Чому попри війну, торгівля між Україною та РФ зростає

145

Статистика свідчить — попри війну на сході країни, Росія й надалі залишається нашим ключовим торговельним партнером. Більше того, експорт-імпорт між Україною та РФ останнім часом зростає. Чому так відбувається

Ключовий партнер

Попри те, що головним торговельним партнером України однозначно є ЄС, друге місце впевнено залишається за Росією.

Торгівельні партнери України

А якщо рахувати експорт-імпорт за окремими країнами, то з східним сусідом ми торгуємо значно більше, аніж з будь-якою країною Європейського Союзу. Тож в такому випадку Росія опиняється взагалі на першому місці.

Й тенденція тяжіє до нарощування торговельних відносин між Україною та РФ. За даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, за 8 місяців 2017 року Росія посіла третє місце серед країн, до яких найбільше зріс український експорт.

За цей період ми змогли заробити на експорті з РФ на $394 млн більше, ніж за аналогічний період 2016 року. Щоправда експорт України до ЄС в 6 разів більше, ніж в Росію — на $2,4 млрд (порівняно з січнем-серпнем 2016 роком).

Джерело: Міністерство економічного розвитку і торгівлі

Загалом на експорті товарів до Росії за січень-серпень 2017 року Україні вдалося заробити вже $2,6 млрд. Тож частка РФ в структурі українського експорту — 9,5%.

За 8 місяців 2017 року експорт з України до Росії зріс на 17,7%, якщо порівнювати з аналогічним періодом в минулому році.

Імпорт товарів з Росії за січень-серпень також збільшився на 37,2% — до $4,2 мільярда. Про це повідомляє Державна служба статистики.

Тож купуємо в РФ ми все ж більше, аніж продаємо — різниця між імпортом та експортом складає 1,58 млрд доларів.

Чому так відбувається

Торговий представник України, заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Наталія Микольська пояснила зростання імпорту з РФ перш за все тим, що Україна змушена закуповувати енергоносії, добрива та запчастини.

«Щодо імпорту, найбільша стаття — це енергетичний імпорт, у тому числі паливо. Друга стаття — добрива, третя стаття — запчастини для машинобудування», — сказала Микольська.

Це так званий “критичний імпорт”, від якого Україна не може відмовитися навіть попри агресивну політику Москви.

До прикладу, нафтопродукти Україна досі змушена закуповувати саме з Росії. Але певне скорочення є й тут. За даними Державної служби статистики, в 2016 році Україна імпортувала із Росії за статтею «палива мінеральні, нафта і продукти її перегонки» на $1,867 млрд. А це приблизно на 50% менше, ніж у 2015 році. Але все ж становить понад третину загального імпорту із РФ.

Від прямих постачань газу з РФ наша країна відмовляється 693 дні. Російське вугілля ми намагаємося замінити американським. Щоправда за даними Державної фіскальної служби, за перші півроку 2017 Україна купила в Росії 50% вугілля.

Частково зменшити ж імпорт з Росії за іншими статтями Україна спромоглася завдяки громадянам, які відмовлялися від купівлі російських товарів в магазинах.

Першою причиною, чому Росія займає таку значну частку в торгівлі України є її географічна близькість. Країни-сусіди завжди є найбільшими торговельними партнерами — це правило не раз доводить економічна практика.

Друга причина — попит. Попри війну чимало українських підприємств досі залишаються залежними від постачань сировини з Росії. Купувати саме в РФ їх змушує нижча ціна та швидша доставка. Подекуди аналогів російській продукції немає.

Та залежні від української продукції й російські виробники.

“Російські імпортери спочатку спробували купувати аналоги української продукції в інших країнах. Виявилося, що українська продукція навіть після сплати ввізного мита більш вигідна. Статистика зростання українського експорту свідчить, що російські виробники не можуть обійтися без українських продуктів”, — пояснює Микольська.

Політика, а не економіка

Микольська переконана, що Україні не варто повністю відмовлятися від торгівельних відносин з Росією. «Потрібно не зменшувати імпорт, а збільшувати експорт», — заявила вона виданню “Економические известия”.

Та все ж Росія — непевний партнер. РФ любить маніпулювати санкціями: сьогодні ти туди експортуєш, а завтра на твої товари можуть накласти заборону, знайти щось небезпечне.

Через незаконні обмеження купівлі українських товарів Росією Україна втратила $400 млн.

Як розповіла Наталя Микольська росіяни аргументують свої санкції нібито невідповідністю українських товарів російським вимогам якості.

Через це Україна подала вже третій позов проти Росії та вживатиме заходів, щоб Росія все ж відкрила доступ нашим товарам на російський ринок.

УЛЯНА БУКАТЮК

P.S.

Поделиться:
Загрузка...