Майбутнє ВМФ України — швидкі ракетні катери, здатні нанести удар і зникнути

491

Про стан і перспективи ВМФ розповів Тарас Чмут, морський піхотинець, голова правління в Українському мілітарному центрі.

— Як можна охарактеризувати те, що відбувається у наших морях?

Тарас Чмут: На, жаль, це дуже сумний процес. Військово-морські сили після окупації Криму втратили 80% свого потенціалу, а за чотири роки ситуація кардинально не змінилася. На жаль, на фінансування військово-морських сил перепадає завжди найменше.

— Та й в Криму воєнно-морський флот вже був застарілим.

Так, але він мав більше спроможностей, ніж зараз.

— Що ми маємо зараз, скільки техніки та людей в воєнно-морському флоті?

— Один фрегат «Гетьман Сагайдачний», один корвет «Вінниця», який багато років в ремонті і небоєздатний, один ракетний катер «Прилуки», який без ракет, два новозбудовані малі броньовані артилерійські катери «Акерман» та «Бердянськ», середній десантний корабель «Юрій Олефіренко», один рейдовий тральщик, один десантний катер, один розвідувальний катер і ще чотири артилерійські катери. Це весь бойовий потенціал воєнно-морських сил України. Всі ці кораблі знаходяться в Одесі, в Очакові.

— Нам взагалі потрібен флот чи на потрібна потужна берегова лінія охорони?

— Якщо ми хочемо зберегти державність, нам однозначно потрібен флот.

Україна проявила себе недостатньо ефективним партнером, щоб нормальні країни з нею хотіли працювати і їй допомагати

— Україна може отримати від своїх міжнародних партнерів кораблі для того, щоб зміцнити свої позиції в Чорному морі?

— Однозначно – так. Проте вже четвертий рік тривають переговори по отриманню двох патрульних катерів від берегової охорони США, і Україна проявила себе недостатньо ефективним партнером, щоб нормальні країни з нею хотіли працювати і їй допомагати.

— Чому?

— Бо вони дивляться на приклад цих катерів берегової охорони, які нам видають безкоштовно, але ми ніяк не забезпечимо логістичну підготовку, ми готові катери забирати, але вже четвертий рік тягнеться бюрократична тяганина.

— Як ви вважаєте, нам потрібні великі катери та есмінці, чи це має бути флот, який складатиметься з невеличких катерів, доволі динамічних швидкісних, озброєних сучасною ракетною зброєю?

— Так, ми розуміємо, що ми не здатні економічно витягнути крупні надводні сили, відповідно, ми маємо будувати малі, швидкісні катери – це так звана концепція «москітного флоту». І у 2019-му році ми очікуємо на прийом першого ракетного катера проекту «Лань», який буде нести українські протикорабельні ракети «Нептун», і таким чином почнеться відродження воєнно-морського флоту.

— І в мене виникла певна аналогія. Військові, які воюють на сході, розповідали мені про те, що мобільні швидкісні Джипи в певних ситуаціях ліпші за тяжкі БТРи, тому що Джип швидший, його не так помітно, не так гуде двигун, його важче засікти, він доволі мобільний тощо. Щось подібне, я так розумію, потрібно нам і на морі?

— Саме так, ви як раз описали концепцію «москітного флоту». Це те, куди зараз рухаються військово-морські сили України. Це малі швидкісні ударні сили, які швидко прийшли, відстрілялися ракетами і втекли…

hromadskeradio.org

Поделиться:
Загрузка...