Велике Будівництво доведеться зробити маленьким

102
Економіка.
Перший квартал 2021 року.
Короткі підсумки.
ВВП
За оновленими прогнозами Урядом очікується зростання обсягу ВВП України у 2021 році на рівні 4,2% (у порівнянні з 2020 роком). Вчора НБУ погіршив прогноз зростання економіки до 3,8%.
Нагадаю, в держбюджеті закладено зростання у 4,6%!
Водночас, через інфляцію у 8,5%, Нацбанк вже був змушений підняти облікову ставку до 7,5%. Вірогідно, через хронічний дефіцит бюджету, збільшення грошової маси, ріст інфляції — це не останнє таке підвищення облікової ставки НБУ.
Український бізнес і громадяни можуть забути про дешеві кредити.
ВВП України у першому кварталі 2021 р. продовжує падіння. Причому, у порівнянні з 4 кварталом 2020 — воно прискорилося з -1% до орієнтовно -3% за прогнозами Мінекономіки.
Уряд Зеленського любить стверджувати, що це результат коронакризи і всі країни впали у 2020. Так, більшість впали, але з 2021 всі почали зростати.
Китай, приміром, показав рекордний ріст у 18,3% за перший квартал 2021.
А ми падаємо далі…
До речі, якщо у тебе річний план +4,6%, а факт першого кварталу — -3%, то бюджет вже треба переглядати в сторону скорочення витрат, бо збільшувати і так величезний дефіцит і боргове навантаження далі немає куди.
СТАН ВИКОНАННЯ БЮДЖЕТУ
Щодо надходжень до державного бюджету у квітні 2021 року (на 15.04.2021).
За даними Державної казначейської служби України, станом на 15 квітня 2021 року, надходження до загального фонду склали 22,2 млрд грн, що складає 23,0% від запланованих надходжень у квітні (97,0 млрд грн).
Надходження від фіскальних органів станом на 15 квітня:
— надходження від податкової служби склали 9,0 млрд грн;
— надходження від митної служби склали 13,3 млрд грн, що складає 47,3% від запланованих надходжень у квітні (28,1 млрд грн).
За даними Державної казначейської служби України, всього за січень-квітень 2021 року (станом на 15.04.2021) надходження до загального фонду склали 241,9 млрд грн, що складає 78,9% від запланованих надходжень у січні-квітні (306,8 млрд грн).
Сальдо державного бюджету за січень-квітень 2021 року склало 278,8 млрд грн, що складає 80,9 % від запланованих надходжень у січні-квітні (344,8 млрд грн).
РИНОК ОВДП
За даними аналітиків ICU станом на 15.04.2021 року, загалом за минулий тиждень нерезиденти скорочували присутність у гривневому борзі, але новина щодо перспектив включення одного з випусків облігацій у індекс J.P. Morgan GBI-EM може частково компенсувати вплив негативних новин і зменшити відплив інвесторів.
Прогнози:
Загалом попит на ОВДП має активізуватися через великі погашення і бажання реінвестувати кошти в нові папери. Однак за збереження тенденції до зменшення портфеля нерезидентів Мінфіну доведеться конкурувати з вторинним ринком, і виплати можуть бути рефінансовані не повністю.
Найприкріше в цій ситуації прорахунок Уряду, що світ завалений дешевими грошима і ми можемо спокійно обійтися без кредиту МВФ.
Гроші — справді наддешеві, але ніхто не має наміру їх дарувати чи викидати на смітник. Відсутність структурних реформ, ріст інфляції, загроза військової агресіі з боку Росії — і Мінфін вже не може залучити кошти не лише на зовнішніх ринках, але й на внутрішніх.
План зовнішніх запозичень у березні-квітні провалений повністю (0%!), за першу половину квітня героїчно вдалося залучити лише менше 10% внутрішніх запозичень, 2,7 млрд грн з запланованих на квітень 32,2 млрд грн.
СПОЖИВЧИЙ РИНОК
За даними експрес-випуску Держстату від 9.04.2021 року споживча інфляція у березні 2021 року прискорилася до 8.5% р/р (з 7.5% р/р у лютому). За місяць ІСЦ зріс на 1.0%.
Основні тенденції:
— На споживчому ринку в березні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,1%. Найбільше (на 9,7%) подорожчала соняшникова олія. На 4,8–1,0% зросли ціни на цукор, фрукти, продукти переробки зернових, рис, хліб, м’ясо та м’ясопродукти, овочі, масло, кисломолочну продукцію, сало, рибу та продукти з риби. Водночас на 0,6% подешевшали яйця.
— Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 0,7%, що пов’язано з подорожчанням тютюнових виробів на 1,2%.
— Одяг і взуття подорожчали на 12,7%, у т. ч. одяг – на 13,0%, взуття – на 12,3%.
— Ціни на транспорт зросли на 1,8% в першу чергу за рахунок подорожчання палива та мастил на 5,7%, проїзду в залізничному та автодорожньому пасажирському транспорті – на 4,4% та 1,6% відповідно.
Економіка — це нудно і складно. Але, якщо нею не займатися, роздати держпідприємства друзям-олігархам і загнати їх у збитки, провалити всі системні реформи, замість фахових команд призначати статистів, не розуміти і не контролювати ситуацію в усіх економічних сферах, а єдиним рецептом вирішення структурних проблем є заспокійливе відеозвернення і спроба державного регулювання по-венесуельськи — тоді раптом не буде вистачати грошей на зарплати, забезпечення війська і медицини, зокрема, щоб закупити вакцини.
Більше того, навіть таке улюблене Велике Будівництво доведеться зробити маленьким.
Поделиться:
Загрузка...