Загроза російської інтервенції міняє на краще ЗСУ

254

6 грудня 2017 року в України святкують День збройних сил України. Саме цього дня 26 років тому Верховна Рада України затвердила два важливих закони «Про оборону України» та «Про збройні сили України», які в подальшому стали базовими для майбутнього розвитку національних збройних сил.

Однак справжнє їх становлення, як дійсно українського війська, відбулося лише в останні кілька років, після початку російської агресії.

Історія розвитку Збройних сил України в 1991-2014 роки скоріше нагадувала історію занепаду оборонного потенціалу країни — постійне скорочення чисельності особового складу та техніки, хронічне недофінансування, відсутність адекватно бойової підготовки, тощо. У підсумку, коли країна опинилися перед російською гібридною агресією, армія просто не змогла адекватно відбити навалу ворога і значна частина зусиль лягла на плечі добровольців та волонтерів.

171206 parad2
Фактично, розбудова українського війська починається з 2014 року — з окупації РФ Криму та частини територій Донбасу. В подальшому, багаторічна військове протистояння зумовило значні зміни в секторі безпеки та оборони України загалом і в збройних силах зокрема. При цьому, вони не торкалися лише заміни форми одягу та, нарешті, одержання військовими частинами українських бойових прапорів.

Так, окрім нової Воєнної доктрини та решти базових безпекових документів, були прийняті ключові програми, які важливі для майбутнього ЗС України – «Державна програма розвитку Збройних Сил України на період до 2020 року» та «Державна цільова оборонна програма розвитку озброєння та військової техніки на період до 2020 року». Змінено загальну структуру українського війська: до трьох видів ЗС додано окремі роди військ – Сили спеціальних операцій та Високомобільні десантні війська (в листопаді 2017 року були перейменовані у Десантно-штурмові). Сформовано Об’єднаний оперативний штаб, затверджуються нові підходи у системі підготовки та харчування військ за стандартами НАТО.

171206 танк
Розмір бюджету Міністерства оборони зріс з 15,3 млрд грн. у 2013 році до 68,8 млрд грн. у 2017 (щоправда тут слід враховувати негативний вплив інфляційних процесів в країні, зумовлених спадом економіки України, які сталися після агресії РФ), сформовано 15 бойових бригад, 2 полки і 4 батальйони, а також 1 бригаду, 6 полків та 11 батальйонів оперативного, бойового, тилового та технічного забезпечення. Частка посад бойових та бойового забезпечення у складі бойових бригад Сухопутних військ збільшено з 55 до 70%. Кількість особового складу зросла з 165 тис. військових і цивільних службовців у 2013 до 250 тис. у 2017. Розмір грошового забезпечення військовослужбовців збільшився майже в шість разів.

171206 БТР 4
Українська армія волею долі стала єдиною у Європі, що отримала досвід протидії гібридній агресії РФ. Це, безперечно є дуже важливим як для нас, так і для країн-партнерів з НАТО та ЄС, які надають серйозну допомогу Україні в цьому протистоянні. Так, за даними Міноборони, з 2014 по 2017 рік з США до України надійшла різноманітна нелетальна допомога – коштовне медичне обладнання, аптечки, броньовані автомобілі підвищеної прохідності типу «HMMWV» та запчастини до них, багатодіапазонні радіостанції «Harris», прилади нічного бачення, хімічна лабораторія для оперативного аналізу хімічних речовин, обладнання для розмінування, радіолокаційні станції контрбатарейної боротьби AN/TPQ-36 і багато іншого. Долучилися до цього процесу також Канада, Республіка Польща , Австралія, Албанія, Велика Британія, Китай, Словацька Республіка, Туреччина, Французька Республіка, Королівство Нідерланди, Іспанія, Чехія, Литва, Норвегія, Латвія, Данія та Японія. Фактично, колективними зусиллями Збройні сили України значно підвищили власну якість.

171206 корсар
Безперечно, важливу роль у підвищення оснащеності військ боєздатною технікою відіграють ремонтно-відновлювальні частини Збройних Сил України та підприємства оборонної промисловості країни різних форм власності.

Так, тільки за підсумками 2016 року силами ремонтно-відновлювальних підрозділів Збройних сил України та підприємств оборонно-промислового комплексу було повернуто в дію близько 15 тисяч одиниць ОВТ. Також Збройні сили України отримали близько 100 тисяч одиниць боєприпасів і понад 1,3 тисячі одиниць нових і модернізованих основних зразків озброєння та військової техніки.

171206 lit
Вже в поточному році за даними МО України на листопад місяць ЗС України було закуплено і поставлено з держпідприємств понад 26,5 тис. одиниць боєприпасів різного призначення і 1736 зразків озброєння і військової техніки. Серед них — модернізована і нова авіаційна, броньовані, радіолокаційна, автомобільна та інженерна техніка, артилерійські системи тощо. З початку року українська армія своїми силами відремонтувала і повернула до ладу 11 тис. одиниць ОВТ. Ще 700 одиниць було відновлено держпідприємствами оборонної промисловості.

Загалом з моменту початку АТО ЗСУ отримали понад 2,5 тис. одиниць основних зразків озброєння та військової техніки, а також понад 405 тис. ракет і боєприпасів.

