Темпи переозброєння ЗС РФ сповільнились

40

 На сьогодні вище керівництво Росії значну увагу приділяє максимальному висвітленню досягнень в процесі модернізації власної армії. Незважаючи на це, на даний час є всі ознаки того, що темпи переозброєння ЗС Росії сповільнились у порівнянні з 2015р.

Якщо вірити заявам російських військових, зокрема Міністру оборони С.Шойгу, то на сьогодні частка новітнього ОВТ у військах збільшилася на 0,2%, тим самим сягнувши загальної частки в 48%, а держоборонзамовлення (ДОЗ) виконано на 62%. В той же час у російському Міноборони зазначають, що для того щоб оголосити програму модернізації успішною, до 2020 р. частка сучасного або новітнього озброєння і обладнання повинна становити 70%.

Однак результати аналізу даних, які надаються представниками МО Росії стосовно виконання програми переозброєння збройних сил свідчать про те, що темп модернізації російської армії фактично сповільнюється, з огляду на кількість ОВТ, що на сьогодні передається у війська, а особливо літаків, вертольотів, РЛС, ББМ чи військових кораблів. Насправді дані, щодо поставленого у війська ОВТ, які озвучуються представниками МО Росії, насправді можуть бути завищеними і слугують для того, щоб створити враження, що незважаючи на численні проблеми, з якими на сьогодні стикається російська економіка та оборонна промисловість, переозброєння збройних сил йде в плановому режимі.

В той же час, в самих даних, які надає МО Росії, є певні «чорні діри», зокрема, відсутність даних стосовно передачі в збройні сили засобів повітряного ураження, ракет класу «земля-повітря», автомобільної техніки, а також даних стосовно кількості переданих у війська систем берегової оборони, або закупівлі нових БПАК.

З огляду на це, незважаючи на те, що російське вище військове керівництво намагається продемонструвати, що виготовлення та ремонт ББМ, виробництво літаків і деяких зразків ОВТ з використанням передових технологій, таких як, на приклад, БПАК, залишається на високому рівні, порівняння з відповідним кварталом минулого року, наведені в Таблиці 1, показують, що на справді темп виготовлення і передачі ОВТ в ЗС Росії сповільнився.

Таблиця 1

 

Передача ОВТ в ЗС Росії в 3-му кварталі 2015 р. та протягом відповідного періоду 2016 р.

 

3-й квартал 2015 р.

3-й квартал 2016 р.

52 літаки (включаючи морські версії)

4 літаки

13 відремонтованих літаків

30 вертольотів

13 вертольотів

25 БПЛА «Орлан-10»

 

46 нашоломних систем цілевказання

2 дивізіони ЗРК «Бук-М2» та 1 дивізіон ЗРК «Бук-М3»

2 полкових комплекти ЗРК «С-400»

6 ЗРПК «Панцирь-С»

3000 засобів повітряного ураження

582 ракет класу «земля-повітря»

2 комплекти АСУ бойовими діями зрбр «Поляна Д4М1»

40 РЛС

21 РЛС

Більш ніж 280 танків і ББМ

29 нових і 186 відремонтованих танків і ББМ

Більш ніж 750 автомобілів

3 супутники зв’язку «Родник-1»

3000 нових і 1700 відремонтованих систем зв’язку

8 МБР «Ярс» та 12 ПУ

3 МБР та 8 машин забезпечення

Замінено 1 ПЧ проекту 636 «Варшавянка»

7 допоміжних суден і плавзасобів

1 рятувальне буксирне судно проекту 22870

Берегові ракетні комплекси «Бастіон» (кількість невідома)

Берегові ракетні комплекси «Бастіон» і «Бал» (кількість невідома)

4 морських крани

Більш ніж 100 крилатих ракет «Калібр» та «Онікс»

Що стосується передачі у війська модернізованих ЗРК «Бук-М3», то як зазначають самі російські військові експерти, одиничні поставки цих ЗРК, які, не виключено, можуть бути нерегулярними, є на сьогодні недостатніми для підвищення боєздатності ЗС Росії.

