Наступного тижня країни ЄС продовжать обговорення 11-го пакету антиросійських санкцій. Експерти шукають способи вирішити питання, які не дозволили погодити пакет раніше.
Дипломати висловлюють обмежений оптимізм щодо того, що пакет буде нарешті ухвалено. Ціною компромісу може бути обмеженість його дії – і відтак перенесення низки питань на наступний пакет.
Кожна така відстрочка дає додатковий час агресору. Адже економіка росії зберігає запас міцності, і його розхитування потребуватиме більше часу з кожною затримкою.
З іншого боку, повільні зміни, які встигають врости у тканину торговельних і фінансових відносин у світі, позбавляють росію шансу на реванш. Бо світ встигає привчитись жити без росії.
1. Обмеження фінансів і торгівлі.
— У рамках консолідованого бюджету росії за січень-лютий 2023 р. сукупні витрати склали 8.7 трлн рублів без урахування міжбюджетних трансфертів, сальдо за якими утворює нуль.
Зростання витрат по відношенню до січня-лютого 2022 склало 41% або 2.5 трлн руб.
У структурі приросту сукупних витрат на 2.5 трлн за рік оборонні витрати збільшилися в 4 рази.
2. Втрати економіки.
— Президент Франції Макрон назвав росію васалом Китаю. У самій констатації небагато нового – але важливо, що такі визнання лунають на високому міжнародному рівні.
Адекватність оцінок допомагає у адекватності планування.
3. Пошук лазівок.
— Відповідно до джерел у дипломатичних колах, яких цитують ЗМІ, до нового пакету санкцій не увійшло припинення імпорту російських алмазів чи припинення співпраці у ядерній енергетиці.
4. Перекриття лазівок.
— Країни G7 та Євросоюз збираються заборонити імпорт російського трубопровідного газу (принаймні по тих напрямках, де росія раніше обмежувала постачання). Країни G7 мають намір ухвалити це рішення за підсумками саміту в Хіросімі, який відбудеться 19–21 травня.
Як кажуть у відомому анекдоті, «померла – то померла».
— Обсяги плавучих сховищ сирої нафти продовжують падати – до 65,1 млн. барелів.
Це вдвічі менше, ніж рік тому і нижче, ніж до початку пандемії.
— Велика Британія посилила режим санкцій, щоб ускладнити російським олігархам використання заморожених коштів для оплати судових витрат, пов’язаних із позовами про наклеп
5. Самопочуття рашистів.
— Кожен десятий росіянин змушений був скоротити свої витрати на 20-30%. Найчастіше економлять на відвідуваннях кафе та ресторанів, відпустках та продуктах.
—————————
Країни G7 збільшили фінансову допомогу Україні до $44 млрд.
Міноборони Німеччини підтвердило виділення Україні озброєння на 2,7 млрд євро.
У Швейцарії внесено поправки до законодавства, що дасть змогу постачати зброю в Україну.
У США уперше конфісковані активи російського олігарха Костянтина Малофєєва (5,4 млн дол) передадуть на користь України – і це лише початок.
Фінансові і політичні механізми західних країн перелаштовуються дуже повільно, із значною інерцією. Але та сама інерція означає, що переналаштовані механізми діють стабільно, підтримуючи Україну і змушуючи росіян платити.
Який би запас міцності не мала російська економіка, її обсяг – лише близько 2% світової. І змагання із цивілізованим світом вона не витримає.
1. Обмеження фінансів і торгівлі.
— Перерахування від федеральної митної служби рф в бюджет у січні–квітні впали на 30,6%.
— Громадяни рф продовжують активно скорочувати валютні вклади у банках. У березні рахунки та депозити фізосіб зменшились ще на 275 млрд рублів (або $3,6 млрд), і сягнули 3,835 трлн рублів (або $49,6 млрд).
51,8% валюти, яку росіяни забрали з російських банків, вони відправили в іноземні кредитні організації: такі операції склали 142,5 млрд. рублів.
Загалом сума, яку росіяни вивели за кордон, досягла 5,4 трлн рублів.
2. Втрати економіки.
— Споживання сталі в росії в першому кварталі впало на 3% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
3. Пошук лазівок.
— Угорщина фактично зірвала ухвалення 11 пакету санкцій, вимагаючи скасувати визнання її банківської групи ОТР спонсором війни. Перед ЄС постає питання задіяти механізми, які нейтралізують можливості Будапешта до шантажу.
4. Перекриття лазівок.
— В ЄС у червні розглянуть питання про використання заморожених активів рф.
5. Самопочуття рашистів.
— Французький виробник алкоголю Pernod Ricard пішов із росії. Протягом кількох місяців до росії припиняться поставки Jameson, Absolut, Olmeca, Ararat, Ballantine’s, Becherovka, Beefeater, Chivas Regal.
На «травневі свята» цього року кількість проданих пляшок горілки впала на 26%, вина — на 33%, сидра — на 35%.
Задовольняти спрагу і лікувати розхитані українським наступом нерви росіянам допомагатимуть хіба що бояришник і бражка.