Російські стратегічні КШН «Центр-2019»: окупанти в будь-який час можуть приховано перейти в наступ

78

Волонтери InformNapalm розповіли про наступальний характер російських стратегічних командно-штабних навчань «Центр-2019» та про психологічні спецоперації РФ проти України, проведені на фоні перемовин «Нормандської  четвірки». Найцікавіше наприкінці огляду.

13 вересня, в попередньому тижневому огляді, волонтери розповіли про одночасний старт двох потужних військових навчань: російсько-білоруських «Щит Союзу-2019», в яких було задіяно 12 000 осіб та українсько-американських «Rapid Trident-2019», до яких були залучені також інші партнери  з країн НАТО, в яких задіяли близько 3600 військових.  Але вже через 3 доби після цього в Росії стартували ще більш масштабні  маневри «Центр-2019» в яких прийняли участь 128 000 військовослужбовців ЗС РФ та представники з Китаю, Пакистану, Казахстану, Киргизії, Індії, Таджикистану і Узбекистану.

Основні дії цих маневрів проходили  з 16 по 21 вересня одразу на 6 загальновійськових полігонах, розташованих в Оренбурзькій, Челябінській, Курганській, Астраханській і Кемеровській областях, на території Дагестану і Алтайського краю, а також в акваторії Каспійського моря.

20 вересня президент РФ Володимир Путін особисто прибув на військовий полігон Донгуз в Оренбурзькій області для спостереження за активною фазою стратегічних командно-штабних навчань «Центр-2019».

16 вересня InformNapalm повідомляв які дії в ході маневрів відпрацбовували зв’язківці, війська ППО та флот. І хоча в рамках навчань були задекларовані завдання протидії “групам терористів”, але характер маневрів, їх масштаби та специфіка завдань вказує скоріше на злагодження дій ЗС РФ при повномасштабній війні.

/Фото Гавриїл Григоров. ТАСС/
Наприклад, на цьому фото ми бачимо як війська відпрацьовують форсування водних перешкод в Кемеровській області на річці Томь.

/Фото Гавриїл Григоров. ТАСС/
А на цьому фото танки Т-72Б3 відпрацьовують наступальні дії.

Крім того, на маневрах здійснили і одне з наймасштабніших одночасних парашутних десантувань останніх років. У операції застосовували 80 військово-транспортних літаків Іл-76, з яких висадили 1,5 тисячі десантників і понад 200 одиниць бойової  техніки.

Все це не дуже схоже на відпрацювання «антитерористичної операції», яка заявлена в навчаннях і знову підводить до висновків про підготовку до великої війни.

Тактико-спеціальні  навчання на фоні стратегічних маневрів “Центр-2019”

Хоча основні військові маневри відбувалися на достатній відстані від українського кордону, але паралельні тактико-спеціальні  навчання (ТСН) менших масштабів проводились і у інших військових округах  РФ. Так 16 вересня на ТСН Росгвардії в Смоленській області БТР збив двох солдат, один з яких загинув.

Ймовірно, що паралельно з маневрами «Центр-2019» проводяться і тактико-спеціальні  навчання в Ростовській області, до яких залучені підрозділи 150-ї мотострілецької  дивізії.  При цьому російське керівництво вирішило використати їх в політичних цілях: з метою психологічного тиску на керівництво України напередодні зустрічі «Нормандської четвірки».

Так, 19 вересня, в мережі з’явились відео, зняті автомобілістами. На відео водій акцентовано промовив, що проїжджає біля селища Родіоновка, Ростовської області РФ (координати:  47.382065, 38.655705) . Це в 30 км від державного кордону з Україною і поблизу немає ніяких полігонів, що наштовхувало на висновки про перекидання бронетанкової БТГр для агресії.

Як з’ясували волонтери InformNapalm пізніше, озвучена голосом на відео локація була не зовсім достовірною, а знаходилась біля слободи Родіоново-Несвітайська (координати: 47.569636,39.753871), що на 85 км східніше, хоча і також неподалік від кордону з Україною. Проте, неподалік від цього району знаходиться Кадамовський військовий полігон.

Характерно, що людина, яка знімала та виклала відео в мережу, зробила наголос саме на хибну локацію і виклала тільки невеликий шматок відео, на який потрапили танки Т-72Б3 та Т-72Б3М, бойові машини БМП-3,  152-мм самохідні гаубиці 2С3 «Акація» та машини керування вогнем артилерії, але практично не було ділянок, до яких можна було б прив’язатись та визначити точну геолокацію. Крім того, було видно, що перекидання техніки відбувається не приховано  вночі, а вдень – це також вказувало на елемент психологічного впливу. Схоже, що водія ніхто не зупинив і не перешкодив зйомці, тобто його дії могли бути санкціоновані військовими і яскраві емоційні вислови з матами мали посилити вплив: «Ось вам і війна готується, ***, гляньте скільки одиниць техніки!» .  Ці деталі доповнюють картину, не виключено, що над цією інформаційно-психологічною акцією впливу працювали фахівці загону ІПсО 22-ї окремої бригади спецпризначення (в/ч 11659), або їх колеги з Центру іноземної інформації Південного військового округу РФ.

В будь-якому випадку емоційне поширення цього відео деякими блогерами та ЗМІ без пояснень та факт-чекінгу лише допомогло росіянам посилити вплив. Демонстративне переміщення російських бронетанкових БТГр до кордону мало ознаки психологічного тиску на керівництво України для досягнення капітуляційних домовленостей по “формулі Штайнмаєра”.

