Скальпель імені Трампа. Як США може порізати допомогу Україні

239

Україні загрожує суттєве скорочення фінансової допомоги від США, як свідчить запропонований американським президентом Дональдом Трампом проект бюджету на 2018 рік

Адміністрація Трампа презентувала дуже незвичний проект бюджету. Якщо коротко, то автори пропонують урізати видатки майже по всім статтям, але суттєво підвищити витрати на оборону та внутрішню безпеку.

Як виглядає бюджет

Виглядає проект у вигляді графіки ось так:

Синім кольором позначені департаменти, фінансування яких збільшиться. Головні переможці — Міноборони, Міністерство нацбезпеки та Міністерство у справах ветеранів.

Пентагон отримує великі кошти, перш за все, на закупівлю новітньої техніки.

Міністерство нацбезпеки — на боротьбу з нелегальною міграцією, зокрема, будівництво стіни на кордоні з Мексикою.

Червоним кольором позначені департаменти, фінансування яких зменшиться. Найбільші скорочення чекають Управління з охорони навколишнього середовища, Державний департамент (аналог українського МЗС), а також міністерства праці та сільського господарства.

Проект обговорюється більшістю провідних ЗМІ світу і це не дивно, бо він зачіпає інтереси не лише Америки, яка за словами Трампа має бути на першому місці. Він загрожує суттєвими скороченнями фінансування багатьох державам, які користуються американською допомогою.

До їхнього числа входить і Україна, хоча наша країна не входить навіть у першу десятку отримувачів американських коштів.

У тому вигляді, в якому він запропонований, бюджет загрожує скороченням фінансування громадським організаціям та урядовим структурам, які отримують допомогу від USAID.

Це агентство відповідає за надання міжнародної невійськової допомоги і його діяльність координується Державним департаментом США. Саме через нього йде фінансування програм розвитку демократії, верховенства права, медицини, економічних ініціатив тощо.

Трамп також має на меті скоротити ще й фінансування Штатами структур ООН. Це потенційно може означати усихання бюджетів таких структурних підрозділів організації, як ПРООН, ЮНІСЕФ тощо.

Наприклад, Трамп збирається повністю скоротити фінансування програм боротьби з глобальним потеплінням, та й взагалі у нього до екології «бізнесове» ставлення. Для України це означає можливе поступове згортання проектів, які здійснюють у нас згадані оонівські організації.

Громадський сектор

Можна по різному ставитись до практики роботи за гранти, але факт лишається фактом — в Україні велика кількість громадських ініціатив фінансується за рахунок американської допомоги від USAID. Більш того, отримувачем коштів часто є державні органи влади і структури.

Бюджет відомства держсекретаря Рекса Тіллерсона може бути скорочений з $37 млрд до $26 млрд. Це не 37%, як було спочатку, а лише 28,7%. «Насправді, тенденція може піти на зменшення і якраз по лінії USAID її скорочують найбільше», — зазначив Бєлісков.

Процес відбувається на фоні надання Україні $54 млн на реформи в енергетичній сфері, забезпечення верховенства права та розвиток звітності уряду перед громадянами України.

Перший віце-прем’єр, міністр економрозвитку Степан Кубів зазначив, що тепер загальна сума допомоги за цією програмою складає $123 млн.

Допомогу від USAID надає чималій кількості громадських організацій. Наприклад, кошти на моніторинг та розвиток системи виборів отримує громадянська мережа OPORA, на розвиток незалежної журналістики — «Інтерньюз-Україна», на розвиток громадянського суспільства — «Громадське телебачення», Український незалежний центр політичних досліджень та інші.

Чимало коштів (рахунок йде, інколи, на десятки мільйонів доларів) отримують державні структури — від міністерств та відомств до регіональних бібліотек.

А ще ж є проекти в сільському господарстві, проекти «Муніціпальна енергетична реформа» та «Справедливе правосуддя», програми протидії корупції.

Команда Трампа скептично ставиться до абстракцій у формулюваннях на зразок утвердження верховенства права, розвиток громадянського суспільства і т.п., особливо, якщо підозрює їх у «проїданні» коштів.

Виходячи з логіки авторів проекту американського бюджету, скорочення омине програми, які фінансує USAID в медичній сфері. В Україні це, зокрема, кілька програм протидії епідемії ВІЛ/СНІД і туберкульозу. Також планується зберегти недоторканною стипендію Фулбрайта.

Але проект бюджету на те й проект, що це не остаточний формат документу. Сьогодні американські ЗМІ пишуть про те, що в представленому вигляді він викликає багато нарікань з боку конгресменів-республіканців.

«І конгресмени обох партій, і навіть деякі представники уряду чітко сказали, що такий варіант бюджету не пройде взагалі», — відзначає Бєлісков.

Аналітик нагадав висловлювання міністра оборони Джеймса Меттіса про те, що скорочення витрат на Державний департамент вимагає радикального збільшення військових витрат, але не компенсує їх. Бо ефективна зовнішня політика це не лише військовий чинник, але й дипломатичний.

Військова допомога

З початком війни на Донбасі особливо актуальним стало питання військової допомоги, яку надає та обіцяє надати Україні США. Трамп налаштований на скорочення фінансової участі Америки в оборонному бюджеті НАТО.

На його думку, більшу участь повинні забезпечувати європейські країни. Зокрема, він натякає, що і безпекою в Україні мали б попікуватися ті, хто ближчий до неї географічно. За такої логіки може скоротитися і військова допомога, яку надає українським військовим Пентагон і НАТО.

Втім, зауважує Бєлісков, американські законодавці нагадали Трампу, що це може стати ударом по американським виробникам. Адже український ВПК від допомоги нічого не отримує — доводиться купляти американські вироби за американські ж гроші. Таким чином уряд США фактично вкладає кошти у розвиток власної ж промисловості.

Втім, останні постачання американської військової техніки відбувалися в липні-серпні 2016 року. «Тоді говорили, що це перша партія, але після того не було нічого. Подивимось, що ми отримаємо до 30 вересня (терміну, до якого діятиме попередній бюджет)», — говорить Бєлісков.

У грудні минулого року тоді ще президент Барак Обама підписав бюджет-2017, у якому на оборонну допомогу Україні виділялося $350 млн. З них $150 млн передбачається надати до 1 жовтня 2017 року. Решту — після 1 жовтня, але ще невідомо, чи виділять ці кошти. Та й цікаво буде побачити, що саме нададуть американці на ті $150 млн.

Окрім цього тривають і, скоріш за все, триватимуть, тренування українських військових американськими інструкторами на Яворівському полігоні та Сил спецоперацій в Хмельницькому.

Але загалом все одно треба розуміти, що тенденція йде до скорочення.

«США вкладають великі кошти в Україну, але поки що результату не бачать. Якщо вони ще трохи не побачать результату, то, як говорять такі експерти, як Стівен Пайфер (екс-посол США в Україні. — Авт.), буде втома від України», — зазначає аналітик Інституту світової політики Микола Бєлісков.

ДМИТРО ГОМОН, espreso.tv

Поделиться:
Загрузка...