«Вагнергейт» – терниста дорога Зеленського і Єрмака до тюрми

240

До вашої уваги матеріал генерала СБУ, екснардепа, відомого громадського діяча Григорія Омельченка, присвячений подіям навколо «Вагнергейту».

«Бог не в силі, Бог у правді»

(Григорій Богослов)

Чергове моє дослідження «зливу» таємної інформації про проведення ГУР МО і СБУ разом із спецслужбами країн НАТО спецоперації стосовно затримання «вагнерівців», що призвело до її провалу, розраховане на думаючий читацький загал і працівників правоохоронних органів з метою встановлення об’єктивної істини у справі про державну зраду, вчинену президентом України Володимиром Зеленським і главою його Офісу Андрієм Єрмаком.

Вагнергейт – терниста дорога Зеленського і Єрмака до тюрми 01

Музика брехні і маніпуляцій

Другий рік влада, опозиція і кому не лінь танцюють танок «Вагнергейт» під музику брехні і маніпуляцій на свій лад.

Президент Зеленський майже рік (330 днів) не спростовував своєї брехні про те, що операції «вагнерівці» як такої взагалі не було. Лише під тиском доказів і побоювання західних ЗМІ змушений був визнати, що вона була, а він брехав усьому світові.

Визнавши цю брехню, Зеленський почав говорити іншу, стверджуючи 24 червня 2021 року в ефірі телеканалу «1+1»: «Це точно не була наша операція. Я точно розумію, що ідея цієї операції — це була ідея, скажімо так, інших країн, точно не України (про які саме країни йде мова Зеленський не уточнив – Г. О.). І те, що Україну максимально втягували в це питання — це правда. І те, що цього не сталося, я вважаю — слава Богу, що ми проявили питання суб’єктності в цьому важливому питанні».

Наступного дня радник голови Офісу президента Михайло Подоляк запевнив, що Зеленський, говорячи про причетність інших країн до спецоперації «вагнерівці», мав на увазі Росію.

Голова ТСК Мар’яна Безугла 10 вересня спростувала твердження (брехню) президента Зеленського про те, що операція «вагнерівці» була точно не України. Вона категорично заявила: «Це був суто український спеціальний захід». Правда, до цього часу не може розібратися в термінах «спецоперація» і «спецзахід».

Зауваження Зеленському: ніхто Україну не втягував у питання, пов’язане з операцією «вагнерівці». Це була виключно наша, українська спецоперація і нею потрібно гордитися! Вона проводилася ГУР МО і СБУ спільно з спецслужбами країн НАТО, щоб затримати бойовиків-терористів «вагнерівців» і віддати їх під суд за вчинені воєнні злочини або обміняти на українських військовополонених і цивільних заручників, які утримуються у в’язницях Росії і в так званих «ДНР», «ЛНР».

З вини Зеленського і його друга Єрмака операція була провалена. На моє глибоке переконання (як слідчого МВС і начальника відділу військової контррозвідки СБУ в минулому) Зеленський і Єрмак «проявили не суб’єктність», а – державну зраду (ст. 111 ККУ).

«Як Путін ХУ&ЛО, так Зеленський БРЕХЛО»

Об’єктивний аналіз діяльності президента Зеленського засвідчує, що брехню він ввів в ранг державної політики як на внутрішньому, так і міжнародному рівнях!

В заяві «Європейської Солідарності» від 24 червня 2021 року зазначено: «Як Путін ХУ&ЛО, так Зеленський БРЕХЛО. На цинічній брехні йшов на президенство. На такій же брехні намагається утриматися при владі».

Вагнергейт – терниста дорога Зеленського і Єрмака до тюрми 02

Нагадаю Зеленському (і це потрібно робити постійно!), що 20 серпня минулого року він охрестив «маячнею» інформацію про «злив» спецоперації із затримання «вагнерівців». «Я не знаю ні про який «злив» якоїсь операції»,- брехав Зеленський в інтерв’ю «Радіо Свобода».

