Укрексімбанк відкрив деталі кредиту, через який напали на журналістів «Схем»

74

Напад на журналістів «Схем» в кабінеті голови правління Укрексімбанку був пов’язаний з питанням про кредит, виданий новому власнику ТРЦ Sky Mall в Києві.

«Під час інтерв’ю 4 жовтня журналісти програми «Схеми» виявили зацікавленість щодо видачі Укрексімбанком кредиту особі, яка, на думку журналістів, могла бути пов’язана з фінансуванням протиправної та антидержавної діяльності на тимчасово окупованих територіях на сході України», — сказала голова наглядової ради Оляна Гордієнко під час пресконференції в «Інтерфаксі-Україна».

Новий т.в.о керівника банку Сергій Єрмаков після цього відкрив деталі кредиту.

«На момент видачі кредиту позичальник пан Брюховецький пройшов належну процедуру перевірки KYC (know yor customer), в рамках якої банк не виявив інформацію, яка свідчила б про наявність кримінальних справ і виробництв у зв’язку з фактом володінь частками в компанії, зареєстрованими в тому числі на непідконтрольних територіях», — повідомив він.

Для роз’яснень банк отримав згоду клієнта на розкриття інформації, яка може становити банківську таємницю, додав Єрмаков.

За даними банку, в рамках перевірки позичальника було виявлено, що Брюховецький володіє корпоративними правами трьох компаній, зареєстрованими на непідконтрольній Україні території: ТОВ «Горспецліфт» (50%, Горлівка), ТОВ «Дікон» (24%, Бахмут), ТОВ «Спецреммаш «(16,6%, Горлівка). Він також володів 45% ТОВ «Східний Донбас» (Горлівка), що припинило діяльність в 2011 році.

У квітні 2021 року Укексімбанк надав кредит в розмірі $60 млн компаніям ТОВ «Оптова мережа 2011» та ТОВ «Славіан», бенефіціаром яких виступає Брюховецький. Кредит було видано для придбання корпоративних прав та завершення угоди з купівлі ТРЦ Sky Mall в Києві. Загальна сума реалізації покупки становить $80 млн.

Так, $39 млн кредиту направлено на рефінансування кредитних зобов’язань «Оптова мережа 2011» в двох українських і одному європейському банку. Ще $21 млн спрямовані на завершення угоди придбання ТРЦ Sky Mall. Крім того, Брюховецький вніс $20 млн за рахунок власних коштів і коштів пов’язаної компанії — ТОВ «Скай Фінанс».

«На вимогу банку позичальник надав висновки професійних юристів, в тому числі британського, зареєстрованого в Solicitors Regulation Authority, про врегулювання корпоративного конфлікту та судових позовів (…) Наявність арбітражного рішення в справі естонського бізнесмена Тедера Хіллара не ставила під загрозу право власності позичальників на ТРЦ Sky Mall», — зазначив Єрмаков.

За його словами, в заставі за кредитом знаходиться весь комплекс споруд і приміщення паркінгу ТРЦ Sky Mall. Крім того, банк отримав поруку Брюховецького.

Єрмаков також підкреслив, що рух грошових коштів за кредитами здійснювалося виключно між рахунками позичальників в Укрексімбанку та інших українських банків.

Нагадаємо, 5 жовтня «Радіо Свобода» заявило, що на знімальну групу програми «Схеми», яка брала інтерв’ю у Мецгера, було скоєно напад. Банкіру нібито не сподобалися питання журналіста Кирила Овсяного і він наказав охороні забрати камери та «дістати із них касети».

Співробітники банку видалили зняте відео, але його вдалося відновити.

Поліція Києва відкрила кримінальну справу за ч. 1 ст. 171 Кримінального кодексу України – перешкоджання законній професійній діяльності журналістів.

Пресслужба Укрексімбанку спробувала перекласти відповідальність за конфлікт на журналістів «Радіо Свобода», звинувативши їх у спробі заволодіння банківською таємницею. Проте наступного дня Мецгера було відсторонено від посади на час внутрішньої перевірки, а пізніше йому вручили підозру в кримінальній справі.

Євген Мецгер очолив Укрексімбанк у березні 2020 року. Він є уродженцем Кривого Рогу, а його дружина Юлія Мецгер у липні 2019 року увійшла до складу наглядової ради ПриватБанку за квотою президента Володимира Зеленського. Вона подруга Олени Кравець зі студії «95-й квартал».

А вот и расследование Схем, из-за которого глава правления Евгений Мецгер напал на журналистов во время интервью: https://www.youtube.com/watch?v=vSJ4NLg9IGw
Информация требует изучения, но что понятно сразу из расследования? Укрэксимбанк принял совсем не обычное решение — на огромную сумму в 60 миллионов долларов выдан кредит на покупку торгового центра Скаймолл, по которому многие годы идет судебная тяжба в Украине и за рубежом.
Укрэксимбанк — один из главных источников финансирования проектов президента Зеленского, руководство банка — друзья президентской семьи.
Учитывая, что банк в 2020- году понес чистый убыток в 5,6 миллиарда гривен, выдать кредит на 1,5 миллиарда при таких обстоятельствах — нужна серьезная политическая поддержка.
И как ни странно, новым обладателем торгового центра является некий абсолютно непубличный бизнесмен из Горловки Сергей Брюховецкий, которому Укрэксимбак решил выдать кредит. Этот Брюховецкий известен только тем, что у него есть фирмы, которые работают на оккупированных территоиях, и тем, что он родственник жены народного депутата пророссийской партии ОПЗЖ Федора Христенко. И вряд ли такую большую сделку в глубоко убыточном госбанке мало кому известный Брюховецкий мог пролоббировать без своего родственника Христенко.
Думаю, в ближайшее время мы узнаем много нового по этой ситуации.
Поделиться:
Загрузка...