171206 Gyurza
Лише за останні два роки на озброєння Збройних Сил України прийнято 33 зразки озброєння та військової техніки. Серед них — легкий переносний ракетний комплекс «Корсар», спеціальні автомати «Вулкан», 30-мм автоматична гармата, єдиний піхотний кулемет, броньовані санітарно-евакуаційна та ремонтно-евакуаційна машини, спеціалізований броньований автомобіль «Козак-2», радіорелейні станції Р-414 та Р-402, сигнальна міна, екранно-вихлопний пристрій «Адрос», тренажер екіпажу бронетранспортера БТР-4, вертоліт Мі-2МСБ, малий броньований артилерійський катер, комплект десантної парашутної системи «Dedal» тощо.

Також згідно з чинним законодавством допущені до експлуатації у Збройних Силах України з можливим в подальшому прийняттям на озброєння: 60-мм міномет та постріли до нього, комплект засобів автоматизації управління вогнем артилерії, тренажери стрільця-зенітника переносного зенітного ракетного комплексу «Ігла» та оператора протитанкового ракетного комплексу «Фагот», тепловізійні прилади, прилади нічного бачення та коліматорні приціли, танковий нічний приціл, бронетранспортер БТР-3ДА, спеціалізований броньований автомобіль для перевезення особового складу «Варта», бойова тактична броньована колісна машина «Дозор-Б» та декілька безпілотних авіаційних комплексів.

Загалом, за останні кілька років суттєво покращений стан забезпечення Збройних сил України шляхом тісної співпраці з підприємствами вітчизняної оборонної промисловості. Принципово змінено підходи до видатків МО України, що дозволило збільшити частку видатків на розвиток ОВТ з одночасним зменшенням частини витрат на утримання військ.

Пріоритетом розвитку ЗС України у році, що минає, були військово-морські сили. Окрім того, що український флот фактично отримав на озброєння 6 нових малих броньованих артилерійських катерів «Гюрза-М» вітчизняного виробництва, моряки також отримують допомогу з різних питань від фахівців зі США, Великої Британії, Італійської Республіки, Турецької Республіки, Швеції, Норвегії, Болгарії та Румунії. Крім того, США, Велика Британія, Італія, Франція, Польща, Болгарія та Румунія надають допомогу Збройним Силам України у підготовці майбутніх офіцерів флоту шляхом навчання та стажування курсантів Інституту ВМС на бойових кораблях.

171206 НАТО
За останні кілька років значно зросла інтенсивність військових навчань. Якщо протягом 2013-2014 років тактичні навчання бригадного рівня не проводились взагалі, у 2015 році їх провели 15, а у 2016 році – 20. У 2017 році пройшло близько 200 батальйонних тактичних навчань та 190 заходів оперативної підготовки.

Особлива увага в процесі реформування Збройних Сил приділяється питанню досягнення оперативної і технічної сумісності зі збройними силами держав-членів НАТО, а також дотримання прийнятих у державах-членах ЄС та НАТО стандартів щодо діяльності і розподілу функцій та основних завдань. Для реформування системи стандартизації у сфері оборони України у 2016 р. було створено єдиний орган військової стандартизації, однією з функцій якого є здійснення загального керівництва та координації діяльності відповідних органів військового управління з впровадження стандартів НАТО. Усього розроблено більше 70 національних нормативних документів на основі понад 120 стандартів НАТО. До стандартів Альянсу наразі приведені у відповідність щонайменше 5 батальйонів ЗСУ. Підготовку з іноземними військовими інструкторами пройшли вже понад дві тисячі українських військовослужбовців.

171206 НАТО 2
Безперечно, не все відбувається так, як хотілося б. В управлінській системі залишаються ознаки застарілої бюрократії; об’єми фінансування хоча і зросли, однак не настільки, щоб забезпечити максимально швидке оновлення збройних сил сучасною військовою технікою та обладнанням; досі присутній радянський підхід до управління військами та особовим складом; оборонна промисловість переважно відновлює з певною модернізацією для армії радянське озброєння, натомість запуск у виробництво озброєнь новітніх поколінь залишається справою перспективи, тощо.

Однак, є відчуття, що з часом, постійна загроза російської інтервенції поступово змінить на краще Збройні Сили України. Українська армія нарешті набуде сучасного вигляду та забезпечить цілковитий захист від зовнішньої агресії. І позитивні тенденції для цього є. Так, наприклад, в бюджеті МО України на 2018 рік значно зростуть видатки на розробку і закупівлю нових озброєнь та військової техніки для Збройних сил України. Зокрема, Міноборони очікує отримати на це понад 10 млрд. грн. Це має суттєво поліпшити стан переозброєння українського війська, просунути ракетні програми, запустити боєприпасне виробництво, прискорити переоснащення ЗСУ на сучасні засоби зв’язку, тощо.

Сподіваємось, що позитивні стануть помітними вже найближчим часом. Ну, а поки Збройні Сили України святкують свій День народження, — на радість українському народу та на зло ворогам.

defence-ua.com

Поделиться:
Загрузка...