ССО до 2020 року перейдуть на стандарти НАТО

218

Інтерв’ю командувача Сил спеціальних операцій ЗС України генерал-лейтенанта Ігоря Луньова на військовому радіо «Армія FM».

— Ми вже завершуємо цикл різдвяних свят. Сьогодні будемо їсти останню кутю, а завтра купатися в крижаній воді. А ви купаєтеся в ополонці?

Не зважаючи на те, що попереду морози, лютий місяць, я щорічно, окрім 2014-15 років, окунаюся в ополонці.

— Тобто ви вже морж зі стажем?

Можна і так сказати.

— Ми всі знаємо, що ССО — це надбійці. Чи корисно використовувати такі методи у підготовці?

Є таке прислів’я: мороз спецназівця бадьорить. Завтра один із наших підрозділів у повному складі буде цей обряд вкотре на собі випробовувати.

— Розкажіть трішки про підготовку ССО. Чим вона відрізняється від підготовки решти підрозділів?

Всі знають про проект «Рекрут» спільно з Військовим телебаченням, у якому у доступній формі і у межах можливого ми показали підготовку бійців на кваліфікаційному курсі. До речі, цей курс — це ворота до Сил спеціальних операцій. Доктрина і концепція підготовки при формуванні розвідки ССО передбачає підготовку в отриманні вихідних даних під час проведення кваліфікаційного курсу. Перша особливість підготовки — це бажання. Незалежно від фізичного та морального стану має бути особисте бажання. Друге — це усвідомлення того, куди ти йдеш. І далі це цілий спектр фізичного, морального навантаження і навіть перевантаження. Тільки ті бійці, яким не вдалося прогнутися, залишаються для проходження служби.

— Це мають бути люди з вищою освітою чи вони мають мати суперфізичні показники, чи всерівно гору бере бажання? Тобто все базується на тому, що якщо людина захоче, то вона все подолає, чи як?

Однозначно. Ми в цьому переконалися навіть не на власному досвіді, а на світовому. У провідних країна світу при підготовці ССО перейшли від фізичної готовності людини до моральної.

— Ми вже згадати про програму «Рекрут», наскільки там реально все було відтворено та продемонстровано?

По-перше, дуже розумно та грамотно було продумано концепцію програми. У ній брав участь військовий журналіст, який до спецназу відношення не має. Але при цьому у нього було бажання та відповідний ступінь фізичної підготовки. Саме тому він зміг пройти період селекції. На мій погляд, все було креативно продумано та зрозуміло для цивільного населення. Ми саме до цього і прагли.

— 5 січня була річниця створення ССО. Які завдання покладались на початку створення? Для чого потрібні Сили спеціальних операцій?

5 січня був підписаний Наказ про створення командування та призначення командувача. З того часу минуло 2 роки. На сьогодні ми працюємо жорстко регламентовано в рамках концепції, затвердженої Міністром оборони України. Вона передбачає деякі етапи. На першому етапі було сформовано командування та комплект військових частин, створений навчально-тренувальний центр. На другому етапі ми провели реорганізацію цих військових частин, яких зібрали в один комплект, перевели їх на штати, які відповідають нормам НАТО. На початку 2018 року ми почали виконувати третій етап — синхронізація етапу підготовки оперативної та бойової по відповідним стандартам. Уже сьогодні у військових частинах проводяться заняття під керівництвом інструкторів з США. Кінцева мета — перейти на стандарти планування та застосування.

— А скільки всіх етапів?

Кінцевий, четвертий етап, у нас закінчується у 2020 році і передбачає повну готовність до виконання всього спектру завдань за відповідними стандартами: проведення спеціальної розвідки, дій та організація руху опору.

— Ми можемо говорити, чим сьогодні займаються ССО в районі проведення АТО?

Сили Спеціальних операцій виконують свої завдання. Проводяться ці заходи на ротаційний основі. Тобто планово весь особовий склад проходить через АТО і набуває відповідного досвіду.

— Наскільки забезпечені бійці Сил спеціальних операцій?

На сьогодні військовослужбовці ССО забезпечені краще, ніж будь-які інші військовослужбовці ЗСУ. Ми продовжуємо роботу щодо забезпечення сучасними засобами зв’язку, навігації. Що стосується правового статусу, то ми продовжуємо роботу. Одне із завдань другого етапу — правове унормування прав і обов’язків всіх нормативно-правових документів. На сьогодні опрацьований закон, а до нього положення, яке має закритий вигляд і знаходиться в Адміністрації Президента і ми чекаємо на його підписання. Саме це положення у повній мірі визначить права, обов’язки та функції і стане підставою до внесення змін у ряді законів. Хотілося б, щоб цей процес був швидшим.

— Яке ставлення до наших ССО на міжнародній арені?

Наші Збройні Сили поважають на всіх рівнях. Наші західні партнери зацікавлені в тому, щоб ми якомога швидше набули своїх спроможностей, і надають нам при цьому всю можливо допомогу. Одна з військових частин спеціального призначення тісно співпрацює з колегами з Естонії на відповідних домовленостях, які вже давно переросли у дружні стосунки.

— А є різниця між нашими бійцями ССО та бійцями інших країн?

Два місяці тому закінчилися міжнародні змагання у Великобританії, у яких брало участь 140 команд зі всього світу. Наша команда зайняла друге місце — це говорить про рівень підготовки.

За матеріалами «Армія FM»

 

Поделиться:
Загрузка...