У відповідь на уточнювальне запитання журналіста, чи планувалася така операція, Зеленський роздратовано перепитав: «Навіщо ви ставите таке провокаційне запитання? Навіщо зараз ви президенту України кажете, що операція планувалася?»

Глава Офісу президента Андрій Єрмак (який, за твердженням експертів, є агентом ФСБ РФ під псевдонімом «Козир») 18 серпня 2020 року в ефірі програми «Свобода слова Савіка Шустера» спецоперацію із затримання «вагнерівців» назвав: «детективною історією, яка була вигадана від самого початку і до кінця«.

«Відбілювачі» брехунів

Прикро, що деякі мої колеги – ветерани спецслужб і правоохоронних органів стали на шлях відбілювання президента і глави його офісу, з вини яких була провалена унікальна операція за своїм змістом і таємністю.

Спростування в один день (19 серпня 2020 року) нинішніми і окремими колишніми керівниками СБУ, ГУР МО і СЗР (Служба зовнішньої розвідки) інформації про те, що очолювані ними відомства проводили спільну операцію з виманювання «вагнерівців» із Росії через Білорусь в Україну, де їх планували затримати, є недолугими і смішними (краще б мовчали або жуйку жували!) і засвідчує, що колективне спростування було замовлено Офісом президента або самим Зеленським.

Наприклад, СБУ заявила, що чутки про причетність співробітників відомства до «заманювання» бойовиків групи «Вагнера» в Білорусь для їхнього  подальшого затримання – це «фейк» і «фантастичний сценарій», першоджерелом якого було російське видання.

Заперечуючи факт проведення цієї операції (названою «фейком» і «фантастичним сценарієм»), СБУ 29 липня оголосила підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України (участь у терористичній організації) 28 «вагнерівцям», які їм повинні були вручити 30 липня відразу після їхнього затримання в результаті вимушеної посадки літака рейсу «Мінськ-Стамбул» в аеропорту «Бориспіль».

Служба зовнішньої розвідки України вважає, що повідомлення про участь українських спецслужб у спецоперації із затримання «вагнерівців» у Білорусі є «спеціальною інформаційною операцією», що має «російське походження», завданням якої було:

1.Звинувачення українських спецслужб у причетності до організації і проведення операції на території Білорусі і, як результат, втягнення України у міжнародний скандал і підрив її міжнародного авторитету;

2.Дискредитація керівництва України з метою зниження рейтингу влади напередодні місцевих виборів», що на мою думку, є повним маразмом!

Новопризначений начальник ГУР МОУ Кирило Буданов (призначений Зеленським 5 серпня 2020 р.) вважає історію з «вагнерівцями» повністю спланованою в Москві, яка хотіла цією подією «вбити трьох зайців»: «1. Психологічний тиск на білоруську владу (президента Лукашенка) і спровокувати на більш жорсткі дії проти протестантів. 2. Покласти відповідальність на Україну і погіршити українсько-білоруські відносини. 3. Змусити Лукашенка спиратися на російську підтримку. Приблизно так само було і з Януковичем».

Соромно за таких горе-керівників спецслужб України, які, як і їхній безпосередній начальник – Зеленський, майже рік брехали українському народу і до цього часу не вибачилися!

Спроба окремих колишніх керівників ГУР, СБУ, СЗР відбілити Зеленського, Єрмака та керманичів спецслужб, мовляв, ніяка операція із затримання «вагнерівців» не проводилася, оскільки українські спецслужби не спроможні на такі операції, що це фейк Москви, щоб дискредитувати президента Зеленського, є такою ж голослівною і у справжніх професіоналів викликає лише усмішку. Як таких керівників можна тримати на посадах і де їхня офіцерська честь?

Їх загальні розмірковування, що такого не могло бути взагалі, вказують швидше на їхній низький рівень професіоналізму і більше схожі на саморекламу, з надією, що, можливо, Зеленський призначить їх на якісь посади в офісі президента або у відомствах, які вони раніше очолювали, як це було з призначенням екс-тричі генпрокурора Піскуна радником генпрокурорші Венедіктової.

