В Генштабе хотят объединить десантников и спецназ. НАТО против

75

Якими будуть сили спеціальних операцій Збройних Сил України? В умовах нинішньої неконвенційної чи то пак гібридної війни саме вони повинні стати ключовим новим елементом сучасної української армії. Потужним і багато в чому вирішальним компонентом спротиву російській агресії

Утім, тенденція загрозлива: армійських спецпризначенців, які героїчно себе проявляють під час цієї війни і, на жаль, несуть втрати, тепер хочуть, по суті, "схрестити" із десантниками. Саме це передбачено Річною національною програмою співпраці із НАТО на 2015 рік. Але наші західні партнери вже чітко висловили стурбованість з цього приводу і чітко дали зрозуміти, що не збираються фінансувати таке поєднання їжака із вужом.

Про майбутнє сил спеціальних операцій — Станіслав Мельничук.

Завдати відчутного удару по співпраці України з Північноатлантичним альянсом може ось цей документ – "Річна Національна програма співробітництва НАТО та України в 2015 році". Згідно неї створювати такий окремий рід військ, як сили спеціальних операцій будуть на базі уже наявного командування високомобільних десантних військ — ВДВ.

 "Сформувати Командування Сил спеціальних операцій Збройних Сил України. Забезпечити проведення консультацій з експертами НАТО щодо проведення заходів трансформації та модернізації з метою формування Командування Сил спеціальних операцій Збройних Сил України на базі Командування високомобільних десантних військ Збройних Сил України та Управління спеціальних операцій Генерального штабу Збройних Сил України".

Простіше кажучи, українське військове керівництво хоче об’єднати десантників та спецпризначенців в одне ціле. На переконання експертів Альянсу, це є неприпустимим. Це — чітко вказано у листі керівника офісу НАТО у Україні Марчіна Кожієла на адресу глави офісу Президента Ложкіна та заступника секретаря РНБО Коваля, екс-міністра оборони. На документі більш ніж місячної давнини помітка — ТЕРМІНОВО.

 "Об’єднання сил спеціальних операцій та високомобільних десантних військ під єдиним командуванням, як на разі передбачається у проекті РНП 2015, не лише знизить рівень сумісності українських сил спеціальних операцій та сил спеціальних операцій НАТО, поставить під загрозу можливість розвитку практичної співпраці на основі стандартів НАТО, але і знизить спроможності та сумісність українських високомобільних десантних військ".

Бюрократичний вислів "поставить під загрозу можливість розвитку практичної співпраці на основі стандартів НАТО" — означає тільки одне: альянс не буде фінансувати такі сумнівні "експериментальні" реформи української армії в умовах війни. Підполковник запасу, а в минулому командувач всіх українських десантників з 2006-го по 2012-й роки Сергій Лісовий, також не розуміє навіщо об’єднувати два елітні роди військ.

СЕРГІЙ ЛІСОВИЙ, ПОЛКОВНИК ЗАПАСУ, КОМАНДУВАЧ АЕРОМОБІЛЬНИХ ВІЙСЬК (2006-2012):

ВДВ бере участь у боях і операціях загальновійськових. ССО вводити в склад ВДВ неприпустимо. Навіть виходячи з того, що спеціальна операція планується і там бере участь вузьке, я маю на увазі у плануванні, дуже вузьке коло осіб. Дуже вузьке. Бо дуже велика специфіка. ССО — вони все повинні планувати і здійснювати, і можуть залучати, але весь план знають тільки вони, а ВДВ у плані та по задачам ССО може виконувати демонстраційні дії, якісь загальні дії, навіть не знаючи загальний замисел операції.

