає на зустрічі представників парламентських фракцій з Зеленським і чесній розмові про мирні переговори. Це питання набагато глобальніше, ніж лише угода про мінерали.
ВР має ратифікувати угоду про корисні копалини, яку підписали
Україна та США. Але дізнається про це парламент з західних медіа і слів міністерки економіки України Свириденко, — тільки вдумайтеся в цей абсурд і рівень знецінення парламенту.
Отже, документ називається «Угода про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна», метою якого є створення спільного українсько-американського Фонду (50/50), що залучатиме інвестиції у відбудову України.
⁃ Повна власність і контроль над ресурсами залишаються за Україною.
⁃ Жодних боргових зобов’язань України перед США.
⁃ Державні компанії, як-от Укрнафта чи Енергоатом, залишаються у власності України.
⁃ Фонд наповнюється лише з нових ліцензій — доходами від нових проєктів у галузі критичних матеріалів, нафти й газу.
⁃ Очікується, що прибутки перші 10 років не розподілятимуться, а реінвестуватимуться в українські проєкти.
⁃ Законодавчі зміни — мінімальні, за словами Свириденко (лише до Бюджетного кодексу). Угоду має ратифікувати Верховна Рада.
⁃ США допоможуть залучати інвестиції, технології та інновації через агентство DFC (Development Finance Corporation).
⁃ Фонд має податкові пільги як в Україні, так і в США.
⁃ Угода відповідає Конституції та не змінює євроінтеграційний курс.
⁃ Фонд звільнено від оподаткування в обох країнах для стимулювання інвесторів.
США робитимуть внески у Фонд коштами або у вигляді допомоги (наприклад, ППО). Україна спрямовуватиме до Фонду 50% доходів бюджету від нової ренти на нові ліцензії у сфері видобутку.
Фонд інвестуватиме виключно в українські проєкти — з видобутку корисних копалин, нафти й газу, а також у пов’язану інфраструктуру та переробку. Рішення про конкретні інвестиційні проєкти ухвалюватимуть спільно Україна та США.
«Ця угода чітко сигналізує Росії, що адміністрація Трампа налаштована на мирний процес, зосереджений на вільній, суверенній та процвітаючій Україні в довгостроковій перспективі. Президент Трамп бачив у цьому партнерстві між американським і українським народами свідчення взаємного прагнення до тривалого миру та процвітання в Україні. І щоб було зрозуміло — жодна держава чи особа, яка фінансувала або постачала російську військову машину, не зможе отримати вигоду від відбудови України», — заявив міністр фінансів США Скотт Бессент. Чекаємо деталей від Зеленського і від українського уряду, які давно забули, що таке відповідальна комунікація з власним народом і парламентом.