У ОРДЛО танків більше, ніж у Британії, Франції та Німеччини разом узятих, — Волкер

78
На окупованій Росією території Донецької та Луганської областей танків зосереджено більше, ніж є у Великої Британії, Франції та Німеччини разом узятих

Про це заявив спецпредставник Держдепартаменту США у справах України Курт Волкер у інтерв’ю німецькому виданню Bild, передає «112 Україна».

«Окупована територія насправді дуже невелика, але там танків більше, ніж у Великій Британії, Франції та Німеччині разом узятих. У 2014 році їх ще там не було. Тобто вони звідкись туди прибули. І я вам кажу: це на 100% російське озброєння. Мені просто бракує уяви, щоб повірити, що це озброєння потрапило туди звідкись іще», — сказав Волкер.

Спецпредставник Держдепу США  зазначив, що хоча ОБСЄ має конкретні відомості про ці танки, вона не може оприлюднювати цих даних, щоб мати можливість продовжувати роботу.

«ОБСЄ там має певне завдання. Було б непорядно ставити її в ситуацію, яка може виявитися для неї небезпечною. Проте я кажу: якщо ця інформація (серійні номери танків, — ред.) була б доступна в Німеччині, Франції, США чи десь іще, у нас не було б жодних сумнівів стосовно того, що відбувається», — зазначив американський дипломат.

Волкер також додав, що не бачить сенсу доводити наявність в окупованих районах Донеччини та Луганщини російських танків, оскільки це очевидно.

«Чому потрібно доводити щось, що можна бачити на власні очі?» — сказав Волкер.

P.S.

Спецпредставник Держдепартаменту США Курт Волкер в інтерв’ю німецькому виданню Bild прокоментував питання про те, чи змінить Дональд Трамп після зустрічі з Володимиром Путіним ставлення до Росії і чи «обміняє» Крим на Донбас

Bild: Від того моменту, як у Москві відбувся перший матч чемпіонату світу з футболу, на сході України було вбито або поранено 45 українських солдатів. Чи не використовує Путін ЧС, щоб відвернути увагу від своєї війни в Україні?

Курт Волкер: Конфлікт за останні чотири роки принципово не змінився. Вони стоять на тій же лінії зіткнення, щоночі відбуваються бої, в діло йдуть міномети, стріляють снайпери, ситуація для людей, які живуть там, жахлива. За час чемпіонату нічого не змінилося. Одна із причин в тому, що Росія продовжує заперечувати свою відповідальність за конфлікт на сході України. Але це просто неправда. На сході України не було ніякого конфлікту, поки Росія не розпалила його розвідкою, зброєю, людьми і військовим керівництвом. Росія створила цей конфлікт, і позаяк досі все заперечує, мінські угоди не принесли ніяких конкретних результатів. Росія їх не приймає всерйоз.

— Ви говорите, що гуманітарна обстановка всередині окупованих областей жахлива. Чому ж незважаючи на це немає протестів проти влади, ставлеників Москви?

По-перше, ви маєте розуміти, що «народні республіки» — це не вільні суспільства, де люди можуть влаштовувати демонстрації, самі обирати своїх керівників тощо. Те, що люди не протестують, не означає, що вони щасливі. По-друге, вони розчаровані практично усіма. Вони обурені не тільки місцевими бандами і Росією, яка їх підтримує, але обурені й Києвом, який їх не рятує і не допомагає їм.

 За словами заступника керівника моніторингової місії ОБСЄ Александра Хуга, обидві сторони не дотримуються мінських угод. Це підтверджує і більшість денних зведень ОБСЄ. Ви ж покладаєте всю відповідальність на Росію та її війська. Як пов’язати одне з іншим?

— Ви не маєте забувати, яку роботу виконує Александр Хуг і яку посаду він обіймає. Під його контролем працюють спостерігачі, які перебувають щодня на окупованих територіях, де є контрольні пости і люди, які тримають їх на прицілі. Крім того, він працює на ОБСЄ, а Росія — один з її членів. Цілком можливо, що російський посол в ОБСЄ стукає до нього у двері й каже, мовляв, ти працюєш на мене. Тобто я хочу сказати, що спостерігачі мають бути дуже обережними, щоб зберігати баланс.

— А як ви оцінюєте ситуацію?

