Важке колісне шасі для ЗСУ

233

Збройні сили України перебувають на етапі активного реформування. Однією зі складових військової реформи є оновлення озброєння та військової техніки.

Для розвитку озброєння української армії необхідна модернізація існуючих зразків, та розробка перспективних видів техніки.

Одним з видів військової техніки, у якому існує значна потреба для ЗСУ – є важке колісне шасі.

Зараз українські військові експлуатують в основному зразки озброєння створені на базі колісних шасі МАЗ та БАЗ, які створені ще в Радянському союзі. Ці зразки майже відпрацювали свій ресурс, а заводи, що виготовляють запасні частини до них залишились за кордоном. Саме тому гостро постала проблема створення вітчизняного важкого колісного шасі для ЗСУ.

Для чого армії потрібні важкі колісні шасі?

Нові важкі колісні шасі необхідні в першу чергу для створення зразків озброєння у рамках ракетної програми України. Це шасі для протикорабельного ракетного комплексу “Нептун”, РСЗО “Вільха”, перспективного зенітного-ракетного комплексу, мобільної РЛС різного призначення та інші зразки озброєння.

Для яких зразків озброєння необхідне важке колісне шасі?

– ОТРК
– протикорабельний ракетний комплекс
– перспективний зенітний ракетний комплекс
– шасі ракетного комплексу крилатих ракет наземного базування
– мобільні РЛС різного призначення
– важкі інженерні машини
– тягачі для бронетехніки
– самохідні артилерійські системи
– системи РЕБ
та інші

Можливості української промисловості

На разі українські виробники створили та представили два зразки важкого колісного шасі військового призначення, це шасі ПКРК “Нептун”, розроблене підприємством КРАЗ спільно з декількома іншими підприємствами, та шасі ХКБМ , яке було розроблене для оперативно-тактичного ракетного комплексу, на замовлення КБ “Південне”.

Шасі ПКРК “Нептун”

Для створення самохідної пускової установки було використане шасі КРАЗ, броньована кабіна підприємства “Українська бронетехніка” (розробник бронемашини Варта) , та комплектуючі (гідравлічні системи) підприємства “Укрінмаш”.

фото: Архітектон
фото: Архітектон
фото: Архітектон

На базі даного шасі планується створити лінійку військової техніки:

– мобільну контрбатарейну РЛС


– СПУ РСЗО “Вільха”

– ремонтно-евакуаційний автомобіль

Важке колісне шасі КРАЗ, на базі якого створена СПУ ПКР “Нептун” має виявлені недоліки. Під час випробування нової РЛС “Бурштин”, що була змонтована на такому шасі КРАЗ,  елементи ходової частини вийшли з ладу – про що була інформація в Твітері .

фото пошкоджених елементів шасі під час руху
фото пошкоджених елементів шасі під час руху
фото пошкоджених елементів шасі під час руху

Також в шасі використана ресорна підвіска – така конструкція є застарілою, і не дуже оптимальною для сучасних військових машин.

Шасі ХКБМ

Важке колісне шасі ОТРК “Гром-2”  розроблене  ХКБМ  на замовлення КБ “Південне”, яке зараз і є власником конструкторської документації на нього.


КБ “Південне” розглядає це шасі як базове для цілої лінійки зразків озброєння, що розробляється у Дніпрі.

А саме це:

– оперативно-тактичний ракетний комплекс


– комплекс крилатих ракет наземного базування


– зенітний ракетний комплекс


– реактивна система залпового вогню

та інші.

Як розповів Сергій Згурець, шасі розробки ХКБМ добре зарекомендувало себе під час випробування в пустелі, на території іноземного замовника:

“Пусковая нового оперативно-тактического комплекса “Гром” проходит испытания на территории инозаказчика. В частности, несколько пусковых машин носятся по пустыне и один из шейхов, который впервые посидел в этой машине и проехался по пустыне, был в восторге. Потому что, как он сказал, такого плавного хода и таких возможностей, он никогда не видел. Это означает, что те наработки, которые были сделаны по поводу этой ходовой действительно являются уникальными”.

Проблеми уніфікації

Восени цього року береговий протикорабельний ракетний комплекс “Нептун” повинен пройти державні випробування, і за умови їх вдалого проведення, прийнятий на озброєння.

Якщо комплекс приймуть на озброєння, то СПУ будуть на базі колісного шасі КРАЗ.

Але поряд з тим Генеральний штаб ЗС України висловлював зацікавленість у оперативно-тактичному ракетному комплексі “Сапсан” (експортна модифікація для іноземного замовника має назву “Грім-2”). Наразі комплекс створюється в інтересах іноземного замовника, а Україна не фінансує проект “Сапсан” – напевно чекаючи результатів випробування “Грім-2”.

В найоптимістичнійшій перспективі, якщо все ж таки міністерство оборони України вирішить закупити для армії ОТРК “Сапсан” (чи іншу модифікацію), то цей комплекс піде у війська на шасі розробки ХКБМ. Тому що виготовлення ОТРК на іншому шасі, буде потребувати проведення нової дослідно-конструкторської роботи. А це додаткові фінансові витрати і час.

В такій ситуації збройні сили можуть отримати два ракетні комплекси (Нептун та Сапсан), на різних шасі.
Це створить труднощі в логістиці та обслуговуванні.

В перспективі існують плани створення інших ракетних комплексів, та зразків озброєння: комплекс крилатих ракет наземного базування, ЗРК, РЛС, РЕБ, інженерні машини, технічні машини і т.п.
Створення нових зразків озброєння на різних шасі призведе до розуніфікації.

Висновок

Важке колісне шасі є вкрай необхідним для української армії, в першу чергу для створення перспективних зразків ракетного озброєння. В середньостроковій перспективі потреба в шасі такого класу буде складати 100-200 одиниць, а враховуючи інші види озброєння (інженерні машини, технічного забезпечення, РЕБ), потреба може вирости ще на 100-200 одиниць.

Тобто при умові стійкого фінансування, серійний випуск такого шасі буде рентабельним. І крім того створить нові робочі місця на підприємствах вітчизняного ОПК.

Важливою задачею для керівництва армії є вибір єдиного колісного шасі, замість прийняття на озброєння зразків техніки на різних шасі – що призведе до розуніфікації.

Доцільним в такій ситуації є проведення конкурсу з порівняння тактико-технічних характеристик, та експлуатаційних характеристик двох уже створених колісних шасі: шасі ХКБМ та шасі ПКРК “Нептун”. І за результатами конкурсу прийняття на озброєння лише одного шасі. Створювати перспективні зразки озброєння необхідно на базі лише одного базового уніфікованого колісного шасі.

MARINER

Поделиться:
Загрузка...