Пафос та реальність навколо ворожого ТУ-160

286

Наприкіці січня ц.р. відбулась достатньо важлива для України подія — випробування нової власної крилатої ракети, яка здатна уражати наземні та морські цілі.

Звичайно, є деякі проблемні моменти з її реалізацією, куди ж без них, однак з’явилось відчуття, що Україна зробила суттєвий крок для підвищення бойових можливостей власних Збройних Сил. Цілком природньо, що подібний успіх дуже непокоїть РФ. Саме тому російські військові експерти, немов по команді, одразу ж почали критикувати український проект, видумуючи недоліки та передрікаючи йому усілякі труднощі. Однак, як завжди, паплюжачи усіх довкола в РФ забувають говорити про власні проблеми та труднощі. Взяти хоча б літак Ту-160, нещодавно, так помпезно презентований В.Путіну….

25 січня 2018 року в присутності президента Росії в небо піднявся «новий» – сімнадцятий за рахунком, стратегічний бомбардувальник Ту-160. Одразу ж після цього в атмосфері пафосу Міністерство оборони Росії та ПАТ «Туполев» уклали контракт на постачання перших 10 модернізованих стратегічних бомбардувальників Ту-160М2. Документ передбачає виділення 160 млрд рублів на побудову зазначених літаків до 2027 року. При цьому, початок поставок перших серійних зразків Ту-160М2 заплановано на 2023 рік. Церемонія підписання контракту пройшла у присутності Володимира Путіна на Казанському авіаційному заводі імені С.П. Горбунова ПАТ «Туполев», задля якого в небо піднявся сімнадцятий літак Ту-160М1, вперше за багато років зібраний виключно російськими промисловцями.

180202 Ту 160 2
Однак не все так просто як здається на перший погляд. Існують серйозні сумніви щодо можливості успішної та своєчасної реалізації даного проекту в майбутньому. Є переконання, що факт підписання контракту на постачання перших 10 бомбардувальників Ту-160М2 представляє собою виключно популістський крок, зорієнтований, як завжди, на те, щоб продемонструвати «нахабному Заходу» міць РФ та культивати відчуття гордості у власного населення.

По-факту, президенту РФ В.Путіну був продемонстрований літак Ту-160М1, який зібраний на основі старої конструкторської документації із наявних комплектуючих Ту-160, що залишилися на заводі в Казані після розвалу Радянського Союзу. При цьому, дійсно використовувалися деякі нові вузли, деталі та агрегати, виготовлені в РФ на замовлення ПАТ «Туполєв». Єдиним відносно новим елементом машини став двигун НК-32 серії 02, який за рахунок модернізації низки вузлів став економнішим. В дійсності, мова йде про те, що РФ відтворила літак старого зразка у версії Ту-160М1, п’ять з яких вже стоять на озброєні ВКС Росії.

Про те, що ситуація з організацією виробництва літаків, які свого часу створювалися зусиллями підприємств всього СРСР, досі залишається не вирішеною, свідчить хоча б той факт, що Міністерство оборони Росії та ПАО «Туполев» розраховують отримати перший зразок стройового літака модернізованого до версії Ту-160М1, в кращому випадку, у 2019 році. Однак, якщо питання з комплектуючими, грошима та виробництвом було б дійсно вирішене, то це відбулося набагато раніше.

180202 подпись
Будувати ж нові літаки Ту-160М2 «з нуля» планується почати пізніше. Адже в реальності, на сьогодні немає навіть конструкторської документації на цей літак і з’явиться вона, в кращому випадку, в середині 2018 року, а дослідно-конструкторська робота по Ту-160М2, взагалі, завершитися лише у 2021. А з урахуванням того, що Ту-160М2 за планами МО РФ має бути абсолютно новим літаком з оновленим радіоелектронним наповненням, новою інформаційною системою управління, сучасними пілотажно-навігаційним обладнанням, бортовим комплексом зв’язку, системою управління, бортовою радіолокаційною станцією та двигунами, цей термін взагалі може бути перенесений на більш пізній час.

Крім того, 160 млрд рублів, які передбачено на побудову 10 літаків Ту-160М2 до 2027 року, в реальності не достатньо для якісного виконання покладеного на ПАО «Туполєв» завдання. По факту, вартість одного літака є близькою до $272 млн., що з огляду на поточну вартість створення, випробування та інтеграції нового обладнання є замалою. За орієнтовними підрахунками, ціна створення Ту-160М2 РФ, навіть з урахуванням вже випробуваних елементів, в поточних умовах щонайменше в двічі більша.

Також на сьогодні не має підтвердження того, що в РФ вирішено низку технологічних питань, серед яких забезпечення авіапромисловим титаном, який виробляють на ВАТ «Корпорація ВСМПО-АВІСМА» і який переважно йде на експорт, виробництва та постачання болтів Вт6ч чи їх аналогів для Ту-160 на Нижегородському заводі «Нормаль», а також багато іншого.

Залишається складною також ситуація з поповненням ПАО «Туполев» висококваліфікованими спеціалістами  та наявністю необхідної кількості спеціалістів, які вміють та знають як створювати літак Ту-160. Це зумовлено, низькою чинників, серед яких вік, низька зарплата, недостатній фаховий рівень тощо. Так, дійсно, керівництву підприємства вдалося зібрати працівників та інженерів для того, щоб збудувати літак 08-04 із тих запчастин, що були, однак що далі… Наприклад, деякі випускники Казанського національного дослідницького технічного університету імені А. Н. Туполева, після закінчення навчального закладу, потрапивши на завод звільняються з огляду на графік роботи, малу зарплату та «відсутність оптимізму з приводу майбутнього на цьому підприємстві».

Не сприяє успішній реалізації проекту Ту-160М2 поточний фінансово-економічний стан в самій РФ, який зумовлений і поступовим скороченням оборонного бюджету країни в тому числі. Саме тому, скоріш за все, керівництво МО РФ в короткостроковій перспективі буде зорієнтовано на модернізацію наявного парку літаків Ту-160 до версії Ту-160М1, а не  на побудові Ту-160М2.

Ну, а до питання, створення цивільної версії літака Ту-160, про що в рамках офіційних заходів 28 січня обмовився президент Росії В.Путін, взагалі говорити не має про що. Краще списати це на «необізнаність» очільника Кремля, зорієнтовану на подання зайвих міфічних надій.

Тим не менш, слід зазначити, що керівництвом РФ та фахівцями російських підприємств виробників, все ж таки щось робиться в контексті відновлення, виробництва літаків Ту-160М1. Так, в рамках реалізація заходів федеральної цільової програми «Розвиток оборонно-промислового комплексу РФ на 2011-2020 роки», на лише на ПАТ «Туполев» в Казані виконується комплексна реконструкція всіх основних виробничих майданчиків: складального, механічного, заготівельно-штампувального, гальванічного та термічного, зварювального та підготовки виробництва. Виконана комплексна реконструкція льотно-випробувального комплексу, створюється новий паливний та заправлювальний модуль. Здійснюється будівництво ангарного комплексу та нового корпусу агрегатного складання. Створюються умови функціонування інженерного центру, в складі якого передбачено центр обробки даних, який здійснюватиме синхронізацію роботи конструкторських та технологічних служб заводу. Відбувається реконструкція злітно-посадкової смуги, руліжних доріжок по ангарах, тощо.

Питання лише в тому, чи буде все це необхідне за кілька років, коли стан економічної ситуації в країні погіршиться і розмір оборонного бюджету не зможе забезпечити реалізацію забаганок Кремля.

У голому підсумку маємо: РФ вдалося збудувати сімнадцятий літак Ту-160М1, однак він по факту є зразком озброєння минулого століття і зроблений із решток, що залишилися з минулого. Невже це все, на що здатна сьогодні «Велика» Росія в даному напрямку виробництва? Якось «…. слишком мало — для графа де ла Фер»….

Олексій Сердюк

Поделиться:
Загрузка...