Президент Володимир Зеленський увільнив нардепа Федора Веніславського від посади представника президента у Верховній Раді.
Про це йдеться в указі, оприлюдненому на сайті Президента.
Президент України Володимир Зеленський підписав указ № 812/2023 про увільнення Федора Веніславського від виконання обовʼязків представника президента України у Верховній Раді.
«Увільнити Веніславського Федора Володимировича від виконання обовʼязків представника президента України у Верховній Раді України», – йдеться в тексті указу.
Bogdan Butkevych
Федір Венісласький пояснив, чому його увільнили від посади представника президента у Верховній Раді.
Про це Веніславський заявив у коментарі LIGA.net.
За його словами, питання увільнення він обговорював із президентом Володимиром Зеленським кілька днів тому.
Парламентар зазначив, що зайнятий кількома суто військовими проєктами, через що часто доводиться бувати біля лінії фронту.
«Відповідно, не завжди встигаю виконувати повноваження представника президента», — пояснив Веніславський.
У четвер президент Володимир Зеленський звільнив депутата Верховної Ради Федора Веніславського від виконання функцій представника президента у парламенті.
Політик обіймав цю почесну посаду з вересня 2022 року — представляв інтереси президента та його законодавчі ініціативи у парламенті. Він і далі лишається депутатом та працює у профільному комітеті з нацбезпеки та оборони.
Про причини своєї раптової відставки у коментарі ВВС Україна Федір Веніславський відповів ухильно.
«Це було обговорено з президентом декілька днів тому. Я займаюсь кількома суто військовими проєктами, через що доводиться багато бувати біля лінії фронту. Відповідно не завжди встигаю виконувати повноваження представника президента України у ВРУ», — розповів він.
На уточнення, чи пов’язане це рішення з нещодавнім резонансним інтерв’ю Веніславського щодо питань мобілізації, депутат не зміг дати чіткої відповіді.
За два дні до звільнення Веніславський в інтерв’ю РБК-Україна підтвердив, що у Верховній Раді обговорюють питання можливості вручення повісток через електронну пошту і рекомендованим листом.
Зараз повістку можуть вручати лише особисто під розписку.
Веніславський розповів, що «ці норми є в законопроєкті, який ми ще напрацьовуємо».
«Він ще не зареєстрований. Дискусії ще продовжуються. Проте є всі шанси зареєструвати цей документ у фінальному вигляді вже до кінця цього тижня», — сказав він.
Також Веніславський розповів про багато інших майбутніх новацій у законодавство, які посилять мобілізацію.
Звільнення Веніславського викликало іронічні ремарки з боку його колеги по партії «Слуга народу» та комітету з питань нацбезпеки й оборони Мар’яни Безуглої.
Вона сама в останні тижні регулярно потрапляла в скандали через свої неоднозначні дописи, а також доволі провокативно сформульовані заклики звільнити головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.
«Кому Льовочкін в комітеті не заважав і мріяв про повістки електронною поштою», — підписала вона у фейсбуці новину про звільнення Веніславського.
Днем раніше вона розкритикувала заяви Веніславського про посилення мобілізації, над якими сама також працює.
Заяви Безуглої щодо Залужного не засудили керівники партії та фракції, тож деякі експерти тоді могли сприйняти її слова як такі, які мають підтримку у керівництва держави.
Сама Безугла такі припущення заперечувала.
ВВС Україна детально розписала про можливі зміни до закону, які посилять мобілізацію. Проте у розмові з ВВС Україна голова профільного комітету Олександр Завітневич наголосив, що всі ці норми — ще не потрапили до проєкту, який узгоджується.
Окрім того, президент України вже пів року не підписує закон, яким вік мобілізації опускають з 27 до 25 років. І це може свідчити, що він не надто налаштований брати на себе відповідальність і за інші можливі нововведення щодо посилення мобілізації.
Конфлікт з Безуглою у Веніславського триває віддавна. Він ще в лютому виступав з ініціативою виключити її з комітету нацбезпеки, де вона є заступницею голови. Депутат називав поведінку колеги «неприйнятною і недопустимою» та тією, що становить загрозу національній безпеці.
Цей меседж політик повторив практично слово в слово пів року потому – в листопаді 2023-го, коли Безугла гостро розкритикувала Валерія Залужного і закликала звільнити його.
«Я вважаю, що висловлювання в умовах війни може мати вкрай негативні наслідки, тим паче з огляду на ті чутливі питання для безпеки та оборони держави, які розглядає комітет. Тому я вважаю, що така діяльність, така поведінка пані Безуглої є неприпустимою. Тому її перебування в комітеті може становити реальну загрозу національній безпеці», — зазначив він.
Ідею звільнення Безуглої, які озвучував Веніславський, підтримувала і опозиція, зокрема і фракція Петра Порошенка «ЄС».
Хто такий Веніславський
54-річний Федір Веніславський є професійним юристом та науковцем. Викладав на кафедрі конституційного права в Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого.
Брав участь в різних державних ініціативах і дослідженнях, в тому числі був серед розробників закону про люстрацію 2014 року.
У 2014 році намагався обратись до парламенту як самовисуванець у Волинській області. Згодом долучився до команди Володимира Зеленського, зокрема, захищав його ініціативу про дострокове припинення повноважень Верховної Ради в 2019 році в Конституційному суді.
На дострокових виборах став депутатом від «Слуги народу». В новому скликанні завжди обіймав особливі посади – спершу був представником президента в Конституційному суді, а тоді представником президента у ВР.
На його каденцію припали кілька скандалів довкола КС. В тому числі масштабне протистояння між офісом президента і Конституційним судом, який у 2020 році фактично скасував систему електронного декларування, чим завдав удару по антикорупційній реформі.
А Зеленський у відповідь відсторонив тодішнього голову КС Олександра Тупицького від виконання обов’язків. Легітимність цього рішення в юридичних колах викликала серйозні сумніви.
Питання також викликали підходи «слуг» щодо реформування КС та кадрового добору на вакантні посади.
Наприклад, одним з нових суддів за квотою парламенту став юрист Віктор Кичун, якого називали другом Веніславського.
bbc.com