Велика корупція: як просто зараз державу обкрадають на мільярди

120
Господарський суд Києва 13-го листопада затвердив мирову угоду, за якою 305 млн кубів палива «Укртрансгазу» підуть до фірм, які державна компанія ще донедавна називала шахрайськими

Ця історія про те, як під носом у голови правління НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва державу обікрали на 305 млн куб газу. Чи міг про це знати очільник найбільшої національної компанії країни? І яка його участь у схемі, що завдає державі збитків на 2 млрд гривень?

Все розпочалося 20 років тому і стосується господарських відносин ЗАТ «Укренергозбут» та ПАТ «Укртрансгаз», що входить до холдингу НАК «Нафтогаз України». Наприкінці 1999-го ЗАТ «Укренергозбут» передало «Укртрансгазу» 418 млн кубів палива для поставки своїм клієнтам. Але виконати зобов’язання у повному обсязі  «Укртрансгаз» не змогла, відтак 305 млн куб газу залишились у газотранспортній системі.

null

У 2000-у році, за рішенням Арбітражного суду Києва, «Укртрансгаз» таки мала передати паливо споживачам, втім, вирішила цього не робити і звернулась до суду. Як виявилось, безуспішно — у 2007-у з’явилося виконавче провадження на користь «Укренергозбуту». Однак, спроби повернути свій газ у компанії з тріском провалились — на балансі «Укртрансгазу» цього палива нібито не було.

Найцікавіше розпочалося за 10 років, коли компанію, що вимагала право на свої 305 млн кубів газу, буквально рейдернули. У липні 2018-го «Укренергозбут» нібито віддала право вимоги газу такому собі ТОВ «Фінансова компанія «Фін-Інвест». А те — звернулося до Господарського суду за дозволом змінити спосіб виконання ухвали Арбітражного суду. Тепер, замість поставки палива на користь третіх осіб, з «Укртрансгазу» передбачалося стягнути гроші — 2 млрд 300 млн гривень.

Не погоджуючись з цим рішенням, на початку 2020-го «Укртрансгаз» звертається з заявою до ДБР та НАБУ, в якій просить не допустити стягнення, а компанію «Фін-Інвест» називає такою, що може мати ознаки шахрайства. Але згодом позиція «Укртрансгазу» дивним чином змінюється.

12-го березня 2020 року «Фін-Інвест» домоглася списання з рахунків «Укртрансгазу» 226-и млн грн на свою користь. Відтоді рейдери ведуть боротьбу за отримання решти так званого «боргу».

До схеми залучили таке собі ТОВ «Профі Газ», що раніше ніколи не фігурувало у справі. І саме на користь цієї фірми, як передбачає мирова угода, має перейти паливо в обсязі 305 млн куб. Тоді як «Фін-Інвест» має повернути «Укртрансгазу» списані раніше кошти.

null

Усе б нічого — звичайні господарські відносини. Та, як вдалося нам з’ясувати, фірма-вигодонабувач у цій історії є цілковито фіктивною. По-перше, раніше «Профі Газ» ніколи і ніде не фігурувала у взаєминах сторін. Статутний капітал компанії становить 2600 грн, а її номінальним бенефіціарним власником впродовж тривалого часу був такий собі Олександр Терлецький, котрий, згідно з даними youcontrol, також є власником у 134-х інших компаніях, учасником в 263-х і керівником у 117. Раніше Центр протидії корупції наводив Терлецького як приклад фіктивного бенефіціара.

У червні 2020-го року ТОВ «Профі Газ» було переписане на таку собі 35-річну киянку Анну Бурову. Саме вона зірвала джекпот і тепер стає власником майже третини мільярда кубометрів газу, ринкова вартість котрих оцінюється в майже 2 мільярди гривень.

null

Дивно, бо сама Анна Бурова мало що знає про свій нечуваний «підйом». У телефонній розмові з нашим журналістом пані Анна на питання «чи ви є власником «Профі Газу?» відповіла «Навіть не знаю». А коли ми розпитали про паливо на 2 млрд грн, жінка сказала, що говорити на цю тему не буде і поклала слухавку.

Мешкає Анна Бурова в панельному будинку на столичній Русанівці. На її далеко не розкішний спосіб життя вказує і профіль в соціальній мережі. Тоді як фірма Бурової «Профі Газ» виявилась зареєстрованою в багатоквартирному житловому будинку на Солом’янці — по вулиці Шепелева, 6. Справжнього офісу наші журналісти, певна річ, не знайшли. Однак, побачили вивіску, що тут міститься віртуальний офіс низки компаній. В цілому ж, по сусідству з «Профі газом» у цій хрущівці, за даними youcontrol, зареєстровано аж 614 юридичних осіб.

null

То ж, усе свідчить про те, що і Бурова, і її компанія, є фіктивними учасниками схеми, котру насправді реалізують зовсім інші люди. І саме їм, а не споживачам «Укренергозбуту», згідно рішення Господарського суду Києва про Мирову угоду, тепер має піти державне паливо в розмірі 305 млн куб.

Цікаво, що «Укртрансгаз» такими обсягами газу не володіє. Саме тому у схемі вирішили використати державний газ, який належить «Нафтогазу України». Для цього голова правління НАКу Андрій Коболєв прийняв рішення №418 від 02.11.2020, згідно з яким державне паливо вартістю майже 2 млрд грн, передається «Укртрансгазу» як позика для подільшої передачі у власність фіктивної «Профі Газ» з легалізацією цієї оборудки через суд.

Про легалізацію фіктивної фірми як нового власника 305-и млн куб газу — ми вирішили спитати у самого голови правління НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва, котрий навпаки — мав контролювати цю справу і запобігти «великому крадівництву», однак на дзвінки журналістів пан голова вперто не відповідає. Тоді як його прес-служба бідкається у соцмережах про те, що за 9 місяців 2020-го року збиток НАК «Нафтогаз України» становить 17 млрд грн.

Тепер, згідно з джекпотом, який зірвала Анна Бурова та її фіктивна фірма, цей збиток складає, щонайменше, 19 млрд, два з яких просто вкрали в держави під носом у Коболєва і навіть за його участі.

ТЕТЯНА ШУСТРОВА

Поделиться:
Загрузка...