Так, ексголова СЗР Микола Маломуж 19 серпня 2020 року заявив, що «операція про затримання «вагнерівців» може бути сценарієм в шпигунському кіно, але ніяк не в житті. Для такої операції СБУ повинна мати своїх сильних агентів і своє прикриття в ФСБ і білоруському КДБ».

Начальник ГУР МО України (2008-2010 рр.) Віктор Гвоздь розцінює інформацію про операцію українських спецслужб із затримання російських бойовиків ПВК «Вагнер» як антиукраїнську спецоперацію.

«Моє переконання: це – спеціальна операція, яка проводиться іншою країною проти нашої країни. Тому що тут фактично завдається удар по основах національної безпеки, по основних наших інституціях і підривається до них авторитет»,- сказав Гвоздь на брифінгу 19 серпня 2020 року.

Більш ідіотських пояснень тих, хто заперечував наявність операції «вагнерівці», яку проводили ГУР МО, СБУ разом із спецслужбами країн НАТО, важко навіть придумати! Як співається в пісні: «Маразм міцнів…» у наших можновладців.

Наголошую для Зеленського, Єрмака та їхніх «прачок» – це була супер професіонально підготовлена українська спецоперація (а не спеціальний захід) по захопленню бойовиків-терористів!

ФСБ Путіна була як «сліпе кошеня»

Спецоперація «вагнерівці» була спланована ГУР МО України і проводилася спільно з СБУ в рамках кримінального провадження № 42014000000000457 разом зі спецслужбами США, Великої Британії і Туреччини. Це підтверджують спеціалісти в сфері контррозвідувальної і розвідувальної діяльності – оперативні працівники ГУР МО і СБУ, які проводили цю операцію на чолі з начальником ГУР Василем Бурбою, і дали офіційні свідчення парламентській ТСК, а також об’єктивні фактичні дані (докази) зазначеного провадження, з якими я мав можливість ознайомитися і зробити фотокопії документів. Вони опубліковані торік в моєму звіті-розслідуванні «ЗЕ! «кроти» Москви на Банковій» (http://argumentua.com/stati/ze-kroti-moskvi-na-bankov-i).

Зауважу, що так «хвалена» і «всесильна» ФСБ Росії ні сном, ні духом нічого не знала про цю операцію, яку проводили ГУР МО і СБ України разом із спецслужбами США, Великої Британії і Туреччини. ФСБ була «сліпим кошеням». Про операцію путінські чекісти узнали лише 26 або 27 липня 2020 року від «крота-агента», який знаходиться в Офісі президента України. В ніч на 29 липня «вагнерівці» були затримані в Мінську КДБ РБ за наводкою ФСБ РФ.

На мою думку, операція українських спецслужб є гучним політичним міжнародним ляпасом особисто Путіну і його спецслужбам!

Як зауважив Христо Грозєв: «Для мене важливіше всього було б показати, наскільки принизливою ця операція була для російських спецслужб, тому що все це пройшло повз них, вони нічого не знали».

«Кротом», який «злив» в Москву інформацію про спецоперацію «вагнерівці», за моїми даними, є Андрій Єрмак. Як на мене, це майже достеменно встановлений факт. Дані, які підтверджують це, викладені мною у зазначеному звіті-розслідуванні і статті «Домашнє завдання» Зеленського: «Вагнергейт» та «токсичні» Коломойський і Єрмак»

(http://argumentua.com/stati/domashn-zavdannya-zelenskogo-vagnergeit-ta-toksichn-kolomoiskii-rmak).

Позафракційний народний депутат Гео Лерос підтвердив мій висновок, зазначивши, що президент Зеленський і керівник його офісу Єрмак є «співучасниками злочину» зі зливу операції із затримання «вагнерівців». Про це Лерос сказав 14 вересня 2021 року у розмові з політтехнологом Тарасом Березовцем (https://www.youtube.com/watch?v=TJJXyVjZiDM&t=45s).

