Есть недопоступления в госбюджет, ряд программ до конца года не будет профинансирован, — Гончарук

168
Премьер-министр Алексей Гончарук подтвердил информацию о проблемах с выполнением доходной части государственного бюджета.

Об этом информирует УНИАН.

«Информация о том, что у нас есть определенные недопоступления в государственный бюджет, это правда. Действительно, определенные программы до конца года не будут профинансированы», — сказал он во время открытия Офиса противодействия рейдерству.

Что касается причин невыполнения доходной части госбюджета, то премьер назвал укрепление гривни, снижение объемов потребления газа, а также «неидеально спроектированный» бюджет на 2019 год.

P.S. ДОГОСПОДАРЮВАЛИСЯ

Побоювання експертів, які давно кажуть що уряд не здатен наповнити заплановані обсяги надходжень до бюджету країни, таки здійснилися. Проблеми з виконанням бюджету на 2019 р. підтвердила Рахункова палата України. Цифри наведені відомством не віщують нам з вами нічого гарного.

Коли ви чуєте про заборгованість по зарплатнях або про невиділення коштів на якісь бюджетні програми, знайте – причина не у відсутності коштів у бідної держави, причина – у невиконанні видаткової частини бюджету країни. За рахунковою палатою таке невиконання за 11 місяці поточного року становить 7,7% від плану, що в абсолютних цифрах становить 69,6 млрд грн. Причина? Голова Рахункової палати Валерій Пацкан категоричний: «Низька виконавча дисципліна учасників бюджетного процесу», кажучи просто – працювати уміти треба, аби встигати робити все на що передбачені кошти.

Грамотно керувати – це вам не відеоролики на бігових доріжках знімати.

Але не витратами єдиними – з наповненням бюджету уряд має неабиякі проблеми також. За словами голови Рахункової палати за ті самі 11 місяців план надходжень загального фонду державного бюджету не виконано на 66,6 млрд грн (5,3%). Зокрема. На 36,6 мільярди грн. (12,4%) не виконано план податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів і на 15,8 мільярдів (22,5%) – акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів. Щодо ПДВ по імпорту – тут все очевидно, це прямий наслідок падіння виробництва, що в свою чергу спричинено штучним зміцненням курсу гривні урядом. Позбавлені мотивів працювати на експорт, експортними зменшують обсяги виробництва, відтак – заморожують інвестиційні програми, відтак – не купують обладнання і комплектуючих. У жовтні падіння виробництва склало біля 5%. З чим усіх вітаю.

Щодо акцизів, то тут все іще цікавіше. Ще на початку грудня Рахункова палата повідомила що ДФС провалила план по збору акцизу з тютюну. За перше півріччя 2019 р. зібрано було лише 67% від плану. Натомість щойно була затримана рекордна партія контрабанди цигарок – які вже тут акцизи?! Те що чинний голова Митної служби не забезпечує надходжень з митниці, визнав уже навіть голова ОПУ Богдан – доводиться долучати таких «видатних фахівців» як екс-голова СБУ Валерій Хорошковський.

Звісно, так. У попередні роки виконання бюджету теж не було стовідсотковим. За 11 місяців минулого року недонадходження доходів загального фонду держбюджету становило 11,3 мільярди грн. Цього року ненадходження становить 51 мільярд грн.. Як то кажуть – порівняйте самі.

І так, у січні – листопаді цього року фінансування загального фонду держбюджету здійснювалося переважно за рахунок державних запозичень, які становили 384,2 мільярди грн. А нині… коли кажете місія МВФ обіцяє приїхати знову?

Голова Рахункової палати Валерій Пацкан б’є на сполох – вже зараз очевидно, що цього року план доходів державного бюджету виконаний не буде. А це означатиме, все те що відбувається у сім’ї, де почав пити й гуляти головний годівник – руїну. Діру в бюджеті доведеться чимось затикати з бюджету 2020 року – а там не передбачені такі витрати. А це означатиме, що станеться згортання інвестиційних проектів, зупинка будівництва та інші приваби життя, гарно знайомі нам з 90-х років 20 сторіччя.

І все це – за умов, що визначений у розписі плановий показник доходів загального фонду держбюджету був зменшений на 9,8 мільярди. Це за умови, що на 4 мільярди грн. зекономили на закупівлі ліків для МОЗ. Це за умови, що через зміцнення гривні значно зменшилися проти планових, видатки на обслуговування держборгу. Це за умови, чорт забирай, неприродно теплої зими, яка явно дає змогу економити на опаленні. За цих умов – виконання бюджету уже фактично провалене. Що ж буде, коли стане справді непереливки як у 2014 – 2016 рр.?

Буде те саме, що стається коли до керування господарством дориваються дилетанти. Багато гарненьких слів і такі-собі результати.

Дмитро «Калинчук» Вовнянко

Поделиться:
Загрузка...