Перший кошовий запорожців ще до заснування Січі

90

Німецькі дані про першого кошового запорізьких козаків Остафія Дашкевича, старосту канівського (1508), черкаського (1514), власника маєтків нас Житомирщині, у Трахтемирові і на Воскресенці в Києві, які він використовував для фінансування козацьких полків:

«У наш час черкасами, що живуть по Борисфену, керував Остафій Дашкевич, котрий ходив до Московії разом з царем Мухаммед-Гіреєм, чоловік вельми досвідчений у військовій справі й винятково хитрий. Хоча він неодноразово вступав у взаємини з татарами, але ще частіше бив їх; мало того, він не раз ставав неабиякою небезпекою і для самого московита, у котрого колись був в полоні. У той рік, коли ми були в Москві, він завдав московитам поразки за допомогою незвичайного виверту. Він провів у Московію якихось татар, одягнених в литовське вбрання, бо був певен, що московити без страху нападуть на них, сплутавши з литовцями. Сам же він влаштував засідку в зручному місці, дожидаючись помсти московитів. Спустошивши частину Сіверської області, татари попрямували до Литви. Коли до московитів дійшло, що ті завернули й рушили до Литви, то вони подумали, що це литовці, і незабаром, палаючи жагою помсти, стрімко вдерлися в Литву. Коли, завоювавши її, вони поверталися обтяжені здобиччю, Остафій, (вийшов) із засідки, оточив їх і перебив усіх до одного. Дізнавшись про це, московит відправив послів до польського короля зі скаргою на заподіяну йому образу. Король відповів їм, що його (піддані) не завдавали образи, а (навпаки) мстилися за образу. Так московит, двічі осміяний, змушений був терпіти і збитки, і безчестя».

Сигізмунд Герберштайн, посол Священної Римської імперії у Московії в 1517 і 1526 рр., «Записки про московитські справи»

А ось як виглядав перший кошовий запорожців ще до заснування Січі Остафій Дашкевич в уяві польського художника Яна Матейка в 19 столітті.

Олександр Палій

Поделиться:
Загрузка...