«За моєю інформацією, Єрмак особисто погодив із Зеленським, що він телефонуватиме Козаку й попереджатиме, що бойовики в Мінську і збираються вилетіти. Особисто Єрмак телефонував Козаку й попереджав, аргументуючи тим, що скоро має бути обмін полоненими й подібна історія може зірвати його плани. Вони обоє співучасники цього злочину — державної зради», — заявив Лерос.

План спецоперації був

Професіонал журналістських розслідувань Юрій Бутусов після засідання ТСК 8 жовтня 2021 року (де він дав свідчення) виступив перед журналістами. Він, зокрема, заявив: «В мене є нові дані, які я хотів би повідомити і вважаю їх важливими. Є конкретні документи, з якими мені вдалося ознайомитися через мої джерела. Я не знав, чи є ці документи дійсними, тому мені потрібен був час на перевірку. Зараз я розумію, що підстави вважати їх достовірними є. Я зміг перевірити зміст і відповідність цих документів фактам. Що це за документи, яким слідча комісія має надати оцінку? Це план спецоперації по захопленню російських терористів. Я стверджую, що цей план операції був підготовлений 22 червня 2020 року, а 1 липня 2020 року за візою начальника Головного управління розвідки Міноборони Василя Бурби цей план поступив до міністра оборони України Андрія Тарана, який санкціонував, підписав план по захопленню російських терористів. На жаль, до цього часу слідча комісія не дала жодної оцінки цим документам. Я стверджую, що існує документ за підписом міністра оборони України, де повністю розписано план спецоперації, і він затверджений міністром. Він на себе взяв відповідальність і санкціонував цю таємну операцію», — підкреслив Бутусов.

«Я вважаю, що дуже важливо встановити, чому план операції по захопленню терористів був санкціонований, чому на це є письмовий наказ, а перенесення операції, який призвів до її провалу, чомусь письмово ніхто не оформляв. Чомусь ніхто не віддав наказ, ніхто не розписався», — наголосив Юрій Бутусов (див. тут: https://www.youtube.com/watch?v=J4lFBDyYE8I).

Настійливо рекомендую президенту, генпрокурорші, керівникам ДБР і СБУ уважно подивитися повний текст 16-хвилинного виступу Юрія Бутусова і долучити відео з його виступом до матеріалів кримінального провадження як доказ, як того вимагає КПК.

Ще 31 липня 2020 року мій колега «Андрій Невідомий» сказав, що «завершити у березні операцію по затриманню «вагнерівців», які були готові летіти на заробітки за кордон, перешкодило закриття аеропортів у зв’язку з жорстким карантином, введеним з пандемією коронавірусу. Коли ж авіарейси відновили, треба було опрацювати маршрут польоту «заробітчан», який би проходив у повітряному просторі України, оскільки польоти літаків з Росії через Україну заборонені. Найзручнішим і надійним маршрутом українські спецслужби вибрали авіарейс «Мінськ – Стамбул», який пролягав через Україну, з урахуванням того, що в проведенні фінальної стадії операції із затримання «вагнерівців» нам допомагали турецькі спецслужби».

Тому план фінальної стадії операції по затриманню «вагнерівців» був підготовлений, як зазначив Юрій Бутусов, 22 червня, підписаний начальником ГУР МО Бурбою і 1 липня затверджений для виконання міністром оборони Тараном. Доповіді президенту Зеленському про дату, час і спосіб затримання «вагнерівців» план не передбачав. В цьому не було ніякої потреби.

До сказаного Юрієм Бутусовим додам, Андрій Таран кадровий військовий, професійний військовий розвідник (у 1999 – 2004 роках військовий аташе при посольстві України у США, 2008 – 2015 рік – заступник начальника ГУР МОУ, з грудня 2015 по квітень 2016 року – перший заступник командувача Сухопутних військ, з 4 березня 2020 року міністр оборони, з 13 березня 2020 року – член РНБО, військове звання – генерал-лейтенант у відставці з 2016 року, нагороджений орденами Богдана Хмельницького ІІІ і ІІ ст.).

