Сьогодні одна тема: як США впливають на світ сьогодні
*Одразу після виборів 5 листопада 2024 року стало зрозуміло, що, принаймні, у США буде сильна політична турбулентність. Тепер, через шість з половиною тижнів другого президентства Трампа, зрозуміло, що все набагато гірше. Трамп, Маск та їх адміністрація всі свої дії привели країну до стану хаосу, який зростає кожного дня. Діють саме відповідно до Проекту-2025 — програми, опублікованої в червні 2024 року. Суть їх дій доволі очевидна. Створити повний хаос в управлінні державою, економікою та життям країни в цілому, а потім встановити авторитарний режим, який, як пояснять, має припинити створений ними хаос. Тільки за створення цього хаосу вони, звичайно, будуть звинувачувати і звинувачувати Байдена, демократів, «радикальних лівих божевільних» (одна з улюблених фраз Трампа), але не себе.
Вони вирішили занурити весь світ в такий самий хаос. Пояснюючи тоді, що для того, щоб вийти з цього хаосу, потрібно буде «стронгмену» Трампу домовитися про створення «нового світового порядку» шляхом поділу світу на сфери впливу зі «стронгменом» Путіним.
Хаос, створений новим урядом у США, посилюється з кожним днем. Більш детально про це розповімо наприкінці тижня, у суботньо-недільному огляді.
Але зі створенням хаосу у світі, нескінченно впевнений у собі і нескінченно самолюбний 47-й президент сьогодні мав проблеми. Було б добре, що він не тільки не зміг вирішити ці проблеми, але й зазнав дуже чутливого політичного провалу на шляху.
Чого хотів би Трамп, цілком зрозуміло. Це видно як з його дій, так і з «Проект-2025». Україна має, на його думку, погодитися на фактичну капітуляцію. Щоб не заважали йому обійняти Путіна. Європа має потрапити під контроль ультраправих сил і правих популістів і стати сферою російського впливу. США мають наблизитися до Росії, займатися з нею «енергетичними проектами» та іншим «бізнесом», відтягнути її від Китаю, що дозволить їм зайняти сильнішу позицію у відносинах ще з однією «сильною людиною» — Сі Цзіньпіном.
Але Трамп і його свита явно не підрахували, що станеться внаслідок їхніх дій. Вони вважали, що припинивши військову допомогу Україні (розгортаючи літаки зі зброєю та боєприпасами у повітрі) і навіть з неймовірним цинізмом припинивши надавати Україні життєво необхідну розвідку, вони можуть змусити Україну здатися і погодитися на «Стамбул Як принципово не розуміти, що країну, людей, які б’ються за свою свободу, за своє життя, не можна змусити здатися, прийняти, що свободи і життя як такових ніколи не буде!
Однак, коли рішення приймає така людина, як Трамп, яка живе у своєму власному віртуальному світі, яка не має базових політичних та історичних знань, людина, яка, за словами його помічника Кіта Келлогга, переказаного Бобом Вудвордом у книзі «Війна», не може прочитати чотиристорінковий документ людина, яка не читає розвідки (свідчення багатьох людей, які працювали в його першій адміністрації), людина з явним нарцисичним розладом особистості, які від нього можна чекати?
Яку пораду можуть державний секретар Рубіо та радник з національної безпеки Вольц змагатися за те, щоб зробити стільки публічних заяв, які хотів би йому дати Водночас Рубіо дійшов до того, що в четвер просто повторив вже розпочатий наратив російської пропаганди про те, що «в Україні йде прокси-війна між США і Росією, яку потрібно припинити. «
Що може порадити йому міністр оборони Гегсетт, який не може відступити від ролі телеведучого і з’являється в студії Fox і дає інтерв’ю. Однак не він єдиний. І директор ЦРУ Реткліфф, і директор національної розвідки Габбард опановують гумористичну професію коментаторів Фокс. І де тільки люди знаходять час піти з роботи на телестудію, поговорити там з ведучими? А це люди, які відповідають за розвідку!
Як принципово не зрозуміти, що Європа, побачивши за свою історію безліч жорстоких війн, стала ареною двох світових війн, але стала у другій половині 20 століття абсолютно новою Європою, заснованою на ЦІННОСТІ демократії, свободи, прав людини, рівних права і можливості для всіх людей, не відмовляться від цих цінностей, навіть якщо американський президент вирішив від них відмовитися.
