Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 25.08.2024
1. У росії зафіксували зростання боргів із виплати зарплат.
— Російська економіка в липні 2024 року пережила суттєве зростання простроченої заборгованості із виплати зарплат.
— За місяць не виплачені працівникам суми стали більшими на 100,5 млн рублів, а загальний розмір боргів роботодавців перед співробітниками досяг 427,4 млн рублів.
— У відсотковому відношенні приріст простроченої зарплатної заборгованості — на 30,7% за місяць — став рекордним із січня 2013 року (тоді борги із зарплат підскочили на 47,4%).
— З проблемами зіткнувся насамперед російський бізнес: борги, що виникли через «відсутність у організацій власних коштів» за місяць зросли на 38%, до 405,9 млн. рублів.
— Близько 21 млн рублів боргів накопичили регіони перед бюджетниками: у річному вираженні ця сума зросла в 22 рази.
2. Грузинські банки почали відхиляти перекази через російський сервіс «Золота корона» після санкцій США.
— Декілька грузинських банків припинили співпрацю із системою грошових переказів «Золота корона» після введення санкцій щодо одного з розробників.
— «Золота корона» є лідером за кількістю грошових переказів з росії до Грузії.
— Напередодні Мінфін США ввів санкції щодо трьох російських компаній фінансового сектора — «Атол», «Діасофт» та Центр фінансових технологій (ЦФТ). З останнім тісно пов’язана «Золота корона». Ця популярна платіжна система раніше входила до групи ЦФТ.
3. Фонд, повʼязаний з російськими олігархами, допоміг Маску купити Twitter.
— Федеральний суд Каліфорнії, постановив розкрити список власників соціальної платформи Х, раніше Twitter. Мільярдер Ілон Маск, який раніше відмовлявся це робити, був змушений надати суду зазначений список.
— Серед акціонерів Х є підсанкційні російські олігархи та їх діти. Інвестиційний фонд 8VC, у якому працюють сини російського олігарха Петра Авена та колишнього члена Ради Федерації рф Вадима Мошковича, входить до компаній, що фінансували купівлю Ілоном Маском соцмережі Twitter.
— Джек Мошкович, який з 2024 року має вид на постійне проживання у США, приєднався до фонду у 2018 році. Батько Мошковича російський олігарх у аграрному секторі. Він заснував одну з найбільших агрокомпаній рф — «Русагро».
— Син російського олігарха, президента «Альфа-Групп» Петра Авена, Денис, за інформацією Forbes, працює у фонді з 2022 року, вже після того, як його батько почав потрапляти у санкційні списки країн Заходу.
4. Глава МЗС Угорщини звинувачує ЄС у зриві поставок нафти з росії.
— Міністр закордонних справ Угорщини заявив, що рішення Європейської комісії не виступати посередником у суперечці щодо блокування поставок нафти з росії через Україну в його країну свідчить про те, що за припиненням стоїть Брюссель.
— Угорщина та Словаччина протестують після того, як Україна запровадила санкції проти російського нафтовидобувного заводу Лукойл, зупинивши нафту цієї компанії через українську територію на словацькі та угорські НПЗ.
— Заява Угорщини Петера Сійярто, яку він зробив без надання доказів, пролунала через день після того, як Європейська комісія відхилила прохання Угорщини та Словаччини стати посередником між ними та Україною щодо санкцій.
— «Той факт, що Європейська комісія заявила, що не бажає допомагати у забезпеченні енергопостачання Угорщини та Словаччини, говорить про те, що наказ було надіслано з Брюсселя до Києва, щоб викликати проблеми в енергопостачанні Угорщини та Словаччини», – сказав Сійярто.
5. Китайські компанії обійшли обмеження США і повністю використовують американський хмарний сервіс Amazon Web Services (AWS), щоб отримати доступ до високоякісних американських мікросхем та ШІ.
— Протягом останніх двох років уряд США обмежив експорт високоякісних чіпів ШІ до Китаю, посилаючись на необхідність обмеження можливостей китайських військових.
— Однак надання доступу до таких чіпів або передових моделей ШІ через хмару не є порушенням правил США, оскільки регулюється лише експорт або передача товару, програмного забезпечення чи технології.
— До того ж роблять це саме компанії, у тій чи іншій мірі пов’язані з владою КНР, тобто ті, проти яких обмеження США мають працювати насамперед.
— Ці компанії легко користуються передовими американськими технологіями, у тому числі й у сфері штучного інтелекту. Роблять вони це через посередників, тому що Amazon підкоряється вимогам влади своєї країни та стежить, щоб користувачі з недружніх країн трималися подалі від її інструментів.
— Отримати доступ до AWS китайським фірмам вдалося через посередників — китайських, але при цьому таких, щодо яких не виникає підозр у Amazon. У цій схемі виграють усі – КНР отримує доступ до необхідних західних технологій, а задіяні посередники отримують гроші.
Більше на
Фото: колаж з роботи геніального Процишин Богдан і повідомлення з московського пабліку

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 24.08.2024
1. Найбагатша нафтова компанія росії «Сургутнафтогаз» стала збитковою та засекретила майже всі фінансові показники.
— Четверта за обсягами видобутку та перша за обсягом готівки на рахунках — нафтова компанія росії «Сургутнафтогаз», вирішила не публікувати переважну більшість фінансових показників.
— «Сургутнафтогаз» не розкриває виручку, собівартість продажів, комерційні та управлінські витрати, а також доходи від «дочірніх» підприємств.
— Під грифом секретно опинилися наявні у компанії довгострокові та короткострокові позики, обсяг активів, запаси готівки і навіть статутний капітал.