25 вересня ТСК допитала ексначальника ГУР МО Василя Бурбу у справі «вагнерівців». Щоб обмежити доступ депутатам від опозиції, засідання комісії перенесли зі стін парламенту до Міністерства оборони. На засіданні були присутні лише депутати «Слуг народу».

За даними джерел Бутусова, на допиті Бурба повністю підтвердив під протокол всі обставини підготовки й провалу спецоперації, про які говорилося раніше, і привів багато нових деталей і фактів, які підтверджують зраду і витік інформації з Офісу президента України. Зокрема, Бурба розповів, що план спецоперації із захоплення російських терористів був підписаний міністром оборони Андрієм Тараном, і був детально узгоджений. Провал спецоперації стався після наради в кабінеті президента Зеленського. Бурба також підтвердив, що операція по затриманню «вагнерівців» проводилася спільно зі спецслужбами країн НАТО і була перенесена на вимогу Єрмака.

Ціна перенесення спецоперації

Коротко нагадаю те, що мною було встановлено минулого року і опубліковано у звіті-розслідуванні «ЗЕ! «кроти» Москви на Банковій».

За моєю інформацією, після призначення президентом Зеленським 4 березня 2020 року Андрія Тарана міністром, останній, приблизно, через півтора – два тижні доповів президенту Зеленському про те, що ГУР МО проводить спільно з ЦРУ США операцію по встановленню і затриманню російських найманців, так званих «вагнерівців», які вчинили воєнні злочини на Донбасі. Президент Зеленський не заборонив проведення операції і зауважень не висловлював, дав зелене світло на її продовження. Не було і витоку інформації про неї після доповіді президенту.

«Злив» інформації про операцію «вагнерівці» відбувся після наради у президента Зеленського 24 липня 2020 року, на якій були присутні: глава ОП Андрій Єрмак, заступник голови СБУ Руслан Баранецький, начальник ГУР МО Василь Бурба, перший заступник секретаря РНБО, голова комітету розвідки Руслан Демченко, заступник глави ОП з питань оборони Роман Машовець і секретар президента Марія Левченко, яка не мала допуску до державної таємниці.

Вагнергейт – терниста дорога Зеленського і Єрмака до тюрми 03

Колаж видання «Новинарня»

На нараді Єрмак категорично наполягав на перенесенні операції, мотивуючи свою позицію тим, що він веде переговори з помічником президента Росії Дмитром Козаком, а затримання «вагнерівців» зашкодить початку перемир’я на Донбасі, запланованого з 27 липня.

Бурба і Баранецький переконували Зеленського, що операцію переносити не можна, бо найманці — в дорозі до Мінська, уже зареєстровані на ранковий рейс 25 липня до Стамбула, зупинка операції може призвести до її провалу. Операція готувалася більше року і пов’язана з затриманням бойовиків, які перебувають у державному розшуку за вчинення терористичних актів в Україні, серед них є і співучасники збиття пасажирського малайзійського літака 17 липня 2014 року.

Проте Зеленський підтримав Єрмака і віддав усний наказ Бурбі та Баранецькому зупинити захоплення «вагнерівців» 25 липня і перенести їхнє  затримання на 30 липня, щоб «зручніше було вести переговори з Москвою».

Як показали подальші події, перенесення операції Зеленським і Єрмаком було зроблено навмисно, щоб був час повідомити про неї в Москву і зірвати її успішне завершення. 26 липня 2020 року Зеленський зробив ініціативний телефонний дзвінок Путіну. Єрмак, за моєю інформацією, за дорученням Зеленського також телефонував у Москву 26 і 27 липня і мав розмову з Козаком, якому і розповів про план спецоперації «вагнерівці». Про це я детально описав ще минулого року у звіті-розслідуванні «ЗЕ! «кроти» Москви на Банковій».

Голова провладної ТСК Мар’яна Безугла уже повідомила, що громадськість може ніколи не дізнатися, хто наказав скасувати операцію по захопленню бойовиків. Це станеться за умови, якщо відповідні дані щодо «вагнергейту» не розсекретять.

