«Ядерний» удар по Кремлю: як США покарають Путіна за нову війну

32

Американська влада оголосила про підготовку пакету нищівних санкцій проти РФ у разі її вторгнення на територію України. Обмежувальні заходи вперше можуть торкнутися глави Кремля Володимира Путіна та його найближчого оточення – це загрожує тим, що весь світ дізнається про їхні таємні активи. Позначиться агресія Кремля і на звичайних громадянах – вони можуть втратити смартфони, ноутбуки та побутову техніку.

Чим відповість Захід на агресію Кремля?

Напередодні переговорів між США та Росією в Женеві низка американських ЗМІ опублікувала – з посиланням на джерела в американській адміністрації – списки можливих санкцій, які можуть бути запроваджені щодо Росії у разі нової агресії проти України.

Так, за даними New York Times, Вашингтон готовий заборонити експорт у країну-агресор будь-яких споживчих товарів, які використовують вироблену або розроблену в США електроніку. Це стосуватиметься мобільних телефонів, комп’ютерів, побутової техніки – зокрема й виробленої на території третіх країн з використанням американських технологій.

Також розглядаються технологічні обмеження, які можуть бути спрямовані проти «улюблених галузей промисловості Путіна», зокрема аерокосмічної та збройової. Санкції стосуватимуться виробництва російських винищувачів, зенітно-ракетних систем, протисупутникової оборони, космічних систем, штучного інтелекту та квантових обчислень.

Українські воїни на бойовій позиції під Луганськом, nytimes.com

«Цей законопроєкт абсолютно ясно дає зрозуміти, що Сенат США не сидітиме склавши руки, поки Кремль загрожує повторним вторгненням в Україну», – заявляє автор «Акту із захисту суверенітету України» Роберт Менендес.

Один з ключових пунктів документа полягає в тому, що американська влада готова оприлюднити докладний звіт про особистий капітал і фінансові активи президента Володимира Путіна та його близького оточення, а також членів їхньої родини – подружжя, дітей, батьків, братів і сестер.

«Північний потік-2» та від’єднання від SWIFT

Окремим пунктом передбачені санкції проти «Північного потоку-2» – під них може потрапити будь-яка організація, яка займалася будівництвом або плануванням, а також експлуатацією. Ще один пункт дає президенту США право запровадити санкції проти осіб, які мають стосунок до сировинної галузі.

Що кажуть у Росії?

У РФ традиційно відкидають можливість вторгнення в Україну та скаржаться на несправедливі звинувачення із боку Заходу. Зокрема, 11 січня представник Кремля Дмитро Пєсков назвав можливість нових санкцій США «своєрідною артпідготовкою» на тлі консультацій щодо «гарантій безпеки».

«Слава богу, посудомийки не належать до категорії «найсвятішого», хоча це дуже важливо для зручності в побутовому житті… Так, дійсно, ми бачимо, що як мантру наші американські опоненти продовжують загрози про майбутні санкції. Очевидно, що здійснюються інформаційні вкидання в різні засоби масової інформації, про те, що це будуть за санкції. Я б сказав, що, напевно, це належить до категорії такої своєрідної інформаційної артпідготовки перед раундом консультацій», – зазначив він.

Але після того, як в американському Сенаті заговорили про можливість запровадження обмежень проти Путіна, риторика Москви різко змінилася. «Йдеться про санкції, які за своєю суттю та з урахуванням неминучої адекватної відповіді фактично можна прирівняти до ініціативи щодо розриву відносин», – сказав Пєсков.

А що думають експерти?

Вони зазначають, що у разі введення цих санкцій постраждають не лише політики, високопосадовці та олігархи РФ, а й звичайні росіяни. Іншими словами, за агресію Путіна доведеться платити всім.

Так, від’єднання РФ від SWIFT експерти називають «ядерною санкцією», яка матиме катастрофічний ефект для російської економіки. «Це відразу відкидає країну на кілька сотень років тому. Економіка РФ інтегрована у глобальну, і без платежів це робити неможливо. Якщо її справді вимкнуть, тоді Росія повторить шлях Ірану», – зазначає Сергій Фурса, спеціаліст відділу продажу боргових цінних паперів Dragon Capital.