— З результатів діяльності «Сургутнафтогаз» повідомив лише дані щодо прибутку: чистий прибуток компанії за півроку впав у 6 разів, до 139,9 млрд рублів, а прибуток до оподаткування склав 168,7 млрд рублів і також знизився у 6 разів. Зі звітності випливає, що в другому кварталі «Сургутнафтогаз» отримав збиток у розмірі 129,9 млрд рублів, проте зрозуміти, які фактори на нього вплинули, з представлених цифр неможливо.
2. У російського металевого гіганта «Норнікель» знижуються показники.
— EBITDA (аналітичний показник, що дорівнює обсягу прибутку до відрахування витрат з виплати відсотків, податків, зносу та нарахованої амортизації) «Норнікеля» у I півріччі знизилася на 30% рік до року.
— Рентабельність EBITDA впала до 42% із 47% роком раніше. Консолідований виторг становив $5,6 млрд, скоротившись на 22% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
— Вільний грошовий потік впав на 61%, до $525 млн, при цьому грошовий потік, скоригований на виплату відсотків за борговими інструментами та лізингом, становив негативні $159 млн.
— Чистий борг збільшився з кінця 2023 року на 24% до $10,1 млрд.
3. США запровадили санкції щодо 400 фізичних і юридичних осіб із рф — Міністерство фінансів США.
— Під нові санкції США потрапив син міністра оборони рф Павєл Бєлоусов. Крім того під санкції потрапили: «Євраз КГЗК», «Євраз НТМК», «Євраз ЗСМК», «Євраз Ванадій Тула», а також російська вантажна авіакомпанія Air Bridge Cargo.
— Окрім російських, до санкційного списку США внесено 46 китайських компаній і громадянина Китаю.
4. США ввели санкції проти семи кораблів «тіньового флоту», пов’язаних із російським СПГ.
— США запровадили санкції проти семи суден зрідженого природного газу, пов’язаних із росією, включно з суднами, які, ймовірно, завантажувалися на новітньому експортному об’єкті в Арктичному регіоні.
— Відповідно до списку, опублікованого в п’ятницю Міністерством фінансів США, серед суден СПГ були Pioneer і Asya Energy, які завантажили перші дві партії з проекту Arctic LNG 2, який раніше потрапив під санкції США.
— Останній крок підкреслює, наскільки швидко США готові діяти: Arctic LNG 2 завантажив свій перший підозрілий вантаж менше місяця тому. Санкції стали новим ударом по росії, оскільки вона витратила місяці на розробку того, що вважається тіньовим флотом танкерів для СПГ, подібно до того, як вона робила для транспортування сирої нафти та продуктів.
— Такі судна мають непрозору власність, невідомих страховиків і застосовують такі методи, як приховування свого місцезнаходження шляхом вимкнення або маніпулювання системами автоматичної ідентифікації.
— Інші пов’язані з судноплавством і технічні компанії також потрапили під санкції в п’ятницю, включно з індійським власником Ocean Speedstar Solutions і White Fox Ship Management з Дубаєм, які пов’язані з суднами, які нещодавно потрапили під санкції.
5. США попередили, що країни, які торгують з росією, ризикують потрапити під вторинні санкції, якщо дозволять російським банкам відкривати філії для фінансування постачання товарів для воєнної машини рф.
— За словами заступника міністра фінансів США Воллі Адеємо цей крок має на меті унеможливити обхід санкцій росією, яка знаходила способи оплати товарів подвійного призначення, необхідних для виробництва озброєнь.
— «Ми будемо переслідувати не лише філії, які відкриватимуться, а й інші організації та компанії у вашій юрисдикції, які працюють з ними. Це не лише попередження щодо ведення бізнесу з дочірніми компаніями або філіями вже підсанкційних установ», — сказав Адеємо.
— Указ, виданий Білим домом у грудні 2023 року, попереджає іноземні фінустанови про ризик вторинних санкцій, якщо вони здійснюють або сприяють проведенню транзакцій, пов’язаних із російським військово-промисловим комплексом.
— За словами Адеємо, США переключили свою увагу на менші банки в деяких країнах після того, як великі кредитори у Китаї, Туреччині та ОАЕ відмовилися від російських контрагентів.
6. Казахстанський RBK Bank заявив, що посилить контроль за операціями, пов’язаними із рф.
— При зарахуванні вхідних і вихідних платежів, і навіть переказів, пов’язаних з росією та білоруссю, він має право тимчасово зупиняти операцію.
— Також банк попередив клієнтів про блокування платежів та/або реєстрацію контракту з особами з Криму, Ірану, Північної Кореї, М’янми, Алжиру, Афганістану та ще 30 країн.
7. У чеському парламенті закликали уряд розслідувати можливе залучення місцевих православних церков до російських інформаційних операцій.
— російська православна церква в Чехії є продовженням Московського патріархату, тісно пов’язаного з російською державою та очолюваного патріархом Кирилом, на якого уряд Чехії ввів санкції за публічну підтримку війни росії в Україні.
— Раніше цього місяця влада Чехії також вислала російського православного священнослужителя Миколу Ліщенко, звинувативши його у створенні структур впливу для підтримки інтересів росії в ЄС.
— Комітет з питань безпеки у чеському Сенаті рекомендував спецслужбам та Міністерству культури взятися за розслідування цієї загрози. Зокрема, зазначається, що російську Православну Церкву та номінально незалежну Православну Церкву в Чеських землях можуть позбавити реєстрації, якщо підтвердиться, що вони порушують закони.
— «Свободою релігії та асоціацій не можна зловживати для незаконного впливу ворожої іноземної держави», — сказав голова комітету Павел Фішер.