Обмовився чи натякнув?

Нагадаю. Ввечері 28 серпня минулого року (коли тема «Вагнергейту» набирала медійних обертів) я отримав конфіденційну інформацію, яка проливала світло ще на одного ймовірного «крота», який міг злити операцію «вагнерівців» у Москву. Згідно з нею, 26 липня, приблизно о 17 годині, Зеленський із власної ініціативи зателефонував Путіну, з яким мав розмову про перемир’я, призупинення вогню, звільнення утримуваних на Донбасі, про його особливий статус, зміни в Конституцію, про майбутній нормандський саміт і т. д.

І найголовніше: джерело повідомило, що під час розмови Зеленський чи то необережно обмовився, чи то натякнув Путіну про «заробітчан», які перебувають у Мінську і збираються летіти в Стамбул, та улесливо зауважив, що краще було б, від гріха подалі, якби вони не летіли через Україну.

Путін, буцімто, жартома відповів Зеленському: вони в мене долітаються, надовго запам’ятають, і подякував Зеленському за дружню пораду…

Окрім того, джерело також зауважило, що Путін, нібито, сам підвів Зеленського до розмови про «вагнерівців»: «Кажуть, що з Білорусі гості до вас збираються…»

Отримавши таку інформацію, я почав негайну її перевірку. Перше, що необхідно було з’ясувати, чи мала місце ця телефона розмова і коли, чи є офіційне її підтвердження на сайтах президентів України і Росії та чи збережена вона, адже минув місяць. Якщо є, то порівняти виклад змісту, про що Зеленський говорив із Путіним (якщо зміст цієї розмови є) з отриманою конфіденційною інформацією і в чому вона збігається.

На основі порівняльного аналізу необхідно було встановити рівень (низький, середній, високий або є фактом) достовірності конфіденційної інформації.

А також змоделювати ситуацію, чи міг Зеленський «злити» Путіну інформацію про «вагнерівців» у зв’язку із встановленням «всеосяжного» перемир’я», яке наступало на Донбасі через сім годин після розмови з Путіним, щоб «задобрити» його і не ускладнювати стосунки з ним із затриманням «вагнерівців»?

На офіційному сайті президента України я знайшов повідомлення про те, що дійсно 26 липня президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з президентом РФ Володимиром Путіним. Інформація про це була виставлена на сайті о 17:41.

Процитую окремі фрагменти тексту (який багато про що свідчить і дає інформацію для роздумів, хто може бути «кротом» в офісі президента): «Було обговорено виконання домовленостей, досягнутих під час Нормандського саміту 9 грудня 2019 року в Парижі. Володимир Зеленський порушив питання безпеки на Донбасі.

Співрозмовники привітали досягнення домовленості щодо повного та всеосяжного режиму припинення вогню на Донбасі, яке починається з 00:01 27 липня 2020 року, президент Російської Федерації підтримав цю домовленість.

Лідери погодилися з необхідністю термінової реалізації додаткових заходів із підтримки режиму припинення вогню на Донбасі… Президент України особливо наголосив на необхідності подальших практичних кроків у питанні звільнення утримуваних українських громадян, які перебувають на тимчасово окупованих територіях Донбасу та Криму, а також у Російській Федерації.

Сторони також обговорили закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, який перебуває на розгляді у політичній підгрупі ТКГ, та закон про децентралізацію, який передбачає зміни до Конституції України.

Було акцентовано увагу на необхідності успішної реалізації домовленостей, досягнутих чотирма лідерами в Парижі, у контексті важливості проведення наступного саміту «Нормандської четвірки» в Берліні»,— зазначено в офіційному повідомленні.

На сайті президента РФ також було повідомлення (26.07.2020 р. о 18:05 – за московським часом), що «за ініціативою української сторони відбулася телефонна розмова В. Путіна з президентом України В. Зеленським» .

