Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 12.04.2024
1. Мільярди доларів експортних доходів росії «зависли» за кордоном через санкції.
— За підсумками березня, росія заробила на експорті $39,6 млрд — на 30% більше, ніж у лютому, і майже на 40% більше, ніж у січні, повідомив Центробанк у щомісячному звіті про платіжний баланс країни.
— При цьому одночасно на $15,5 млрд підскочили «іноземні активи» російських компаній — показник, що включає, зокрема, кошти на іноземних рахунках.
— Це означає, що хоча експорт номінально зріс, валюта ще не дійшла у відповідних обсягах.
— У січні та лютому бізнес накопичував валюту за кордоном зі швидкістю $3-4 млрд на місяць. У березні темпи зростання іноземних активів прискорилися в 5 разів: на рахунках у банках за кордоном залишилося більше $10 млрд понад звичайні суми.
— Хоча Центробанк росії звітує про рекордний більш ніж за рік профіцит торгового балансу ($16,7 млрд у березні), насправді практично кожен четвертий долар за продані за кордон товари «завис» на іноземних рахунках.
— Проблеми з платежами для російських компаній різко посилилися на початку року після того, як президент США Джо Байден підписав указ про посилення санкційного режиму: відтепер усім банкам загрожують вторинні заходи, якщо вони сприяють діяльності російського ВПК.
— Внаслідок цього різко зросла кількість відмов у проведенні платежів без роз’яснення причин.
2. Банки країн, які рф вважає «дружніми», з кінця 2023 року все частіше відмовляють російським компаніям у проведенні платежів.
— Після посилення режиму вторинних санкцій наприкінці минулого року різко зросла кількість відмов у проведенні платежів від комплаєнс-контролю без роз’яснення причин .
— Це стосується насамперед банків так званих «дружніх» юрисдикцій. «Як тільки товар йде з росії чи до неї – спалахує «стоп», незалежно від лояльності банку, юрисдикції та санкційного статусу російського учасника угоди», – повідомив голова російського ВТБ банку.
— Проблеми стосуються розрахунків не лише у доларах, євро та валютах інших західних країн, а й у «дружніх» валютах.
3. При прийомі платежів із росії Bank of China почав запитувати дані про те, чи пов’язана трансакція з окупованими Донецькою та Луганською областями, Кримом, Іраном, Північною Кореєю, Кубою чи Сирією.
— Також у банку намагаються дізнатися і про взаємозв’язок із збройними силами чи ВПК.
— Аналогічні дані стали запитувати і деякі інші китайські гравці, наприклад, Great Wall West China Bank.
— Так банки хочуть зняти з себе відповідальність перед перевірками США — якщо що, вони зможуть підтвердити: всі практики санкційного комплаєнсу були використані.
4. В росії інвестиції в нерухомість впали після розпродажу іноземних активів.
— Інвестиції в нерухомість росії за перший квартал становили 86 млрд рублів — це на 39% менше, ніж роком раніше, і на 11% менше, ніж навіть у перші три місяці 2022 р.
— У реальному та доларовому вираженні спад ще глибший: інфляція за два роки становила 20%, приблизно на стільки ж виріс і курс долара.
— Провал пов’язаний із високою ключовою ставкою: за нею підскочили і ставки за кредитами, обмеживши можливості девелоперів залучати позикове фінансування.
— Інша причина – завершення розпродажу активів іноземних компаній, які залишили російський ринок. Минулого року на такі операції припала майже третина всіх вкладень у російську нерухомість, а цього — лише 5%.
5. Росія проігнорувала понад 2,5 тисячі рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) на загальну суму 2,2 млрд євро, йдеться в доповіді Комітету міністрів Ради Європи.
— « За жодною із справ проти рф, яка перебуває на розгляді, не було зареєстровано жодного прогресу, загальна кількість яких становить ще 2566, що становить 40% від всіх незавершених розглядів», — наголошується в доповіді.
— Загальна сума компенсацій, яку росія зобов’язана виплатити за рішеннями ЄСПЛ, перевищує 2,2 млрд євро.
— росія в 1998 році підписала Європейську конвенцію з прав людини, за дотриманням якої стежить Страсбурзький суд. Однак після початку війни Рада Європи — клуб країн-підписантів — призупинила членство росії в організації. Після цього росія заявила про вихід із Ради Європи.
