Радіолокаційний артилерійський розвідувальний комплекс вітчизняного виробництва ефективніший за іноземний аналог
Радіолокаційний артилерійський розвідувальний комплекс «Зоопарк-2» призначений для ведення розвідки позицій вогневих засобів противника, розрахунку траєкторії снарядів і ракет, коригування вогню, стеження за повітряним простором, а також контролю за безпілотними літальними апаратами.
Радіолокаційний комплекс виготовляють на базі українського казенного підприємства «Іскра», яке знаходиться в Запоріжжі.
Варто зазначити, що в СРСР одночасно почали розробляти відразу два радіолокаційні комплекси однакового призначення — 1Л219 «Зоопарк-1» (на потужностях НДІ «Стріла») і 1Л220 «Зоопарк-2» (на потужностях НВК «Іскра»).
У порівнянні з комплексом 1Л219 «Зоопарк-1» український комплекс «Зоопарк-2» має підвищену дальність дії.
Після розпаду Радянського Союзу розробники опинилися в різних країнах і продовжували працювати незалежно один від одного.
По закінченні робіт НВК «Іскра» представило систему 1Л220У «Зоопарк-2», де літера «У» позначає Україну. На озброєння української армії даний комплекс був прийнятий 2003 року.
Комплекс 1Л220У «Зоопарк-2» здатний ефективно розпізнавати клас стріляючих систем (мінометів, РСЗВ, артилерії, тактичних ракет), прогнозувати точки падіння снарядів противника, збирати різноманітні дані з поля бою, оцінювати орієнтацію батареї противника і передавати дані на пункт управління.
1Л220У «Зоопарк-2» застосовують спільно з артилерійськими дивізіонами або дивізіонами РСЗВ, що забезпечує збільшення розвідувальної зони в 8-10 разів (у порівнянні з дивізіонами штатної комплектації); зменшення часу на виконання вогневих завдань в 1,5–2 рази; скорочення витрат боєприпасів у 2,5–3 рази, створення розвідувально-вогневих та розвідувально-ударних комплексів.
Комплекс 1Л220У «Зоопарк-2» оснащений гусеничним шасі ГМ-5951.
«Зоопарк-2» — багатофункціональний. Він може легко адаптуватися до виконання бойових завдань при різних широкомасштабних конфліктах, коли концентрація сил і озброєння дуже велика.
Варто зазначити, що український радіолокаційний комплекс здатний працювати у складних радіоелектронних умовах. Також комплекс пристосований до виконання миротворчих операцій з контролю за дотриманням режиму припинення вогню.
На потужностях підприємства «Іскра» були проведені роботи з переведення елементів конструкції РЛС 1Л220У на колісну транспортну основу автомобіля КрАЗ. Такий радіолокаційний комплекс отримав шифр 1Л220УКС.
Маса 1Л220УКС порівняно з комплексом 1Л220У зросла до 63221 кг. У даному РЛК модернізовані обчислювальний комплекс, а також апаратура робочих місць оператора і командира.
Ігор ПАРУБСЬКИЙ