Також, на сьогодні Кремль особливу увагу звертає на переозброєння російської армії за рахунок високотехнологічного ОВТ та максимальній демонстрації досягнень на даному напрямку, яка повинна приховати реальні проблеми в ОПК. Так, на сьогодні відмічається пріоритетність відвідування вищим керівництвом Росії підприємств, де виготовляється високоточне і наукомістке озброєння. Даний факт з одного боку підтверджує рівень його зацікавленості у високоточних системах, проте з іншого боку, через відсутність точних даних щодо їх виготовлення і передачі у війська, на сьогодні не дає можливості робити позитивні висновки щодо темпів високотехнологічної модернізації російської армії.

Так, наприклад, серійне виробництво танка Т-14 «Армата», сучасних ББМ на єдиній уніфікованій платформі, чи багатоцільових винищувачів 5-го покоління Т-50 (ПАК ФА) є досить дорогим і ряд російських військових експертів заявляє про необхідність оптимізації або відміни програм переозброєння ЗС Росії через те, що рівень державного фінансування ДОЗ, необхідного для виконання програми переозброєння до 2025р., цілком ймовірно, може бути скороченим на 50%. Зокрема, вони зазначають, що тенденція стосовно зменшення фінансування оборонної промисловості може продовжитися і в 2017 р.

Слід також зазначити, що 2016-2017 рр. будуть показовими в питанні можливості реалізації програми переозброєння російської армії в умовах складного економічного положення в країні. При цьому, навіть якщо до 2020 р. цілі щодо наявності у військах 70% нового та модернізованого ОВТ будуть досягнуті, це ще не означає, що воно буде рівномірно розподілене серед усіх видів і родів військ ЗС Росії.

Також, одною з ознак того, що спад виробництва ОВТ в інтересах переозброєння російської армії продовжуватиметься і надалі, є заява близької до В.Путіна людини – генерального директора корпорації «Ростех» С.Чемезова, який фактично повторив недавнє попередження президента Росії підприємствам ОПК, стосовно подальшого планування своєї діяльності без врахування великих оборонних замовлень. При цьому він зазначив, що закупки в рамках ДОЗ до 2025 р. становитимуть не більше 50% відсотків від загального обсягу виробництва.

Також, слід зазначити, що одною з причин, які мають негативний вплив на процес переозброєння ЗС РФ, є відсутність практичних кроків стосовно модернізації підприємств російського ОПК. І це при тому, що на даний процес було виділено 3 трлн рублів ($48 млрд).

Крім того, російські експерти, а також деякі посадовці з ОПК визнають, що процес імпортозаміщення в оборонних підприємствах практично ніде не реалізовано. Більш того, вони зазначають, що протягом найближчих років підприємства російського ОПК не зможуть замінити імпортовані елементи в ряді ключових секторів промисловості. Так, на приклад, з одного боку вони заявляють, що до 2018 р. російські підприємства зможуть виробляти двигуни для кораблів і вертольотів, в той же час вони визнають, що є багато електронних систем, від яких залежить робота даних двигунів, які підприємства російського ОПК не зможуть виробляти самостійно.

Тому, незважаючи на заяви, які лунають з Кремля та його намагання демонструвати, що переозброєння російської армії йде в плановому режимі, насправді, через проблеми в ОПК, темпи даного процесу сповільнюються. Це зумовлено як фінансовою кризою, так і неможливістю російських підприємств реалізувати імпортозаміщення. Крім того, з огляду на тенденції в російській економіці та рекомендації російського керівництва оборонним підприємствам в подальшому планувати свою діяльність без врахування великих оборонних замовлень, тенденція щодо сповільнення виробництва ОВТ для російської армії і, відповідно, темпів її переозброєння продовжуватиметься і надалі.

manager

Поделиться:
Загрузка...