Нам вчора і сьогодні звісно добряче розподіл е/е вибили, неприємно. Але якщо у вас є інет — зробив короткий галузевий огляд по економіці росіян.
Графіки нижче — з доповідей російського аналітичного центру. Динаміка фізичного обсягу виробництва за галузями. Верх — останні три місяці, низ — три місяці рік тому. По горизонталі — вага галузі, по вертикалі — темпи приросту, очищені від сезонності. Площа кожного прямокутника — внесок у загальний ріст/спад.

0) Зверніть увагу, що вертикальна шкала на свіжому верхньому графіку — значно менша. Не 50%, а 20%.
1) Якщо рік тому зростали галузі, які складають 56% економіки, то зараз ростуть лише 34%, відповідно 66% економіки — спадають. Сукупні обсяги за підсумками року ще можуть додати 3-4%, але це інерція першої половини року, а зараз виробництво вже входить у стагнацію.
2) Рік тому росли всі галузі, де значна доля оборонних замовлень — металеві вироби, залізничне, авіа- та кораблебудування, електроніка та оптика, машбуд, електроніка, гуми та пластмаса.
Зараз із цих двигунів росту залишилося два — корабле/авіа/залізничне будування (було +29%, стало +19%), та машини і обладнання (було +18%, стало +7%).
У харчопромі та металургії, які мають найбільші ненафтогазові частки економіки (десь по 8% кожна), почався спад. Також спад почався у меблях, та текстилі.
Далі стагнує видобуток нафти і газу, і їх частка в економіці помітно скоротилася, а також видобуток вугілля. Нафтопродукти зберігають пару відсотків зростання, принаймні за офіційною статистикою.
Далі спадає автопром, тобто навіть оборонні замовлення та китайські збірки в РФ не витягують галузь в плюс.
Що особливо приємно — продовжується спад у фармацевтиці, та почався спад у електрообладнанні, гумі та пластмасах, а ще до 3% росту загальмувала електроніка та оптика, яка росла на 26% рік тому — там багато оборонки.
Російська економіка вперлася у стіну. Ніякого істотного нарощування далі вже не буде, навіть у оборонній галузі.
Минулого року весь ОПК ріс на десятки відсотків. Зараз на понад 10% росте лише корабле/авіа/жд будування (якщо не зважати на одяг, у якого зникаюче мала частка).
Всі «цивільні» та половина галузей «подвійного призначення» стагнують, або спадають.
Причини — дефіцит кадрів, шалене здорожчання кредиту внаслідок росту облікової ставки (всюди, де немає пільгового фінансування для ОПК), а ще, цікаво, росіяни відмічають «завершення бюджетного імпульсу», що я б переклав, як «перестали заливати грошима з бюджету, бо гроші закінчилися».
Наступний рік буде важким не лише для нас, а й для них. Незважаючи на оптимістичний звіт російських економістів-біженців, що вийшов кілька тижнів тому, реальна ситуація виглядає гірше, особливо після останнього пакету санкцій США.
Гадати, коли їхнє «тонко» почне рватися — невдячна справа, але російський ведмідь уже збився з дихання і додаткових ресурсів шукати особливо ніде.
Стрибок курсу — гарний дзвіночок, але є й інші, такі, як спад надходжень податку на прибуток, проблеми з місцевими бюджетами, та зниження безробіття до фантастичних 2.3% — це макроаномалія, яку слід читати, як «робочі руки вигребли під нуль».
І навіть грошей для масштабних закупівель чогось в Ірану/Китаю уже немає. З КНДР хіба що, там можна бартером на природні ресурси і технології.
Їм чимраз більше буде потрібне перемир’я, щоб перевести дихання та перегрупуватися. Напевно тому зараз такий натиск по всіх фронтах — фізичному на полі бою, в енергетиці, та в інформаційному. Щоб максимально чогось добитися до інавгурації Трампа, після якої у них може бути вікно можливостей для паузи у війні.
