Українська церква ніколи не повернеться до Московського патріархату – Філарет

207

«Нас тепер знову хочуть закликати на переговори про поверненя до Московського патріархату. Так ось, я хочу заявити не тільки журналістам, а насамперед Російському єпископату, що ніколи українська церква не повернеться до Московського патріархату», – таке звернення зробив Глава Української православної церкви Київського патріархату Філарет (Денисенко) під час прес-конференції 1 грудня.

«Як вони у своїй державі мають незалежну церкву, так і ми, українці, хочемо свою церкву, як і в кожній православній країні. Тому повернення ніколи не буде. Помісна церква буде, але згодом. Буде, тому що є українська держава», – зазначив Патріарх.

Патріарх Філарет зауважив, що Москві довіряти не можна: «Згадайте, коли Україна віддавала ядерну зброю, Росія виступила гарантом недоторканості українських територій. Виконала вона свою обіцянку? Не тільки не виконала, а й захопила Крим, на Сході йде війна – і це гарант нашої недоторканості. Так само і в церковному плані. Просили звернення для того, щоб наступило примирення, тобто молитовне єднання. А в результаті нас знову схиляють до повернення до МП. Повторюю ще раз – цього не буде. Прийде час і Господь створить такі умови, що вони ( МП – ред.) не бажаючи того погодяться на автокефалію УПЦ. Зараз ми й надалі будемо йти тим шляхом, яким йшли 25 років, тобто будемо розбудовувати УПЦ і служити українському народу і держави».

«Хочу заявити твердо, ніякого покаяння в тому, що я обрав шлях автокефальної Української православної церкви не було, нема і не буде ніколи. Чому в цьому я ніколи не буду каятися? Тому що Бог дав нам державу. А раз Бог дав нам державу, то в цій державі має бути і незалежна церква. Це аксіома. Цим шляхом пройшли всі автокефальні церкви, починаючи з тієї ж самої Російської.

Коли утворилось Московське князівство, то незабаром Москва поставила питання про відокремлення від Київської метрополії. Вони відокремлювались не тільки від Константинопольського патріархату, але й від Київської метрополії і створили свою, Московську метрополію і її проголосили автокефальною церквою.

Цим же шляхом пішли і інші автокефальні церкви, які входили в склад Константинопольського патріархату – Грецька, Румунська, Болгарська, Сербська церкви. Вони теж після утворення держави відокремились від Константинопольського патріарха. Це всім відомий шлях утворення автокефальних церков. Так само й Україна, коли стала незалежною державою. Я був тоді предстоятелем Української церкви, яка уже отримала статус самостійності й незалежності в управлінні і мав право скликати Собори цієї церкви, находячись в складі МП). А коли 24 серпня Україна стала незалежною державою і розпався Радянський Союз, я поставиив питання, що нам, як проживаючим у незалежній державі недостатньо мати церкву в складі МП. Нам потрібна – автокефальна церква», – наголосив Філарет.

Поделиться:
Загрузка...