У Запоріжжі з Дніпра дістали гарматний лафет XVII-XVIII століття

78

У Запоріжжі з Дніпра дістали дубовий гарматний лафет XVII-XVIII століття.

Про це повідомляє Суспільне Запоріжжя.

Це є унікальною гідроархеологічною знахідкою, яку виявили на дні річки Дніпро на глибині 9,8 м трохи нижче Хортиці.

Як розказав співробітник національного заповідника Хортиця та ветеран АТО Валерій Нефьодов, під час презентації знахідки подібні артефакти не відомі в межах України.

Попередньо, датування лафету – остання чверть 17 століття – початок 18 століття. Гармата великого калібру, яка використовувалась для штурму міст, фортеці, укріплень того часу. Калібр 24 -32 фунти. Це польова гармата. Гармата мала надзвичайну артилерійську цінність. Сам лафет зроблений з дубу та окований залізом. Є залишки червоної фарби. Він – загальноєвропейської конструкції, але де саме зроблений поки не знаємо, – сказав Нефьодов.

Лафет гармати який дістали з Дніпра

Лафет добре зберігся, бо був занурений у мул. Колеса були зняті ще у 18 столітті.

Гармати такого розміру стріляли на відстань до 7 км.

Археологи говорять, що спочатку подумали, що знайшли стародавній корабель чи інший плавзасіб.

Довжина лафету близько 4,4 м, ширина близько 2,3 м. Вага – понад 1,2 тонни. Подібні знахідки не відомі в межах України. Одиниці схожих лафетів зберігаються в деяких музеях світу, – наголосили археологи.

Лафет перевезуть до реставраційного ангару.

В операції з діставання дубового гарматного лафету брали участь співробітники Державної служби з надзвичайних ситуацій України.

Також долучились і військовослужбовці 55-ї артилерійської бригади «Запорізька Січ», які є продовжувачами традицій козацьких гармашів.

suspilne.media

Поделиться:
Загрузка...