Франція планує постачати Україні до 50 бомб AASM щомісяця до кінця цього року. Країна також збільшить постачання артилерійських боєприпасів.
Про це заявив міністр оборони Франції Себастьян Лекорню в інтерв’ю Le Figaro.
За його словами, Франція з січня 2024 року буде надавати Україні близько 50 авіабомб, постачання триватимуть щонайменше до кінця року. Йдеться про бомби AASM.
Крім того, міністр оборони Франції заявив про збільшення постачань боєприпасів для артилерії до 3000 снарядів на місяць.
«У період з лютого 2022 року до кінця 2023 року Франція постачала в Україну 2000 снарядів на місяць, з січня — 3000 снарядів на місяць», — зазначив Лекорню.
P.S. Емманюель Макрон повідомив на прес-конференції, зазначивши, що буде передано додаткові 40 ракет Storm Shadow/SCALP, а також «декілька сотень бомб».
Носові частини комплектів AASM з різними системами наведення
Мова йде про високоточні гібриди бомб та ракет AASM Hammer від Safran. Фактично це все ж таки бомба, при цьому звичайна, але зі спеціальним комплектом, який значно збільшує дальність використання та точність.

Основою бомби є 250-кг Mk 82 або 1000 кг BLU 109 чи Mk 8. Також цей комплект можливо встановити на 250-кг бетонобійні бомби. Сам комплект складається з двох частин, хвостової Range Extension Kit (REK), що може оснащуватись твердопаливним реактивним двигуном, а також носова у трьох варіантах наведення: лише супутниковою, або з додавання тепловізійної чи напівактивної лазерної системи самонаведення. З додаткових особливостей — функція повітряного підриву.

Дальність використання AASM Hammer декларується як понад 70 км, що має вирішальне значення та дозволяє скидати її на відносно безпечній віддаленості від цілі. Але звісно це залежить від висоти польоту. У офіційній презентації для використання цієї високоточної бомби з низького профілю польоту показана наступна інфографіка:

Сказати за нею абсолютно точно, яка дальність вAASM Hammer при скиданні з малої висоти неможливо, але вона позначена на межі дії ЗРК середньої дії. Скільки саме мається на увазі Safran невідомо, але це умовний діапазон від 20 до 100 км.
Зрештою виникає питання інтеграції цієї бомби до літаків. Наразі носіями AASM Hammer є Rafale, скидання бомб також здійснювалось з F-16, Mirage 2000 та Mirage F1 на які додатково встановили систему Hasas (Hammer Stand Alone System). Також Індія, яка закупила ці бомби у 2020 році інтегрує їх на Tejas. AASM Hammer використовувались в Афганістані та Лівії, як зазначено, з 99% ефективністю.
defence-ua.com
AASM Hammer на 1000-кг бомбі
AASM Hammer
AASM є комплектом модернізації для вже існуючих вільнопадаючих некерованих авіабомб назразок американських JDAM, що вже використовуються українською тактичною авіацією.
Комплект складається з передньої частини з системою наведення і закрилками та задньою з прискорювачем, що призначений для збільшення дальності польоту.
Франція має на озброєнні два типи комплектів для авіабомб: “Hammer-250” для бомб Mk. 82 масою 227 кг та “Hammer-1000” для 908-кілограмових Mk. 84.
Носова частина комплекту модернізації AASM може оснащуватись трьома системами наведення: інерціальною з корекцією по GPS, інерціальною з тепловізійною ГСН або аналогічною з системою наведення по лазерному променю. Перший тип системи, згідно з інформацією розробника, має точність влучання у 10 метрів, а два останні – лише 1 метр.
При тому, варто зауважити, що керовані авіабомби з тепловізійною та лазерною системами наведення є несприйнятними до ворожих систем радіоелектронної боротьби.
Відомо, що у 2016 році на замовлення міністерства оборони Франції було виготовлено 764 комплекти AASM з інерціальною системою наведення, 384 комплекти з тепловізійною ГСН та 600 комплектів з лазерним наведенням.
Дальність ураження таких боєприпасів залежить від висоти запуску та початкової швидкості, однак за офіційними данними вона коливається в діапазоні 15-70 кілометрів. У 2022 році виробник також представив новий прискорювач для комплектів Hammer-1000, що має забезпечити дальність у 15-200 кілометрів, однак невідомо, чи були ці комплекти замовлені Францією.
Враховучи, що початок передачі цих боєприпасів очікується вже січні цього року, основними їх носіями в Україні стане авіація радянського зразка. Так, носіями авіабомб Mk.82, що у спорядженому стані важать 340 кілограмів, можуть стати винищувачі МиГ-29 та Су-27. Більш важкі однотонні Mk.84 зможе нести лише фронтовий бомбардувальник Су-24М.
mil.in.ua