Для кого застаріли радіостанції Harris?

55

 Міноборони передбачає закупівлю саме цих американських радіостанцій, що викликало певний негативний інформаційний фон. Через галас у ЗМІ деякі бізнес-структури намагаються вплинути на ситуацію, популяризуючи інших виробників

Останнім часом у засобах масової інформації почали з’являтися повідомлення, в яких Міністерство оборони та Генеральний штаб України звинувачують у тому, що вони закуповують для Збройних Сил застарілі засоби зв’язку. Зокрема радіостанції короткохвильового (КХ) діапазону Harris Falcon II, нібито зняті в США з виробництва ще 11 років тому. Наскільки ця інформація відповідає дійсності ми вирішили з’ясувати у відповідних фахівців.

Як розповіли у Головному управлінні зв’язку Генерального штабу ЗС України, дійсно, в листопаді 2014-го року Міністерством оборони України було розроблене технічне завдання необхідної радіостанції, яке було передане в «Укроборонпром» для пошуку відповідних компаній (зокрема і вітчизняних), що виробляють тактичні радіосистеми зв’язку. В остаточному розгляді пропозицій брали участь п’ять великих світових постачальників військового електронного устаткування: Selex (Італія), Rohde&Schwarz (Німеччина), Thales (Франція), Harris (США) і Elbit (Ізраїль). Вітчизняні виробники не брали участі в конкурсі, оскільки проведені у квітні-травні 2015 року державні випробування радіостанції Р-1150–03 виробництва підприємства «Телекарт Прилад», на жаль, не показали достатніх технічних можливостей обладнання.

Вибір українських військових зупинився на американській компанії Harris. Йшлося про радіостанції типу Falcon II (RF5800). Зв’язківці не приховують, що компанія Harris пропонувала і новішу модель Falcon III, проте вибір був зроблений на користь станцій Falcon II. Пояснюється це просто.

По-перше, це питання ціни, що в сьогоднішніх умовах дуже важливо для оборонного відомства. З п’яти претендентів компанія Harris запропонувала найнижчу ціну на обладнання за відносно хороших тактико-технічних характеристик. Запропонована ціна виявилася навіть нижчою за вітчизняні аналоги, які поки ще далекі від досконалості.

По-друге, Harris Corporation — загальновизнаний світовий лідер у виробництві високотехнологічних тактичних засобів зв’язку. Обладнання цієї компанії, яке належить до другого покоління, за своїми характеристиками, надійністю та захищеністю не поступається найсучаснішим розробкам ІІІ-го покоління інших світових компаній (зокрема тим, які розглядалися на конкурсі), тим більше перевершує найкращі російські зразки. До речі, КХ радіостанції типу Harris Falcon II на сьогоднішній день є основним тактичним засобом зв’язку в підрозділах американської армії. І заміни його Falcon III оборонне відомство США поки що не планує. Там вміють рахувати гроші. До слова, більш сучасні КХ радіостанції Harris Falcon IІI на даний час не стоять на озброєнні ЗС США, а проходять дослідну експлуатацію. Режим широкосмугового зв’язку в КХ-діапазоні, який здатна забезпечувати ця радіостанція, наразі тільки випробовується в американській армії й у найближчій перспективі не знадобиться для практичного застосування у Збройних Силах України. Радіостанції інших виробників, які пропонувалися для придбання Збройним Силам України, також не мають такого режиму зв’язку.

Країни Балтії, Польща, а також більша частина підрозділів Сил спеціальних операцій НАТО також використовують радіостанції Falcon II. Що ж стосується нібито зняття станцій з виробництва, то в цьому випадку йдеться про ультракороткохвильові (УКХ) радіостанції, виробництво яких дійсно було скорочене.

— Державне оборонне замовлення для Збройних Сил України передбачає закупівлю тільки нових радіостанцій. Обладнання, що було в користуванні, надається нашими західними партнерами в межах окремих програм на безоплатній основі як матеріально-технічна допомога і не планується як основне для оснащення українських підрозділів. На даний час у Збройних Силах України вже протягом багатьох років успішно проходить експлуатацію чимала кількість радіостанцій Harris Falcon II, які зарекомендували себе як надійні та стабільні засоби зв’язку, сумісні між собою, — розповів заступник начальника військ зв’язку Збройних Сил України полковник Юрій Плуговий. — Водночас спільна експлуатація цих радіостанцій з радіостанціями інших виробників може призвести до проблем із сумісністю засобів зв’язку.

