Погляд назад на українську армію десять років тому, коли вона зіткнулася з російською агресією в Криму та на Донбасі.
На папері українська армія мала значні сили, які командування могло задіяти для охорони державного кордону. До складу армії входили дві танкові бригади, сім механізованих бригад, одна гірсько-стрілецька бригада, шість артилерійських бригад і полків, чотири аеромобільно-десантні бригади, два полки спеціального призначення і одна бригада берегової оборони (морської піхоти). На папері.

Насправді українські сили зіткнулися з багатьма проблемами. Дислокація військових підрозділів була успадкована від Радянського Союзу та орієнтована на країни-члени НАТО. Більшість українських підрозділів було розташовано на західних і північних територіях, тоді як у Луганській і Донецькій областях не було жодного українського підрозділу. Військова тактика і організація також залежали від радянської доктрини. Крім того, українську армію протягом кількох років систематично дестабілізовували та ослаблювали.
У лютому 2014 року українські військові та політичні чиновники втекли до Росії, і держава зіткнулася з майже повним паралічем.
11 березня 2014 року в.о. міністра оборони повідомив, що з 41 тис. військовослужбовців Сухопутних військ України боєздатні лише 6 тис. Лише шість бригад були укомплектовані контрактниками і хоча б частково боєздатними – 25-та повітряно-десантна, 30-та механізована, 79-а аеромобільна, 80-та аеромобільна, 93-тя механізована та 95-та аеромобільна бригади. 3-й та 8-й полк спеціального призначення утримували значні сили завдяки постійній бойовій готовності та відігравали вирішальну роль у перші дні російської агресії.
Важливо також зазначити, що на даний момент Національна гвардія України ще не була сформована. Натомість у МВС були внутрішні війська, які в основному вважалися корумпованим утворенням, лояльним до попереднього проросійського уряду, який у лютому 2014 року втік до Росії.
Карта розміщення
Візуалізація дислокації українських підрозділів до бойової тривоги 8 березня 2014 року. Карту надає Jerome’s Spatial Grounds .
Як видно на карті, українська армія мала в своєму розпорядженні такі частини:
Західна і Північна територія
- 1-а танкова бригада, 8-й полк спеціального призначення, 15-й ракетно-артилерійський полк, 24-а механізована бригада, 26-а артилерійська бригада, 27-й ракетно-артилерійський полк, 30-а механізована бригада, 51-ша механізована бригада, 72-а механізована бригада, 80-а аеромобільна бригада, 95-а аеромобільна бригада, 128-ма Гірсько-Піхотна бригада
Південна територія
- 3-й полк спеціального призначення 17-а танкова бригада 28-а механізована бригада 79-а аеромобільна бригада 107-й ракетно-артилерійський полк
Крим
- 36-та бригада берегової оборони з 1-м та 501-м окремими батальйонами морської піхоти
Східна територія
- 25-а повітряно-десантна бригада, 55-а артилерійська бригада, 92-а механізована бригада, 93-я механізована бригада
Крім того, в Україні також були 54-й та 74-й розвідувальні батальйони, а також 7-ма бригада тактичної авіації, 11-та бригада армійської авіації та 16-та бригада армійської авіації. Вони були в поганому стані, але все ще певною мірою боєздатні.
ЗСУ сьогодні — тут