Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 09.01.2023
1. російська нафта марки Urals торгується по $37,8 за барель.
— Це більш ніж наполовину менше за світову ціну на Brent ($78,6), і набагато нижче за введену країнами G7 стелю $60, — Bloomberg.
2. російський ринок ЗПГ під загрозою.
— 1 січня 2023 року Великобританія повністю зупинила імпорт ЗПГ із росії.
— У 2022 році постачання до Великобританії скоротилося на 75% до 800 млн куб. м. тепер від них нічого не залишиться.
— російські компанії втрачають і ринки збуту (на «дружній» Китай припадає лише 16,25% експортних поставок ЗПГ із росії), і можливості перевезення газу.
3. Західні ЗПГ-компанії йдуть із росії разом із технологіями.
— Так роботу в росії припинила французька інжинірингова компанія Gaztransport & Technigaz (GTT) – найбільший у світі виробник мембранних контейнерів для перевезення ЗПГ.
— 71% майбутніх газових танкерів опинилися під загрозою зриву робіт. Як мінімум, відхід GTT призведе до затримки введення в роботу нових танкерів, як максимум – списання недобудованих суден.
— Обидва варіанти завдають удару по експортному потенціалу ЗПГ.
4. Тим часом конкуренти посилюють свої позиції, а Європа стає дедалі незалежнішою від російського газу.
— 3 січня на німецький термінал Вільгельмсхафене прибула перша партія ЗПГ – із США.
— Америка минулого року стала ключовим гравцем на ринку Європи.
— Польща 2022 року збільшила імпорт ЗПГ на 57%, прийнявши 58 газовозів. 36 з них прибули зі США, 18 з Катару, 2 з Нігерії, 1 з Тринідаду та Тобаго та 1 з Єгипту.
— США, які почали експортувати ЗПГ лише у 2016 році, зрівнялися за обсягами постачання зі світовим лідером – Катаром.
— Кожна країна експортувала по 81,2 млн. тонн.
5. Експерти прогнозують розпад росії або перетворення на failed state до 2033 року – Atlantic Council.
— Війна проти України може призвести до надзвичайно серйозних потрясінь у росії.
— Країна розпадеться або стане державою, що не відбулася (failed state), до кінця 2033 року.
Так вважають провідні експерти у сфері зовнішньої політики, опитані аналітичним центром Atlantic Council.
— Зі 167 опитаних експертів 46% вважають, що на росію до 2033 року чекає або розпад, або доля failed state.
— 21% опитаних експертів називають саме росію країною, яка найімовірніше перейде у стан failed state у найближче десятиліття.
— У звіті йдеться, що 40% респондентів причиною можливого розпаду росії називають революцію, громадянську війну чи політичний розпад.
6. США розпочали створення стратегічного резерву урану з метою скоротити постачання з рф.
— Міненерго США уклало контракти на купівлю 800 тис. фунтів урану з місцевих копалень, а також держконтракт на $14 млн з єдиним у країні заводом з конверсії сировини Honeywell.
— Влада сподівається, що контракт дозволить перезапустити Honeywell, закритий з кінця 2017 року.
— Програма підтримки місцевих виробників обсягом $75 млн запущена для відродження атомної галузі в США.
— Схоже, все йде до того, що в середньостроковій перспективі в росії знизиться експорт урану.
7. Китай замінює російське вугілля на австралійське.
— Китай почав відновлювати імпорт австралійського вугілля для часткового заміщення постачання з рф, — Reuters.
— Два роки тому Пекін через невдоволення позицією Австралії з приводу походження коронавірусу ввів неофіційну заборону на імпорт австралійського вугілля.
— Але вже на початку цього року три комунальні підприємства і одна сталеливарна компанія отримали право замовляти цей вид палива з Австралії.
— Раніше Австралія була другим за величиною постачальником вугілля до Китаю, і тепер може відновити частину втраченого ринку.
— Китайські промисловці зрадіють зняттю заборони купувати австралійське вугілля, адже постачання вугілля з рф до Китаю ускладнене логістичними труднощами через проблеми з перевантаженістю Східного полігону.
8. Норвегія чекає рекордного зростання видобутку у 2025 році.
— За даними Норвезького нафтового управління (NPD), плани з видобутку нафти і газу, представлені минулого року, передбачають загальний обсяг інвестицій до 300 мільярдів норвезьких крон.
— Очікується, що видобуток на шельфі збільшиться протягом наступних кількох років і досягне піку у 2025 році.
— Згідно з прогнозами NPD, видобуток нафти і конденсату, ймовірно, збільшиться до 2,02 млн. барелів на добу в 2023 році з 1,89 млн. барелів на добу минулого року.
— При цьому сукупний обсяг видобутку нафти і газу зросте до 4,12 млн бне (бареля нафтового еквівалента) на добу у 2023 році порівняно з 3,99 млн барелів на добу минулого року.
— Видобуток газу в країні залишиться незмінним у 2023 році на рівні 122 млрд кубометрів.
— За прогнозами NPD, загальний обсяг видобутку в Норвегії продовжить зростати, досягнувши максимуму за два десятиліття 4,3 млн бне в 2025 році.
9. Кувейт уп’ятеро збільшить експорт дизелю до Європи: це компенсує зрив поставок із рф – Bloomberg
— Кувейт також хоче подвоїти продажі авіапалива майже до 5 млн тонн.
— «Євросоюз зіткнувся з потенційною нестачею палива з 5 лютого, коли ЄС збирається заборонити імпорт нафтопродуктів з росії як покарання за вторгнення в Україну», — пише агентство.
— Ціни на дизельне паливо можуть підскочити до 200 доларів за барель цього кварталу, оскільки заборона може спровокувати глобальний дефіцит, повідомляє Bank of America.
10. росія має постати перед трибуналом за злочин агресії в Україні — заява британських політиків.
— Високопоставлені британські політики з різних політичних кіл у спільній заяві підтримали вимогу про створення спеціального трибуналу для розслідування дій росії у зв’язку зі злочином агресії проти України.
— Лідер лейбористів Кейр Стармер, колишній генеральний секретар НАТО Джордж Робертсон, колишній міністр закордонних справ Девід Оуен і колишній лідер Торі Ієн Дункан Сміт заявили, що трибунал повинен бути створений для розгляду «вочевидь незаконної війни» на тих самих принципах, якими керувалися союзники, зустрівшись у 1941 році, щоб закласти основу для Нюрнберзького суду над нацистськими лідерами за воєнні злочини.
11. Всесвітньо відомий виробник спортивного одягу Adidas прийняв рішення заборонити футбольній збірній росії використовувати своє екіпірування.
— 1 березня 2022 року через п’ять днів після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну Adidas розірвав договір з російською футбольною спілкою, з якою співпрацювали з далекого з 2008 року.
— Але в москві вдали, що нічого не сталося, і національна збірна росії виходила у формі Adidas на осінні товариські матчі проти Таджикистану та Киргизстану.
— Після цього в німецькій компанії офіційно оголосили про заборону збірним країни держави-агресора використовувати своє екіпірування.

