Тут дві новини. Навіть три, якщо враховувати прикольний наброс Макрона щодо можливої відправки західних військ в Україну. Зрозуміло, що не відправлять воювати. Але понюхати пороху ніколи не воювавшим по-справжньому європейським воякам не завадило б)))
Але важливіші новини у статті нижче. Тут сказано, що Макрон перестав блокувати закупівлі снарядів для України з поза меж Євросоюзу. Тобто нарешті злякався наступу рашистів на Європу настільки, що дасть нам снарядів нехай і не власного виробітку (не заробить сам), але і затримає рашистів подалі від Парижу.
Ну і названа ціна снарядів, які для України знайшла Чехія – 1,5 мільярди доларів за 800 000 пострілів 122 і 155 калібрів. Тобто в середньому 1900 доларів за штуку.
Це різко контрастує з ціною, яку нещодавно назвав Зеленський: «Через війну в Україні навіть звичайний артилерійський снаряд, який коштував на початку війни 1,5 тисячі доларів чи 1,5 тисячі євро ми сьогодні вже бачимо деякі контракти, які виходять з пропозиціями від 4 до 8 тисяч».
Макрон заявив, що не можна виключати відправку західних військ в Україну
Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що відправка західних військ на війну в Україну «не може бути виключена», і що Париж відмовиться від своєї давньої опозиції щодо закупівлі артилерійських озброєнь для України за межами ЄС.
Стверджуючи, що поразка Росії необхідна для забезпечення «колективної безпеки Європи», Макрон сказав, що зустріч 25 європейських лідерів у Парижі в понеділок підкреслила нову глибину рішучості Заходу допомогти Україні після більш ніж двох років повномасштабної війни в країні.
«Ми зробимо все необхідне, щоб Росія не змогла виграти війну», — сказав він журналістам.
Відповідаючи на запитання, чи можливе введення західних військ в Україну, Макрон сказав, що це питання обговорювалося на конференції.
«Сьогодні немає консенсусу, щоб офіційно відправити війська на місця. Але з точки зору варіантів, нічого не можна виключати», — додав він, не уточнивши, які саме країни розглядають такий крок.
Макрон повідомив, що лідери домовилися про створення «коаліції» країн, яка обговорить питання надання Україні ракет і бомб дальнього радіусу дії.
Минулого року Франція та Велика Британія передали десятки крилатих ракет Storm Shadow і Scalp, і подібні коаліції вже були створені для артилерії, протиповітряної оборони та морської війни.
Більш агресивна позиція слідує за проханнями України про посилення західної підтримки, щоб допомогти зупинити зростаючий шквал російських атак, в результаті яких Москва захопила територію на сході країни після місяців тупикової ситуації на полі бою.
Європейські країни також дедалі більше занепокоєні ризиком того, що можливе повернення колишнього президента США Дональда Трампа до Білого дому може призвести до згортання підтримки України з боку Вашингтона та послаблення оборонного пакту Америки з Європою.
У європейських столицях також існує відчуття, що Росія становить ширшу загрозу, ніж в Україні, і що вона може навіть вторгнутися до країн-членів НАТО у Східній Європі.
Макрон висловив ці побоювання, відкриваючи конференцію, в якій взяли участь, серед інших, канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте і лідер Естонії Кая Каллас.
«Я зазначив, що більш-менш всі країни, представлені за цим столом, сказали… що загальний консенсус полягає в тому, що ми повинні бути готові через кілька років до того, що Росія нападе на ці країни», — сказав Макрон.
Відмова Франції від закупівель артилерії є ознакою того, що події на полі бою змусили переосмислити політику.
Сили Києва почали нормувати використання артилерії через обмеженість західних поставок. Американська допомога затримується через боротьбу в Конгресі, а європейські виробники озброєнь не в змозі збільшити виробництво достатньо швидко, щоб покрити цю прогалину.
Макрон заявив, що Франція приєднається до ініціативи Чеської Республіки щодо екстреної закупівлі артилерійських снарядів для України з країн, які не є членами ЄС.
Зміна політики означає, що Франція знімає свої попередні заперечення проти використання спільних фондів ЄС для закупівлі артилерії у постачальників за межами блоку, що розблокує сотні мільйонів євро додаткового фінансування.
Раніше Париж вимагав, щоб будь-які кошти ЄС, витрачені на озброєння України, були інвестовані в європейське оборонне виробництво, щоб одночасно розширити обмежені виробничі можливості континенту. Рішення про витрачання спільних коштів ЄС на озброєння вимагають одностайності серед країн-членів блоку.
Говорячи про забезпечення більшої кількості боєприпасів, Макрон визнав, що Європа просто не може виробляти їх достатню кількість з необхідною швидкістю, тому звернеться до інших країн.
«Ми мобілізуємо двостороннє фінансування, а також багатостороннє», — сказав він.
В рамках своєї ініціативи Чехія визначила близько 800 000 артилерійських снарядів, які можна негайно придбати за межами ЄС, і запропонувала придбати, відправити і доставити їх в Україну, якщо їй вдасться зібрати необхідне фінансування.
За словами офіційних осіб, Прага шукає до 1,5 млрд. доларів на реалізацію цієї схеми. Нещодавно чехи звернулися до офіційних осіб Брюсселя з проханням надати до 300 млн. євро з невитрачених коштів ЄС, призначених на закупівлю артилерії для України, але отримали відмову, посилаючись на попередні заперечення Франції.
Окремо прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала заявив після конференції, що близько 15 країн виявили зацікавленість у приєднанні до ініціативи, не називаючи їх. «Низка держав, які перебувають у розпалі переговорів, приєдналися до ініціативи», — сказав він журналістам.
Рютте підтвердив, що Нідерланди є однією з них, і вони внесуть 100 млн. євро на цю пропозицію. «Я сподіваюся, що інші країни приєднаються», — сказав він.