Звісно, і українці стріляють під час боїв, але ви не маєте забувати, що все відбувається на українській території. Абсолютно нормально, коли країна має своїх солдатів на своїй землі. Ненормально, коли країна має своїх солдатів на чужій землі. Такою є ситуація на сході України. Є порушення перемир’я, що виходять від української сторони. Але більшість порушень, причому найважчих, виходить зі сторони, зайнятої росіянами.

Зрештою, не треба забувати, як ОБСЄ підраховує порушення перемир’я. Якщо ти у своїй власній країні захищаєш якесь село і потрапляєш під мінометний обстріл, то це ОДНЕ порушення. Якщо ти відкриваєш вогонь у відповідь у напрямку, звідки обстріляли тебе, то це теж ОДНЕ порушення. У цьому суть виразу «обидві сторони». Воно начебто й правильні, але абсолютно спотворюють природу проблеми.

 Постійно говорять про важкі озброєння на сході України. Заступник голови місії ОБСЄ Александр Хуг сказав газеті Bild, що ОБСЄ має серійні номери «сепаратистських» танків, але вона їх не публікує. Ви не вважаєте, що ці дані має бути опубліковано, щоб раз і назавжди встановити, звідки там зброя?

Звісно! Це б дуже допомогло. Окупована територія насправді дуже невелика, але там танків більше, ніж у Великій Британії, Франції та Німеччині разом узятих. У 2014 році їх ще там не було. Тобто вони звідкись туди прибули… І я вам кажу: це на 100% російське озброєння. Мені просто бракує уяви, щоб повірити, що це озброєння потрапило туди звідкись іще.

— Але одна справа «вірити», а інша — факти. Чому ОБСЄ не видає серійних номерів, за допомогою яких можна було б абсолютно точно визначити походження танків?

Як я вже сказав раніше, ОБСЄ там має певне завдання. Було б непорядно ставити її в ситуацію, яка може виявитися для неї небезпечною. Проте я кажу: якщо ця інформація (щодо серійних номерів танків, — ред.) була б доступна в Німеччині, Франції, США чи десь іще, то у нас не було б жодних сумнівів стосовно того, що відбувається.

— Відсутність публікації призводить до того, що багато хто в Німеччині каже: «Ви стверджуєте, що там є російські танки, але довести цього не можете».

Я вважаю це дивним. Чому потрібно доводити щось, що можна бачити на власні очі (сміється)?!

— Ви дали ясно зрозуміти, що, на вашу думку, за кризою на сході України стоять російський уряд і, відповідно, президент Путін. Президент Трамп зустрічається з Путіним 16 липня в Гельсінкі. Є побоювання, що він послабить свою позицію щодо Росії та її української політики. Ви поділяєте ці побоювання?

Ні, не поділяю. Вважаю важливим, що президент Трамп і президент Путін зустрічаються. Неприродньо, що вони не зустрічаються, навіть якщо вони й дотримуються різних поглядів. Президент так поведе зустріч, як вважатиме за потрібне. Але що стосується її змісту, то, як ви вже чули від радника з національної безпеки Джона Болтона і прес-секретаря Білого дому Сари Сандерс, відступу від нашої позиції невизнання російської анексії Криму не буде.

У тому, що стосується конфлікту на сході України, ми дали ясно зрозуміти, що хочемо його припинити і хочемо, щоб там була місія ООН. Але, на жаль, є велика ймовірність того, що Путін і Росія і далі заперечуватимуть свою участь у конфлікті, і тому немає підстав сподіватися на прогрес.

— Деякі керівники європейських держав і урядів вголос міркують про «операцію», згідно з якою Росія зможе залишити собі Крим, якщо поступиться Донбасом, а з Росії у відповідь знімуть санкції. Ви не вважаєте, що президент США приєднається до цієї позиції?

Про подібні позиції в Європі кажуть час від часу, а ще частіше про те, що деякі люди хочуть зняти санкції, які чинять певний тиск на еліти в оточенні Путіна. Але я не очікую, що найближчим часом щось зміниться у статус-кво. Німецький канцлер Меркель також бачить ситуацію, якою вона є, і вона не послабить тиску. Що стосується можливого «обміну» Криму на Донбас, то це мене обурює. А що якщо взяти й «обміняти» якісь частини Німеччини? Хто має на це право? Хто має право чинити так з Україною?… Ніхто!

Юліан Рьопке

Поделиться:
Загрузка...