— 15 березня 2022 року комітет міністрів Ради Європи схвалив резолюцію про виключення країни. Згодом Держдума рф ухвалила законопроект про невиконання рішень ЄСПЛ, винесених після 15 березня позаминулого року.
6. З січня до березня 2024 року обсяг торгівлі Китаю з росією збільшився на 5,2% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Відповідні дані наводить головне митне управління КНР.
— Китай ввіз до росії товарів на $24,428 млрд. У річному вираженні зростання склало 2,6%.
— Постачання з росії до Китаю зросли на 7,3%, до $32,254 млрд.
— При цьому товарообіг КНР і США за той же період знизився на 4%, до $150,04 млрд.
7. Міжнародне енергетичне агентство заявило, що атаки українських безпілотників на російські нафтопереробні заводи ризикує підірвати світові ринки нафтопродуктів.
— Українські ударні безпілотники з початку року посилили атаки на російську нафтову промисловість, намагаючись перервати постачання палива для військових і обмежити доходи Кремля.
— Відповідно до щомісячного звіту МЕА, приблизно від 500 до 600 тис барелів на день потужностей країни з переробки сирої нафти можуть бути втрачені цього кварталу на валовій основі без компенсацій.
— Зупинка пошкоджених нафтопереробних заводів або блоків на чотири-вісім тижнів для ремонту «може означати значну втрату» російського експорту нафтопродуктів.
— «Міжнародні ринки залежать від російського експорту дизельного палива, нафти та авіаційного палива, тоді як нафтопереробні системи в Азії поглинають значні обсяги прямогонних і крекінг-залишків країни для збільшення сировини для модернізації», — пише агентство.
8. ЄС ввів у перелік кримінальних злочинів допомогу підсанкційним особам в обході заборони на поїздки до Євросоюзу.
— ЄС також увів до переліку кримінальних злочинів торгівлю підсанкційними товарами.
9. Європейський Союз обговорює окремий режим санкцій щодо росії.
— Ініціаторами створення цього режиму виступили країни Балтії, Польща, Чехія, Румунія, Фінляндія та Швеція.
— На їхню думку, існують вагомі підстави для запровадження режиму санкцій щодо рф за аналогією з іншими режимами санкцій проти правлячих режимів конкретних країн, таких як Білорусь, Іран, Венесуела, КНДР.
— Пропонується вводити обмежувальні заходи проти представників «репресивного державного апарату росії, включаючи тих, хто причетний до політично вмотивованих судових рішень щодо представників громадянського суспільства та демократичної опозиції та їх подальшого затримання, наприклад, відповідальних осіб у судовій системі (прокурори, суди, пенітенціарні установи)».
10. Туреччина стала масово відмовляти росіянам у перельотах до Латинської Америки.
— У Туреччині стали частіше відмовляти російським громадянам у перельотах до Мексики.
— Це пов’язано з тим, що перевізник боїться претензій з боку США, оскільки Мексика є головним каналом незаконної еміграції до Штатів.
— У січні минулого року стало відомо, що влада Мексики перестала пропускати в країну громадян деяких країн, у тому числі росіян, через зростання потоку мігрантів у США, викликаного війною в Україні.
11. В Естонії пропонують визнати Московський патріархат терористичною організацією.
— Міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляенеметс заявив про плани запропонувати парламенту визнати Московський патріархат терористичною організацією для заборони його діяльності в країні.
— Очільник МВС заявив, що в нього, як міністра внутрішніх справ, не залишається іншого вибору, окрім як самому вжити заходів для розриву зв’язків між ЕПЦ МП і Московським патріархом, з урахуванням експертизи його відомства та оцінки Поліції безпеки.

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 11.04.2024
1. Експортні ціни на російське енергетичне вугілля знизилися до мінімумів 2021 року через низький попит на ринках збуту.
— Мінімальних рівнів було досягнуто ще в другій декаді березня 2024 року, а в квітні падіння продовжилося.
— Так, у чорноморському порту «Тамань» вугілля калорійністю 6 тис. ккал на кг на початку квітня коштувало $72 за тонну (мінус 13% з початку року), в терміналах в портах Балтійського моря—%61 за тонну.
— На Далекому Сході на початку квітня ціна на вугілля калорійністю 6 тис. ккал на кг складала $95 за тонну (мінус 6% з початку року).
— Тонна менш калорійного вугілля подешевшала на 7-13%.
— Основна причина зниження експортних цін — падіння попиту на вугілля в Індії та Китаї.
— За поточних експортних цін поставки російського вугілля за кордон стають нерентабельними.
2. Уряд росії розглядає можливість запровадження певного послаблення екологічних стандартів щодо палива, щоб дозволити використання низькоякісного бензину в умовах можливого дефіциту палива.
— Це може принести додаткові 10%, або від 300 000 метричних тонн до 350 000 тонн бензину на внутрішній ринок, що може бути достатньо для задоволення зростаючого сезонного попиту.
— Російський уряд розглядає можливість зниження планки вмісту деяких добавок і етанолу. Очікується, що вміст сірки залишиться без змін.
— З 2016 року в росії дозволено використання тільки якісного бензину не нижче Євро-5.
— Міністерство енергетики рф розглядає в якості резервного заходу зниження екологічних вимог, щоб забезпечити основу для додаткового виробництва бензину.
3. Сербія відмовляється від російських винищувачів, які закуповувала з радянських часів, та переходить на французькі.
— Загалом Белград закупить у Франції 12 багатофункціональних винищувачів Rafale.
— Придбання винищувачів Rafale дозволить Сербії модернізувати свої ВПС, які здебільшого складаються з літаків МіГ-29, вироблених у СРСР, а також старих югославських бойових літаків.
— Наприкінці 2021 року Сербія розглядала можливість продовжити закупівлю російських бойових літаків.
— Однак санкції, запроваджені після початку війни з Україною, унеможливили навіть обслуговування наявного парку МіГ-29.
4. США ввели санкції проти китайських компаній за допомогу росії та Ірану.
— США вводять нові санкції проти компаній з Китаю та ОАЕ через зв’язок з росією та Іраном.
— Під експортні обмеження американського мінторгу, які забороняють постачання технологій без спеціальної ліцензії, потрапили загалом 11 юридичних осіб. Серед них – китайська Jiangxi Xintuo Enterprise, яка підтримувала виробництво безпілотників у росії. Аналогічні санкції торкнулися Shenzhen Jiasibo Technology, яка, за даними США, постачала компоненти та технології подвійного призначення до Ірану.
— Йдеться про компоненти для розробки та виробництва дронів Shahed, які використовуються Іраном для атак на нафтові танкери на Близькому Сході та росією в Україні.
5. Мінторг США запровадив експортні обмеження щодо трьох російських компаній.
— До чорного списку потрапили «ОДК-СТАР», «Дельта аеро» та «Аеросила».
— У повідомленні бюро, що входить до Мінторгу, йдеться, що ці компанії «діють всупереч інтересам національної безпеки або зовнішньої політики США».
— У документі стверджується, що російські компанії займаються закупівлею аерокосмічних компонентів, які використовуються для розробки та виробництва іранських безпілотників «Шахед».
6. росія різко збільшила продаж нафти на зовнішні ринки на тлі скорочення завантаження нафтопереробних заводів.
— Морський експорт російської нафти в березні 2024 року збільшився на 5 відсотків порівняно з березнем минулого року, до майже 3,8 млн барелів на добу.
— Це рекордний показник з травня 2023 року, коли поставки за кордон перевищували 3,9 мільйона б/д.
— У січні та лютому рф експортувала танкерами 3,5 млн б/д і 3,3 млн б/д відповідно.
— На продаж йде нафта, яка раніше перероблялася б на нафтопереробних заводах.
— Однак одразу кілька великих російських НПЗ були виведені з ладу атаками українських безпілотників, а один, в Орську, був зупинений через повінь.
— У 2024 році експорт російської нафти скоротиться через взяті на себе Москвою зобов’язання перед ОПЕК+.
— Раніше незатребувану нафту переробляли б на НПЗ для внутрішнього ринку.
— Зараз компаніям доведеться скорочувати видобуток.
7. Частка російської нафти в імпорті до Чехії торік зросла до 58%.
— Торік частка нафти з російського нафтопроводу «Дружба» в загальному обсязі імпорту до Чехії досягла 58%, збільшившись приблизно на два процентних пункти порівняно з попереднім роком.
— Решту склали поставки з німецького трубопроводу IKL, який з’єднується з італійським трубопроводом TAL.
— Загалом, минулого року до Чехії надійшло 7,4 мільйона тонн нафти, що приблизно відповідає показнику роком раніше.
— Минулого року в грудні набула чинності заборона на імпорт російської нафти до Європейського Союзу. Однак імпорт через нафтопровід «Дружба», південна гілка якого веде через Україну до Угорщини, Словаччини та Чехії, а північна – до Польщі та Німеччини, тимчасово звільнений від ембарго.
— Чехія хоче в майбутньому позбутися залежності від російської нафти.
8. Російська нафта стала головною для Індії, а російський мазут – для Бразилії.
— Частка російської нафти в загальному обсязі імпорту в Індію значно зросла, склавши 35% за підсумками фінансового року, що завершився 31 березня.
— Минулого року частка російської нафти становила Індії 23%.
— А в Бразилії імпорт російських нафтопродуктів у березні зріс у півтора рази.
— Минулого фінансового року росія експортувала до Індії в середньому близько 1,6 млн. барелів нафти. У попередньому році цифра не перевищувала 1 млн. барелів. Це пояснюється тим, що російські нафтовики намагаються задовольнити зростаючий попит індійських нафтопереробників.
— Індійське ділове видання The Economic Times відзначає привабливість російської нафти для індійських нафтопереробників, незважаючи на більш складну та дорогу логістику та суттєве зниження дисконту стосовно Brent.
— Також обговорюється ризик західних санкцій при транспортуванні російської нафти морським шляхом, але відзначається, що кількість ризиків знижується, оскільки санкції торкаються лише видобування та транспортування нафти, але не покупців.
— У зв’язку зі збільшенням поставок з росії інші великі постачальники нафти, такі як Ірак, Саудівська Аравія, ОАЕ і США, зменшили свою присутнсть на ринку Індії. Наприклад, частка Іраку знизилася до 20%.
— Бразилія також скорочує закупівлю нафтопродуктів із так званих «недружніх» росії країн. Російські компанії збільшили постачання дизельного палива, нафти та бензину до Бразилії, видавлюючи постачальників із Кувейту, США та ОАЕ.
— Постачання американських нафтопродуктів на бразильський ринок скоротилося у березні на 20%.
— Бразилія — один із світових лідерів з видобутку нафти (входить до топ-10 із часткою майже 4%). Однак у країні мало НПЗ, що і змушує її повністю залежати від імпорту.
9. СПГ з росії склав майже 26% газового імпорту Іспанії в березні проти 14,4% роком раніше, підтверджуючи, що ця країна є ключовим транспортним центром для російського газу в Європу.
— Дані іспанського мережевого оператора Enagas показали, що минулого місяця росія була другим за величиною постачальником газу в країну після Алжиру.
— Поставки СПГ становили 65,5% імпорту Іспанії, а решта надходила по трубопроводах.
— Завдяки найбільшій кількості імпортних терміналів у ЄС, Іспанія стала головним реекспортером морських поставок російського газу, який у січні-березні становив 23% усього імпорту іспанського газу.
10. Постачання російського ЗПГ до Франції зросло більше, ніж у будь-яку іншу країну ЄС.
— Згідно зі звітом CREA, незважаючи на те, що на цей вид палива припадає лише 5% споживання у 2023 році, країни ЄС заплатили Москві понад €8 млрд.
— Загалом з початку року Париж виплатив Москві за постачання газу понад €600 млн.
— Щонайменше дев’ять країн ЄС продовжують купувати російський ЗПГ. Бельгія, Іспанія, Нідерланди, Греція, Фінляндія, Швеція, Німеччина, Данія, Італія Португалія слідують за Францією за обсягом закупівель ЗПГ із росії.
11. Європарламент схвалив правову можливість блокувати імпорт російського СПГ.
— Європейський парламент проголосував у четвер за ухвалення правил, які дозволяють європейським урядам забороняти імпорт російського зрідженого природного газу, не дозволяючи російським компаніям бронювати потужності газової інфраструктури.
— Європейський Союз ухиляється від накладення санкцій на російський газ, на який деякі члени сильно покладаються.
— Як обхідний шлях, нова газова політика має на меті встановити законний шлях для урядів, щоб блокувати постачання російського газу до своєї країни, хоча наразі жоден великий імпортер не повідомив, що використовуватиме його.
— Нові правила газового ринку ЄС дозволяють урядам тимчасово забороняти російським і білоруським експортерам газу брати участь у торгах на потужності в інфраструктурі, необхідні для доставки газу та СПГ до Європи.