Як зазначають у Генеральному штабі, після придбання радіостанцій Harris Falcon II Збройні Сили України матимуть право на їхній гарантійний ремонт, а також післягарантійне обслуговування через офіційного представника Harris в Україні телекомунікаційну компанію Radio Satcom Group.

Також варто зазначити, що радіостанції Harris Falcon II для Збройних Сил України не є новинкою. Ці засоби вже протягом тривалого часу застосовують деякі українські підрозділи, зокрема 95-та окрема аеромобільна бригада. Свого часу вони були туди передані на безоплатній основі і отримали схвальні відгуки десантників. Минулого року, ще до розгляду питання про закупівлю радіостанцій, американські партнери як військово-технічну допомогу передали Збройним Силам певну кількість радіозасобів, що стали основою організованого зв’язку між командирами низки частин. Тож закупівля обладнання Harris Corporation є цілком логічною, бо вона дозволить продовжити розгортання цифрової тактичної мережі радіозв’язку без потреби вирішувати проблему сумісності.

Чим же викликаний негативний інформаційний фон, що супроводжує співпрацю Збройних Сил з американською компанією? Відповідь на поверхні — це конкуренція. Отримання такого контракту з державною структурою є привабливим для будь-якого виробника. Тому низка бізнес-структур вирішила застосувати вже перевірену в Україні тактику, вони намагаються вплинути на ситуацію (читай — на рішення Міноборони) через галас у ЗМІ та популяризувати продукцію інших виробників. До цього навіть долучено деяких відомих українських експертів. Нещодавно один з таких фахівців заявив, що українським військовим було б дуже доцільно придбати обладнання виробництва французької компанії Thales. Описуючи переваги французьких радіостанцій PR4G, експерт навіть не зважив на те, що це станції не короткохвильового, а ультракороткохвильового діапазону, тому не могли розглядатися для придбання Збройними Силами України.

Роман ВУС

Тактико-технічні характеристики

Радіостанція Harris Falcon II

RF-5800H-MP — поліпшений варіант односмугової радіостанції, яка забезпечує надійний радіозв’язок з наземними, повітряними і морськими об’єктами.

Розширений діапазон частоти прийомопередавача (до 60 МГц) забезпечує надійну захищену передачу мови і даних у діапазоні коротких хвиль (КХ) і як доповнення — ультракоротких хвиль (УКХ). Це рівносильно поєднанню двох радіостанцій в одному компактному корпусі.

Висока швидкість передачі даних (до 4800 біт/с) і вибірковий режим автозапиту підтвердження (ARQ) підвищує захищеність і скорочує час передачі даних, що забезпечує гарантоване проходження інформації. Шифрування даних здійснюється пристроєм Citadel, який для цифрового шифрування голосу і даних використовує стандартний алгоритм або унікальний алгоритм самого користувача. Окрім того, RF-5800H-MP має режим передачі мовних повідомлень в умовах, коли жоден інший метод не дозволяє цього зробити (так званий режим «Остання надія»).

Опція вбудованого приймача глобальної системи позиціонування (GPS) відображає інформацію про місцеположення і дозволяє здійснювати автоматичний звіт про місцезнаходження. Ця функція дозволяє використовувати радіостанцію в системах відстеження ситуації без необхідності підключення виносних радіостанцій до персонального комп’ютера.

Наявність режиму ППРЧ (псевдовипадкової перебудови радіочастоти), робить неможливим перехоплення інформації противником без застосування додаткового спеціального обладнання.

Точне коригування часу за допомогою системи GPS застосовується для синхронізації та вдосконаленої системи автоматичного входження у зв’язок.

Радіостанція живиться від акумуляторів із збільшеним терміном служби, має можливість підключення до бортової мережі автомобіля.

У комплект станції входить зручний ранець для переноски, розбірна виносна антена, запасні акумулятори.

Вихідна потужність: до 20 Вт.

Дальність зв’язку — до 50 км, із зовнішньою антеною — до 350 км.

Вага пристрою: 4,7 кг без джерела живлення.

Поделиться:
Загрузка...