Євген Марчук: ескалація ситуації на Донбасі перейшла у нову якість

43

Після чергового раунду переговорів Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі, що відбувся 1 червня, представник України у підгрупі з питань безпеки Євген Марчук розповів, про що тривала дискусія у його підгрупі.

gdb.rferl.org

«Українська сторона гостро поставила питання, що в останні 10-15 днів відбулося різке загострення ситуації, її ескалація у військовому сенсі. І це не тільки збільшення обстрілів, але і якісний стрибок, використання великокаліберної, реактивної артилерії, навіть танків. За один тільки день, 27 травня, по наших позиціях було випущено 473 снаряди. За травень загиблих і поранених було вдвічі більше, ніж за квітень. Тим більше, що артилерійські обстріли вони почали проводити за участю корегувальників. Вони стали набагато прицільнішими: спочатку йде артилерійська розвідка, потім легкий пристріл на один-два постріли, далі коригувальник з дистанції підказує… Наші думають, що це все, а потім іде максимально прицільний масовий обстріл», – розповів Євген Марчук.

За його словами, з іншого боку, з Росії за два тижні більше ніж 20 танків «прогнали через російсько-український кордон».

Крім танків, із Росії поставили декілька тисяч тонн боєприпасів, декілька тисяч тонн пального. Також збільшилася кількість безпілотних літальних апаратів

«Крім танків, із Росії поставили декілька тисяч тонн боєприпасів, декілька тисяч тонн пального. Також збільшилася кількість безпілотних літальних апаратів, які не соромлячись заходять з території Росії. Тобто стартують на російській території, заходять на нашу територію, і окрім того, що вони ведуть розвідку, збільшилася кількість БПЛА із боєприпасами – гранатами або запалювальними пристроями. Тобто це елементи ескалації, про що ми говоримо: не просто зросла кількість обстрілів, це інша якість ситуації, і вона не може відбутися просто так собі», – сказав він.

Як зазначає Євген Марчук, крім нагальної теми припинення вогню, іде обговорення інших важливих питань. Перше з них – це покращення роботи Спільного центру контролю та координації.

Вони ж хочуть, щоб був легалізований статус російських військовослужбовців на території України. Але найголовніше – щоб третьою стороною обов’язково були представники ОРДО і ОРЛО

«Російська сторона наполягає на тому, щоб створити щось на зразок статуту цього СЦКК (Спільного центру з контролю і координації – ред.). Ми на це погодитися не можемо, тому що це не міжнародна організація. Це структура, створена при погодженні президентів і розпорядженнями двох начальників генеральних штабів. Щоб підвищити її ефективність, ми розробили та подали ряд пропозицій ще місяць тому. Вони ж хочуть, щоб був легалізований статус російських військовослужбовців на території України. Але найголовніше, чому вони хочуть нас втягнути у формалізацію в такому виді – щоб третьою стороною обов’язково були представники ОРДО і ОРЛО, щоб вони стали повноправними учасниками СЦКК. Я їм ставлю питання: чекайте, українські військові будуть підпорядковуватися українському Генштабу, російські – російському, а ці, кого ви хочете, – вони будуть Герасимову (начальнику російського Генштабу) підпорядковані? Мовчок у відповідь».

Валерій Калиновський

 

Поделиться:
Загрузка...