Насправді РФ палко прагне припинення вогню, перемир’я та переговорів. Навіщо? – Справа не тільки в Україні. Саме про це свідчать результати нашого чергового моніторингу риторики найвищих посадовців РФ в липні 2022.
Воєнні чинники цього очевидні. Такою ж очевидною вже є кремлівська мрія про виграш часу для фіксації анексії новоокупованих територій України. Спроба вмонтувати припинення вогню, тобто перемир’я, в зернову тему під час стамбульських зустрічей не вдалася із-за позиції України. Роздратування цією невдачею вилилося в демонстративний ракетний удар по Одеському порту. За збоченою логікою РФ це є «примушування до припинення вогню». Такими ж будуть російські провокації, якщо судна з українським зерном підуть з українських портів.
Але справа не тільки і не стільки в цьому. РФ розпочала стратегічний розворот на Південь та Схід – Азію і Африку. РФ зрозуміла та погодилася з тим, що її вже «виключили з Європи». І вона вже не ототожнює себе з Європою та Західним світом і – це найважливіше – не збирається туди повертатися. Для цього розвороту потрібен час – і в політиці, і в переконструюванні всієї економічної логістики. Тим більше, що в РФ також зрозуміли, що відміни санкцій не буде. А щоб мати цей час – потрібні перемовини та припинення вогню.
В РФ вже знають, що відносно України механізм ракетного примусу до перемовин та перемир’я не спрацює. Тому на перший план вийшли сподівання на те, що спрацює механізм газового примусу Європи, яка – за кремлівськими мріями – є «слабкою ланкою» і має примусити до припинення вогню Україну. А оскільки ЄС (за кремлівськими переконаннями) повністю керований США, то стає зрозумілим кінцевий адресат переговорних мрій. Тим більше, що «теоретичний» фундамент російського бачення нового поділу світу не змінився з відомих пропозицій до США та НАТО від грудня 2021.
Звичайно, що РФ буде намагатися використати для цього внутріполітичну ситуацію в Європі та США та посилювати потенційне невдоволення європейських виборців всілякими улюбленими економічними капостями.
Звичайно, що для порушення єдності ЄС та НАТО в РФ будуть намагатися посилено використовувати лідерів Угорщини та Туреччини з їхніми синхронними закликами змінити ставлення до Путіна. А паралельно спробують посилювати потенціал та вплив БРІКС та ШОС та нарощувати антизахідну кампанію в Африці та Азії.
Для перемоги в Великій війні XXI століття варто аналізувати та оцінювати будь-які сучасні події та місце України та Західної цивілізації в саме такому ширшому світовому контексті. Й, звісно, готуватися до російського шантажу Європи.
Andrii Klymenko
Переговори Офісу Президента щодо вивезення зерна з українських портів призвели до зняття санкції з Росії в авіагалузі — Жданов
Замість тристоронньої мінської контактної групи, Україна отримала чотиристоронню стамбульську контактну групу з РФ.
Не минуло й доби з моменту підписання «зернової угоди» — чотиристоронньої, як пішли ракетні удари по Одесі. «Офіс президента так пишався цією угодою. Я зараз хотів би послухати пояснення офісу, що вони думають з приводу ракетного удару по Одесі. Причому потужність удару була найбільша з часів початку війни, благо наше ППО спрацювало, дві ракети збило, дві ракети потрапили в порт», повідомляє військовий експерт Олег Жданов на своєму ютуб-каналі.
Ракети потрапили в порт, який мав бути розблокований, розмінований, і в якому мало б початися відвантаження зерна згідно з цією домовленістю. Росія ще раз підтвердила, що договір з Росією не стоїть паперу, на якому він написаний, вважає Жданов.
«Пан Гутерріш, Генеральний Секретар ООН та великий друг Путіна, який тиснув йому руку, знаєте, що він сказав? Він сказав: «Ми беззастережно засуджуємо». Ми це я так розумію ООН у його обличчі. Вони беззастережно засуджують ракетний удар по Одесі. Ну а МЗС України вважає, що це плювок в обличчя ООН та Ердогана особисто президента Туреччини. До речі, вважаю абсолютно правильною позицію МЗС, тим більше, що МЗС України не має жодного відношення до цієї угоди», заявив експерт.
«За інформацією в мережі, МЗС не брав участі у цих переговорах, це все домовлявся Офіс Президента», повідомляє Олег Жданов.
Військовий експерт вважає, що найзгубніше в цій ситуації, що з РФ знято санкції, тепер незалежно від того, чи Росія обстрілює наші порти, і дає чи не дає нам можливість вивезти своє зерно, але тепер з Росії знято санкції і вона спокійно може вивозити своє зерно та продавати, мінеральні добрива також. Вивозити та продавати, закуповувати запчастини для свого авіапарку вона теж може спокійно — санкції знято, а до речі, ми сподівалися, що у вересні Росія приземлить увесь свій літаковий парк, який вони брали в лізинг і фактично вкрали. Вони відмовилися повернути ці літаки у лізингові кампанії та експлуатують їх без дозволу. Так от тепер їхні літаки не стануть у вересні, а отримають запчастини, проходитимуть технічне обслуговування в Росії та літатимуть по РФ, також було знято санкції щодо медикаментів.