Більшість кораблів ВМС України перейшли на новітні системи зв’язку

445

Анексія Криму Росією завдала Військово-Морським Силам Збройних Сил України важкого удару, однак нині вони послідовно відновлюють свою потугу

У перші місяці після передислокації ВМС між кораблями в морі й штабом доводилося застосовувати аналогові прилади для зв’язку. Такий вид комунікації фахівці називають «голосом», адже аналоговий зв’язок ненадійний і неприхований. Ще в Криму мали місце випадки, коли на сайтах радіолюбителів викладали радіопереговори українських військових моряків. Тобто людина в себе вдома або гаражі могла налаштуватися на флотську частоту, то що вже й казати про спецслужби «дружнього» нам сусіда.

Утім, аби швидко поставити військовим морякам нові засоби зв’язку, потрібні були чималі фінанси. Спочатку допомоги шукали за кордоном, і одними із перших підставили плече США. Невдовзі значні ресурси надав Генеральний штаб Збройних Сил України. Як результат, станом на кінець 2017 року у ВМС на більшості кораблів упроваджено новітні системи зв’язку. Щодо берегових підрозділів, то сьогодні радіостанціями Harris різних типів повністю забезпечено поки що один батальйон, однак у недалекій перспективі планують перевести на сучасні зразки зв’язку всі військові підрозділи морської піхоти.

— Сьогодні весь зв’язок працює в автоматичному режимі. Ми маємо власні захищені сервіси для обміну повідомленнями, електронною поштою, для відображення інформації. У режимі реального часу на електронній мапі ми можемо відстежувати всі пересування наших кораблів: сучасні радіостанції дають нам таку можливість. Ба, навіть усі наші переговори, обмін даними мають високий рівень криптографічного захисту. Ми захищені не тільки від прослуховування, а й від радіопригнічення. Режими роботи новітніх засобів зв’язку (станції автоматично переходять в інший діапазон без участі оператора) дають змогу безперервно працювати в разі, якщо противник застосовує засоби радіоелектронної боротьби, — розповів начальник зв’язку ВМС — заступник начальника штабу зі зв’язку та інформатизації командування ВМС ЗС України капітан 1 рангу Вадим Кутигін.

Малі броньовані артилерійські катери проекту 58155 оснащено короткохвильовими та ультракороткохвильовими системами типу Harris. Вони є повністю автоматизованими та мають усі необхідні види зв’язку для забезпечення управління корабельними групами ВМС.

Треба сказати, що з радіостанціями Harris військові моряки працюють уже давно. Напередодні участі фрегата «Гетьман Сагайдачний» в операціях «Океанський щит» й «Аталанта» на корабель установили сучасні засоби зв’язку. Уже тоді флотські зв’язківці відчули їх рівень та якість. Вони без зайвих зусиль змогли управляти своїми надводними силами на відстані понад 6000 км. А за нинішнього фінансування й допомоги США можливості щодо переходу на сучасні системи зв’язку зросли. Сьогодні ними озброєно всі бойові одиниці українського флоту.

— Ми маємо чітку концепцію розвитку. Зокрема нині створюється система, яка об’єднає всі наявні сервіси доступу, обміну інформацією та висвітлення обстановки, що дасть змогу в режимі реального часу відстежувати всі потоки інформації та оперативно реагувати на них, — додав капітан 1 рангу Вадим Кутигін.

Отже, зв’язок у ВМС інтенсивно розвивається, однак не вистачає саме технарів — фахівців зв’язку різного рівня, гостро стоїть питання айтишників, програмістів, радистів. Тому двері для таких спеціалістів в українському військовому флоті завжди відчинено.

Олександр ЗАВТОНОВ

Поделиться:
Загрузка...