«Країна просто технічно неспроможна розрахуватися. Вона ж не повезе гроші в сумках чи вагонах. Та ніхто й не візьме грошей вагонами. Приєднання країни до світової системи електронних розрахунків – дуже чутлива тема. Особливо з того погляду, що сьогодні немає країн без зовнішнього боргу», – каже він.

Пензин нагадує, як від’єднання від SWIFT вдарило по розвитку Ірану: «Держава була, по суті, зупинена в розвитку і відкинута на 20 років тому. Сьогодні країна законсервована, викреслена зі світового ринку торгівлі, в країну повністю припинилося постачання високотехнологічних товарів для оновлення економіки».

«Міжнародні платежі здійснюються переважно в доларах та євро, це загальносвітова практика. І якщо відрізати можливість конвертації, це все одно, що перекрити кран економіці. Тому що ні продати, ні купити щось на світовому ринку не вийде. А в Росії залежність від імпорту навіть продуктова – мало не на 60-70%. Тобто це апокаліпсис», – вважає російський економіст Костянтин Ордов.

Що ж до заборони на експорт споживчих товарів, то, за словами експертів, це призведе до дефіциту смартфонів, планшетів, ноутбуків, телевізорів, ігрових консолей, процесорів, відеокарт та інших комплектувальних для збирання ПК.

«У нас світ зараз глобальний, і немає пристрою, в якому не було б того чи іншого компонента зі США. Та й не треба зариватися в наявність або відсутність конкретної компоненти – це буде вплив не на напівпровідники, а на світові бренди. Грубо кажучи, всі світові бренди, від Apple до Xiaomi, зацікавлені у глобальному ринку. Працювати на глобальному ринку, не враховуючи інтереси американських регуляторів, неможливо», – каже співзасновник та президент російської мережі електроніки DNS Дмитро Алексєєв.

Санкції також суттєво вплинуть і на товари, які на той час ще залишаться в країні. Як мінімум ціни можуть зрости на 150-250 відсотків.

«Якщо в оголошеному вигляді нові санкції ухвалять – зникне все. Весь імпорт опиниться під забороною. З урахуванням того, що на всіх смартфонах, планшетах та інших пристроях стоїть якщо не Android та Windows, то Ubuntu та MacOS, це зробити дуже просто – виробники кліком миші перетворять їх на шматки пластику та кремнію… Це буде повернення у ХХ століття», – констатує професор економіки Віктор Самаруха.

А що отримає Україна?

У разі вторгнення Вашингтон готовий збільшити постачання військового обладнання та зброї Україні та союзникам по НАТО, заявила тимчасова повірена у справах США в Україні Крістіна Квін.

«Якщо Росія вживе неприйнятних дій проти України, то ми також постачатимемо в Україну більше обладнання та зброї. І, врешті, ми зробимо все, щоб наші союзники по НАТО, що межують з Україною, були повністю посилені», – сказала вона.

Також ЗМІ повідомляли, що Київ на тлі загрози повномасштабної війни з РФ просить Вашингтон надати системи протиповітряної оборони, зокрема зенітно-ракетні комплекси Patriot. Проте конкретної відповіді американців поки що немає.

У межах «Акту про захист суверенітету України» Вашингтон передасть нашій країні 500 млн доларів, а також 3 млн доларів на міжнародну військову та освітню підготовку. Американський конгрес може визначити Україну як країну НАТО-плюс. Це дозволить швидко ухвалювати рішення щодо надання та продажу американських оборонних товарів та послуг.

Звичайно, це лише можливий список санкцій, які США та союзники запровадять проти Росії у разі нарощування її агресивних дій. Офіційна позиція Заходу: не конкретизувати, які інструменти будуть використані, щоб не дати Кремлю можливості підготуватися. Але точно зрозуміло одне: якщо Путін таки вирішить напасти на Україну, то Росії доведеться заплатити за це дуже високу ціну. І цього разу наслідки війни позначаться на всіх без винятку росіянах.

Віталій Семченко

Поделиться: