Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 16.09.2024
1. У росії прогнозують сповільнення промислового виробництва у наступному році.
— У 2025 році темпи зростання промислового виробництва в росії сповільняться вдвічі — до 2% після 4% в 2024 році , йдеться в новому макропрогнозі Мінекономрозвитку рф.
— Найбільш сильне уповільнення очікується в обробних виробництвах, на частку яких припадає більше половини в загальнопромисловому індексі: з 7% приросту 2024 року до 2,9% 2025 року.
— Гальмування зростання відбудеться і в таких галузях як виробництво комп’ютерів, електронних та оптичних виробів, виробництво металевих виробів (крім машин та обладнання), виробництво інших транспортних засобів, електричного обладнання.
2. В рф провалили імпортозаміщення обладнання для мобільного зв’язку.
— російські виробники телекомунікаційного обладнання зіткнулися з дефіцитом російських компонентів і попросили уряд переглянути терміни імпортозаміщення.
— Це випливає з листа АНО «Консорціум «Телекомунікаційні технології»» (АНО ТТ, яке об’єднує «Ростех», «Ростелеком», «Елемент» та ін.) на адресу Мінпромторгу і Мінцифри рф.
— Зокрема, виробники запропонували відомствам пом’якшити нові вимоги щодо визнання обладнання вітчизняним. Згідно з проектом постанови російського уряду, яку Мінпроторг рф підготував наприкінці серпня, з 2026 року в російському телекомобладнанні має бути щонайменше 10% вітчизняної електронної компонентної бази (ЕКБ), у 2028-му — вже 30%, а з 2030-го — 60%.
3. російські державні банки почали відкривати відділення на окупованих територіях України.
— Раніше великі російські ритейлери, банки та інші компанії остерігалися відкрито працювати на Кримському півострові та в окупованих Донецькій і Луганській області на сході України.
— Два найбільші державні кредитори росії — «Сбербанк» і ВТБ почали відкривати свої відділення на територіях України, окупованих росіянами.
— «Сбербанк», який потрапив під західні санкції у 2022 році відкрив 130 банкоматів і 48 відділень на сході та півдні України, включно з повноформатними відділеннями.
— ВТБ, який також потрапив під санкції з 2022 року, оголосив, що почне обслуговувати клієнтів у стаціонарних офісах у Маріуполі до кінця року.
— «Промсвязьбанк» також першим зайшов на нещодавно окуповані території і зараз налічує майже 400 відділень у Донецькій та Луганській областях.
— Більшість російських роздрібних мереж і відомих брендів все ще остерігаються відкривати відділення та вести бізнес на тимчасово окупованих українських територіях.
4. росія заробила на викраденому зерні не менше мільярда доларів.
— Цей «бізнес» має широку мережу клієнтів, до якої входять відповідальні за російське вторгнення фірми, а також компанія, що пов’язана з Революційною гвардією Ірану, кримський бізнесмен Ганага, що через свою компанію Agro-Fregat LLC співпрацює з Сирією та Ізраїлем, а також фірма, яка торгує з ОАЕ.
— Торгівля награбованої українською сільськогосподарською продукцією дозволяє союзникам росії отримувати кошти та зберігати лояльність до москви, навіть якщо вона стикається з зростаючим економічним тиском, пропонуючи своєрідний позабалансовий інструмент для фінансування цілей кремля.
— З 2022 року із окупованих рф територій України на міжнародні ринки було безпосередньо відправлено щонайменше 4 мільйони тонн зерна та іншої продукції, що принесло рф дохід у розмірі 800 мільйонів доларів.
5. Більшість країн Євросоюзу та ЄК підтримують ідею заморозити активи росії одразу на 36 місяців замість 6 місяців.
— Cторони також розглядали можливість заморозити активи рф на 5 років та аналізувати правильність цього рішення щороку.
— Такий порядок не дозволить одній країні-члену (наприклад, Угорщині) перешкодити ЄС зберегти активи замороженими протягом тривалого часу.
6. Європейський центральний банк (ЄЦБ) вимагає від материнських компаній скоротити бізнес у росії.
— В свою чергу Банк росії забороняє перешкоджати проведенню платежів у валюті та передавати дані клієнтів за кордон.
— Наразі на російському ринку залишилося небагато таких гравців – Райффайзенбанк (Австрія), «ОТП банк» (Угорщина), «Юнікредит банк» (Італія).
— Ще один банк з європейським корінням – «Банк Інтеза», що належить італійській банківській групі Intesa Sanpaolo, – у квітні 2023 р. повідомив, що призупинив кредитування в росії та білорусі і не отримував фінансових інструментів у цих країнах з кінця лютого 2022р.
— У вересні минулого року російська влада дозволила продати 100% «Банку Інтеза». За даними звітності групи за перше півріччя 2024 р., 47% акціонерного товариства «Банк Інтеза», як і раніше, належить Intesa Sanpaolo і 57% – Intesa Sanpaolo Holding International (Люксембург).
7. Зростання економіки Китаю у серпні продовжило сповільнюватися.
— Однією з ключових проблем для китайської влади залишається слабкість внутрішнього попиту — про це, зокрема, свідчить уповільнення зростання роздрібних продажів у серпні до 2,1% рік до року.
— У серпні повільніше, ніж у липні, зростали продажі товарів щоденного користування, у торгівлі ж будматеріалами та автомобілями продовжився спад.
— Слабкість внутрішнього попиту за неясних перспектив зовнішнього — причина уповільнення зростання промвиробництва.
— Востаннє такий тривалий період гальмування спостерігався восени 2021 року та був зумовлений ковідними локдаунами.
— У серпні 2024-го показник склав мінімальні з березня 4,5% після 5,1% у липні.
— Серед галузей, що помітно знизили показники в порівнянні з липнем, — АПК і чорна металургія, в більшості інших секторів фіксувалося уповільнення зростання.
— На тлі такої динаміки у промвиробництві безробіття в Китаї в серпні зросло до 5,3% — це максимум із лютого 2024 року (у липні — 5,2%, у червні — 5%).
— Зростання інвестицій в основний капітал на тлі неясних перспектив попиту в серпні також сповільнилося до 3,4% з 3,6% у липні.
— При уповільненні зростання інвестицій в окремі сектори (у тому числі в інфраструктуру) спад очікувано фіксувався в нерухомості — інвестиції у серпні, як і у липні, скоротилися на 10,2% у річному вираженні.
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 15.09.2024
1. Компанія Google запровадила санкції проти російських інтернет-видань.
— У ніч з 12 на 13 вересня сотні російський сайтів на різну тематику втратили близько 20-45% свого трафіку, який отримували через сервіси Google News та Google Discovery.
— російські сайти виявилися недоступними для жителів країн СНД та Балтії.
— Сама компанія Google не анонсувала ці обмеження для російських видань, так само як і не повідомляла про їхнє введення.
— У листопаді 2023 року Google заблокував російську «Комсомольську правду» та «Царгород» у новинному та рекомендаційному сервісах.
2. Американський Сitibank згортає роботу у росії.
— З 15 листопада російська «дочка» банку закриє останнє діюче відділення, що працювало з роздрібними клієнтами.
— Клієнтам «Сітібанку» рекомендується «розглянути інші варіанти розміщення коштів та завершити всі свої операції», попереджає кредитна організація.
— З 20 вересня перестануть працювати всі дебетові картки «Сітібанку», з 25 вересня — зупиняться операції з Системи швидких платежів ЦБ, а також перекази, отримання готівки на терміналі та покупки за QR-кодом.
— Citigroup запланувала продати свій роздрібний бізнес у росії ще на початку 2021 року, а після вторгнення до України вирішила де-факто його закрити.
— Кредитний портфель банку з початку 2022 року скоротився на 98%, до 2,4 млрд. рублів. Зі 154 млрд рублів вкладів фізосіб залишився 1 млрд, а кошти на бізнес-рахунках зменшилися більш ніж у 90 разів — з 346 до 3,8 млрд рублів.
3. Міністри закордонних справ G7 засудили експорт балістичних ракет Іраном до росії.
