Світові ціни на нафту 4 квітня впали на 8%, сягнувши найнижчого рівня з середини пандемії у 2021 році на тлі ескалації ініційованої президентом США Дональдом Трампом глобальної торговельної війни зі США.
Після відкриття торгів у п’ятницю ціни на еталонні марки нафти Brent і WTI впали до $64,15 і $60,81 за барель відповідно, що є мінімальним значенням за чотири роки, передає Reuters.
Вдень ціни дещо скоригувалися: порівняно із закриттям попередніх торгів, ф’ючерси на нафту марки Brent падають на 6,7% – до $65,44 за барель, ф’ючерси на американську нафту West Texas Intermediate втрачають 7,5%, торгуючись по $61,95 доларів.
Падіння світових цін на нафту прискорилося після того, як Китай оголосив, що з 10 квітня запровадить додаткові мита у розмірі 34% на всі товари США у відповідь на рішення Трамп запровадити аналогічні додаткові тарифи на китайські товари.
Інвестори побоюються, що країни в усьому світі можуть запровадити заходи у відповідь на підвищення адміністрацією Трампа тарифних бар’єрів до найвищого рівня за понад століття, що призведе до падіння світових фінансових ринків.
«Агресивна протидія Китаю тарифам США майже підтверджує, що ми рухаємося до глобальної торговельної війни; війни, у якій немає переможців і яка вдарить по економічному зростанню та попиту на ключові товари, такі як сира нафта та продукти нафтоперероблення», – вважає керівник стратегії товарних ринків Saxo Bank Оле Хансен.
Додатковий тиск на нафтові ціни спричинило рішення Організації країн-експортерів нафти та її союзників, відомих під спільною назвою ОПЕК+, збільшити видобуток на 411 тис. барелів на добу вже у травні. Згідно із попереднім планом, поступово досягти збільшення видобутку у такому обсязі планувалося лише у липні.
Імпорт нафти, газу та продуктів нафтопереробки не потрапив під нові масштабні тарифи Трампа, але така політика може розпалити інфляцію, уповільнити економічне зростання та посилити торговельні суперечки, що вплине на ціни на нафту.
Аналітики Goldman Sachs вже різко знизили свої цільові прогнози щодо цін на нафту Brent і WTI на кінець 2025 року на $5 за берель – до $66 і $62 відповідно.
«Ризики щодо прогнозу цін на нафту є негативними, особливо на 2026 рік, враховуючи зростаючі ризики рецесії та, меншою мірою, зростання пропозиції ОПЕК+», – зауважив керівник відділу досліджень нафти банку Даан Струйвен.
Ще один великий банк HSBC знизив свій прогноз зростання світового попиту на нафту в 2025 році з 1 мільйона барелів на добу до 0,9 мільйона барелів на добу, посилаючись на тарифи та рішення ОПЕК+.