Задачею десантників є пряме ведення бою з противником. І в обороні, і, головне, у наступі. Штурми висот, укріплених районів, позицій противника, масштабні рейдові дії у його тилу за допомогою бронетехніки та артилерії. Десант — це потужні ударні мобільні та броньовані кулаки армії. Масштаби ж дій спецпризначенців, як правило, скромніші, характер операцій — таємний. Їхні обличчя не з’являються на екранах, а прізвища не повинні бути відомі широкому загалу. Успіх проведених ними спецоперацій, як правило засекречений. Спецназ — це такий собі філігранний скальпель. Саме тому обличчя цього бойового офіцера з Головного Управління сил спеціальних операцій ми не можемо показати, і голос його довелося змінити. На його переконання подібна практика поєднання не поєднуваного була на початку проведення АТО.

ОФІЦЕР УПРАВЛІННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ ОПЕРАЦІЙ ГЕНЕРАЛЬНОГО ШТАБУ УКРАЇНИ:

Нам приходилось выполнять задачи, которые нам абсолютно несвойственно. Как, например, охрана важных объектов или сопровождение, проводка колонн. Просто зачастую общевойсковые командиры либо просто командиры, которым в подчинение отдают подразделения и разведорганы специального назначения, зачастую у них происходит подмена понятий и они почему-то считают, что спецназ способен свернуть горы поэтому спецназ используется немножко неправильно.

 

Основне ж завдання цих хлопців – боротьба в тилу ворога та збір розвідданих.

ОФІЦЕР УПРАВЛІННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ ОПЕРАЦІЙ ГЕНЕРАЛЬНОГО ШТАБУ УКРАЇНИ:

Ведение засадных действий. Проведение налетов в тылу противника. Проведение диверсий на объектах инфраструктуры противника. Организация и руководство партизанским движением на территории противника либо на территории временно оккупированной противником.

Бійці військового спецназу здебільшого контрактники. Хоча є і мобілізовані. Тому офіцери наполягають, що використовувати їх не за призначенням — занадто дорого для країни.

 

ОФІЦЕР УПРАВЛІННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ ОПЕРАЦІЙ ГЕНЕРАЛЬНОГО ШТАБУ УКРАЇНИ:

Бойца спецназа, контрактника, готовят долгое время. Человек, который прослужил в спецназе 5-6 лет, при его гибели или выходе из строя по ранению, это очень тяжело восполнимая потеря, особенно в военное время. Я считаю, что это очень дорого для страны, — использовать спецназ не по назначению.

8-й хмельницький та 3-й кіровоградський полки спеціального призначення, 73-й морський центр спеціального призначення та 140-й центр сил спецоперацій — саме ці підрозділи і мають стати кістяком створення нового роду військ — Сил Спеціальних Операцій з окремим командуванням. Наразі ж цими елітними підрозділами керують загальновійськові командири.

 ОФІЦЕР УПРАВЛІННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ ОПЕРАЦІЙ ГЕНЕРАЛЬНОГО ШТАБУ УКРАЇНИ:

На базе ГШ было создано управление ССО, которое должно было взять на себя функции управления частями подразделениями спецназа и в дальнейшем перерасти в командование ССО. По неведанным мне причинам этого не произошло. На данном этапе управление ССО существует до сих пор, но никаких изменений нет. Те части и подразделения спецназа, которые принадлежат сухопутным войскам и ВДВ, до сих пор остаются в подчинении общевойсковых командиров.

СЕРГІЙ ЛІСОВИЙ, ПОЛКОВНИК ЗАПАСУ, КОМАНДУВАЧ АЕРОМОБІЛЬНИХ ВІЙСЬК (2006-2012):

ССО мають право на існування в Україні. І якщо вони будуть, то повинно бути командування ССО, яке повинно займатись за завданням Верховного головнокомандувача або начальника Генерального штабу плануванням і розробкою тих спеціальних операцій, по яких поставленно завдання.

 Поділитися досвідом створення нового роду військ у НАТО готові, як, власне, і витратити на це кругленьку суму у $ 20 млн. Щоправда за однієї умови: спецпризначенці нарощуватимуть свої м’язи як самостійна ударна одиниця.  

Поделиться:
Загрузка...