Те, що стрімко відбувалося протягом останніх кількох днів, свідчить про те, що Трамп та його свиту були Реакція Франції, Великобританії, Німеччини, інших країн Європи, ЄС в цілому на те, що Трамп перестав допомагати Україні, фактично підтримуючи Росію, на те, що стало очевидним — на статтю 5 договору НАТО не можна розраховувати (у будь-якому випадку, США не можуть бути розраховував, що більше слідкувати за цією статтею), — ця реакція була швидкою, сильною і явно несподіваною для Трампа Європа збільшить підтримку та допомогу Україні. ЄС інвестує 800 мільярдів євро у зміцнення обороноздатності. Франція готова забезпечити захист Європи ядерною парасолькою (під її командуванням ядерні сили Франції, а не НАТО).
Європейські лідери, звичайно, не хочуть воювати зі США. І вони, звичайно, вважають, що продовження колишньої присутності США в Європі забезпечить її безпеку. Але якщо 47-й президент США думає, що йому це не потрібно, що він не хоче європейського демократичного світу, і навіть іноземного, це не означає для лідерів європейських країн, що вони повинні підняти руки в повітря і запросити Путіна зробити зі своїми країнами, що б він «до біса захоче» (слова Трампа).
Швидкі розвиток останніх днів показують, що США раптом можуть швидко опинитися в ізоляції.
Додаючи вже розірвані відносини з Канадою та Данією, фундаментальну різницю з європейськими країнами щодо агресії Росії проти України, європейської безпеки та якою має бути Європа.
Трамп навіть занадто швидко показав, що в його розумінні означає «мир через силу». Він вирішив застосувати силу до України, поставивши одразу всіх своїх «козирок» — припинив економічну та гуманітарну допомогу, а потім військову допомогу та надання розвідданих. А Україна, на його подив, не здалася. А Європа, на його подив, вирішила суттєво збільшити допомогу Україні.
Немає більшого тиску на Україну ніж Трамп. Він не збирався нічим тиснути на Росію, і не буде. З іншого боку, міністр оборони Гегсет наказав Кіберкомандуванню США припинити операції проти Росії. Трамп, звичайно, може піти вперед, почати зняття санкцій. Але якщо їх не скасують ЄС, Великобританія та інші країни G7, вона не зможе рішуче допомогти Росії.
Трамп знову зробив гарне обличчя на поганій грі у четвер, заявив, що за останні два дні він бачив хороший прогрес у контактах з Україною та Росією. Однак США останніми днями не мали контактів з Росією навіть на нижньому дипломатичному рівні. Якби вони були, то в 21 столітті було б неможливо сховати. Тому у нього немає «прогресу» у контактах з Росією. Бо контактів немає. США офіційно оголосили, що американська та українська делегації зустрінуться в Ріяді для «мирних переговорів». Оскільки там не анонсували російських представників, виникає логічне питання, як можуть вести «мирні перемовини» між США та Україною?
47-й президент зі своєю віртуальною картиною світу зруйнував відносини з найближчими сусідами та союзниками, з недовірою США до світу, що спричинено всіма його діями (відрізання допомоги Україні, торговельні війни, територіальні претензії до інших країн), ризикує перетворити Америку з світова влада, від нещодавнього лідера вільного світу до самоізольованої країни, політика якої визначається не цінностями, а особистими інтересами та безглуздими фантазіями людини, на жаль, переможець виборів не в останню чергу через зростання цін на яйця. А ці ціни, до речі, ще більше зросли за шість тижнів його влади.
Але про внутрішні справи в США поговоримо наступного разу.
До кінця історії під назвою «Страх: Трамп у Білому домі» залишилось 1416 днів (с) (назва книги Боба Вудворда, виданої у 2018 році).
Igor Aizenberg
Аерокосмічна компанія Maxar Technologies відключила доступ до своїх супутникових знімків для України.
Про це пише «Мілітарний» із посиланням на декількох користувачів комерційного сервісу.
«Офіційне обґрунтування, що отримали користувачі від адміністрації Maxar «за адміністративним запитом». Фактично ж відключення стало наслідком заборони уряду Сполучених Штатів на надання Україні розвідувальних даних.
Тобто адміністрація президента Дональда Трампа через державний департамент заборонила надавати американським компаніям і комерційним сервісам супутникові дані для України», — пише видання.
Це стосується як урядових користувачів, так і приватних.