Висновок

При оцінках можливої ескалації повномасштабних бойових дій слід враховувати, що російські гібридні окупаційні війська на Донбасі вже мають достатню кількість військової техніки в ОРДЛО та  в будь-який час можуть приховано перейти в наступ. Зважаючи на це Міжнародне співтовариство має реагувати на агресивні дії, сигнали та інформаційно-психологічні акції Росії біля українських кордонів та збільшити політичний та економічний тиск на РФ, як стримуючий фактор.

Довідково

Формула Штайнмаєра — метод імплементації Комплексу заходів щодо виконання Мінського протоколу, запропонований лояльним до Росії німецьким політиком Франком-Вальтером Штайнмаєром, який полягає у варіанті врегулювання конфлікту на Донбасі шляхом надання спочатку тимчасового особливого статусу окремим територіям Донбасу, а потім — після доповіді представників ОБСЄ за підсумками виборів на непідконтрольній Україні території — надання постійного особливого статусу цим територіям.

Деталі та наслідки «формули Штайнмаєра» для України у разі її прийняття
  • Україна проводить вибори в ОРДЛО без роззброєння бойовиків, відведення російських військ та контролю над кордоном;
  • Після проведення виборів Україна надає політичну та економічну автономію ОРДЛО строком на 5 років;
  • Україна платить соціалку і відновлює зруйновану інфраструктуру за свій рахунок;
  • Україна оголошує повну амністію всім бойовикам;
  • Бойовики отримують статус «народної міліції», керують власними силовими відомствами, під час виборів не складають зброї.

Українські волонтери, учасники бойових дій на Донбасі, активісти, громадські та політичні діячі виступили з різкою критикою можливості прийняття цієї «формули», бо вона має ознаки капітуляції України. 17 вересня вони підписали звернення до президента України Володимира Зеленського та окреслили «червоні лінії» внутрішньої та зовнішньої політики, які не слід перетинати уряду.

19 вересня у Києві пройшла масова акція протесту, на якій люди вимагали не підписувати капітуляційні для України «формули». Основними лозунгами протесту стали: «формула швайн-Путіна», «Крим і Донбас мають повернутися разом», «Нормандська змова – державна зрада».

informnapalm.org

P.S.

Экс-глава Службы внешней разведки, генерал армии Украины Николай Маломуж, комментируя видео с большим количеством военной техники в Ростовской области неподалеку от украинско-российской границы рассказал:

На границе с Украиной проводятся акции по ротации и увеличению контингента, в том числе военной техники. В связи с тем, что сейчас сорвался нормандский формат переговоров и усиливаются контраверсионные сценарии, Россия наращивает свои ресурсы на границах. В этой ситуации она с одной стороны демонстрирует силу, а с другой готовится к предполагаемой более активной позиции нашего государства в вопросе освобождения этих территорий. Поэтому российские военные проводят такие мероприятия, как сами говорят, превентивно. Таким образом они демонстрируют, что готовы к боевым операциям. Пока о реальных угрозах вопрос не стоит. Но такая демонстрация возникает периодически — во время обострений или срыва договоренностей. Это может стать поводом для локальной конфронтации, которую мы должны отслеживать. Надо быть готовыми к любым нестандартным действиям России.

Такие ротации периодически происходят как со стороны отдельных районов Донецкой и Луганской областей, так и в Крыму. Но нет свидетельств, что планируются какие-то масштабные операции. Есть секторальные демонстрации силы и техники, но это локальный формат влияния на нашу сторону. Возможно, они считают, что это демонстрационный силовой акт на опережение. Но нет данных, что такое происходит по всей территории, так как для этого потребовалось бы задействовать огромный контингент по всей длине границы. Тогда было бы понятно, что готовится широкомасштабная операция. На данный момент таких оперативных и официальных данных нет.

На сегодня, согласно военным разведданным, вдоль границы с Украиной находится около 80-90 тысяч российских военнослужащих из нескольких дивизий, бригад. На восточных границах Украины — около 1800 танков, 2400 БТР. Прежде всего это территории, которые контролируются боевиками, и на других направлениях. Основные приоритеты для них — Луганск, Донецк, Мариуполь и граница с Крымом у Перекопа, потому как в Кремле считают, что там будут театры военных действий. Больше группировки находится в Крыму — не только на границе с Украиной, но и по всему полуострову. В более глубоком тылу находится расширенный контингент, который они должны за нескольких часов сконцентрировать у нашей границы.

Вдоль границы Харьковской, Сумской областей на более отдаленных позициях размещены силы Юго-центрального военного округа России. Это большие контингенты в несколько сотен тысяч человек, 8-10 тысяч танков, артиллерийских орудий. Это контингент для ведения военных операций не только против Украины, но и для возможного противостояния со странами НАТО. Поэтому они сосредотачивают существенные силы техники — как по количеству, так и качеству. Они постоянно готовы к военным действиям локального или масштабного характера. Ростовская область, откуда было обнародовано последнее видео — это как раз более глубокий тыл.

На оккупированной территории сейчас находится около 35-40 тысяч боевиков — это совместно с представителями двух российских армейских корпусов. Они проводят свои операции и на линии разграничения, и в глубоком тылу. Боевики готовы постепенно, «ползучим» форматом заходить на территории — на полкилометра — километр — после того, как мы отвели свои войска. Но наши силы реагируют на подобные действия с той стороны. В целом ситуация очень напряженная. Но открытых боевых столкновений не планируется, так как идет сложный переговорный процесс. В то же время возможны провокации.

Дмитрий Малышко

Поделиться:
Загрузка...