— Міністри закордонних справ країн G7 у суботу «найрішучішим чином» засудили експорт Іраном і закупівлю росією іранських балістичних ракет.
— Іран надав росії велику кількість потужних балістичних ракет класу «земля-земля», поглиблюючи військову співпрацю між двома країнами, які перебувають під санкціями США.
— «Іран має негайно припинити будь-яку підтримку незаконної та невиправданої війни росії проти України та припинити такі передачі балістичних ракет, БПЛА (безпілотників) та пов’язаних із ними технологій, які становлять пряму загрозу українському народу, а також європейській та міжнародній безпеці в цілому», — йдеться в заяві міністрів G7.
— «Ми залишаємося непохитними у своєму зобов’язанні притягнути Іран до відповідальності за його неприйнятну підтримку незаконної війни росії в Україні, яка ще більше підриває глобальну безпеку. Відповідно до наших попередніх заяв з цього приводу, ми вже реагуємо новими та значними заходами».
— Заяву підписали глави МЗС Великої Британії, Канади, Франції, Німеччини, Італії, США, Японії,а також високий представник ЄС Жозеп Боррель.
4. США і Британія занепокоєні, що росія розкриває Ірану ядерні таємниці.
— США та Велика Британія все більше стурбовані тим, що росія ділиться з Іраном секретною інформацією та технологіями, які могли б наблизити його до можливості створення ядерної зброї, в обмін на те, що Тегеран надає москві балістичні ракети для її війни в Україні.
— Останнім часом кремль посилив співпрацю з Іраном через його амбіції отримати атомну зброю в останні місяці.
— Цей розвиток подій обговорювався офіційними особами США та Великої Британії у Вашингтоні цього, коли британський прем’єр-міністр Кір Стармер зустрівся з президентом Джо Байденом у Білому домі для стратегічної зустрічі з питань зовнішньої політики. Вони описали це як тривогу та ескалацію військових зв’язків росії та Ірану.
— Байден чітко дав зрозуміти, що США готові використовувати всі елементи національної влади, щоб запобігти будь-якій ядерній ескалації з боку Ірану.
— Держсекретар США Ентоні Блінкен під час нещодавнього візиту до Лондона припустив, що росія обмінюється ядерними технологіями з Тегераном, заявивши, що Москва отримала партію іранських балістичних ракет Fath-360.
— «Зі свого боку, росія ділиться технологіями, яких прагне Іран — це вулиця з двостороннім рухом — включно з ядерними питаннями, а також деякою космічною інформацією», — сказав Блінкен.
5. Фінляндія та Естонія опинилися у сильній залежності від поставок нікелю з росії.
— За підсумками першого півріччя 2024 року з’ясувалося, що Фінляндія та Естонія більшою мірою залежать від постачання нікелю з росії.
— Зазначається, що частка імпорту в них припадає по 88,4 (335,7 мільйона доларів) та 44,1 відсотка (1,5 мільйона доларів) відповідно.
— У переліку країн, що імпортують російський нікель, також є Чехія (7,7 відсотка), Німеччина (7,4 відсотка), Болгарія (5,7 відсотка), а також Словенія, Польща, Нідерланди, Латвія та Іспанія з нижчими відсотками.
6. Коломойського позбавили громадянства Кіпру.
— Влада Кіпру нещодавно позбавила громадянства вісім осіб, серед яких є український олігарх Ігор Коломойський.
— Рішення було ухвалене через сумнівний імідж бізнесмена та репутаційні ризики для острівної держави.
— Коломойський втратив громадянство Кіпру після того, як місцева влада підтвердила, що воно було отримано «шляхом шахрайства, неправдивих заяв і приховування істотних фактів».
— Відповідне рішення, яке є частиною загальної політики Кіпру щодо контролю над інвестиційними паспортами, було ухвалене 4 вересня.
— У рішенні кіпрської влади вказано, що Коломойський «був і є особою сумнівного характеру, тоді як його натуралізація створювала і створює величезний ризик поганої репутації для Республіки Кіпр».