Тональність змісту повідомлень про розмову двох президентів суттєво різнилася. На відміну від українського повідомлення – російське було жорстким щодо України і «серйозною стурбованістю» Путіна. Проте в повідомленнях не було згадування чи натяку на «вагнерівців-заробітчан» ні словом. Це підсилювало підозру, що інформація про спецоперацію із затримання «вагнерівців» могла бути передана в Москву Єрмаком особисто або за дорученням Зеленського.

Проаналізувавши зміст телефонної розмови Зеленського і Путіна з отриманою інформацією, що Зеленський міг «злити» йому операцію «вагнерівці» і дуже дивну поведінку Зеленського під час перебування в дитячій лікарні «Охматдит» в обід 29 липня («вагнерівці» були затримані в ніч на 29 липня), а також маразматичні майже одночасні заперечення Зеленського, Єрмака і керівників спецслужб, що спецоперація не проводилася (це фейк), для мене уже сумнівів не було: президент Зеленський і глава його офісу Єрмак вчинили державну зраду (ч.1 ст. 111 КК) і є «кротами» Путіна. Зеленський як агент політичного впливу Москви, а Єрмак, окрім того, ще і агент спецслужб Росії під псевдонімом «Козир».

Настійливо рекомендую подивитися зазначене відео. Таке враження, що Зеленський у «Охматдиті» був під «кайфом», «неадекватним».

Для перевірки інформації, чи згадував Зеленський у розмові з Путіним «вагнерівців-заробітчан» необхідно оприлюднити аудіозапис (а не стенограму!) їх розмови 26 липня. У випадку підозри, що аудіозапис може бути «підчищеним»  провести експертизу.

«А чи був хлопчик?»

Дивним виглядає позиція народних депутатів від опозиції (серед яких є професіонали СБУ), що вони не піднімають в парламенті і у ЗМІ питання телефонної розмови Зеленського і Путіна 26 липня 2020 року, а носяться з розмовою Зеленського і Лукашенка 5 серпня 2020 року як «дурень зі ступою».

24 червня 2021 року у ефірі каналу «1+1» ведуча Наталія Мосейчук запитала у Зеленського про розмову з Лукашенком щодо «вагнерівців».

«Востаннє спілкувалися з ним по телефону… До речі, раз ми говоримо про «вагнерівців – це те, де я був залучений в цю тему… Коли «вагнерівці» були на території Білорусі, я подзвонив Олександру Григоровичу, я сказав йому, я його попередив. Я сказав: я готовий вам передати всю повну інформацію, що стосується цих людей. Ми вже розуміли, які там прізвища… Я був упевнений, що він передасть нам цих вбивць, цих «вагнерівців». Але потім відбулося, що відбулося. І це була моя остання з ним бесіда», — заявив Володимир Зеленський.

При цьому він не уточнив, коли саме була ця розмова: до чи після затримання «вагнерівців» у Білорусі. Так само з інтерв’ю не зрозуміло до кінця, про що саме «попередив» Зеленський Лукашенка. Далі, за словами президента України, Олександр Лукашенко пообіцяв «розібратися» і що «все буде нормально».

В цей же день «Європейська Солідарність», не уточнивши дати, коли була ця телефонна розмова, зробила «сенсаційну» заяву (яка, по суті, була фейком!): «За здачу росіянам спецоперації із затримання військових злочинців із банди Вагнера – сьогодні ви (Зеленський – Г. О.) фактично виступили із явкою з повинною. Cам(Зеленський – Г. О.) подзвонив шістці Путіна Лукашенку і все розповів. В інтерв’ю ви (Зеленський. – Г. О.) багато говорили про державну зраду – і у цьому геніальному розслідуванні вийшли самі на себе. Як юрист-недоучка маєте знати, що чистосердечне зізнання пом’якшує відповідальність».

Нагадаю, що Порошенко кандидат юридичних наук.

Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк 25 червня 2021 року пояснив слова президента Володимира Зеленського про те, що він «попередив» тодішнього президента Білорусі Олександра Лукашенка про «вагнерівців».

У коментарі BBC, Подоляк сказав, що ця розмова відбулася 5 серпня 2020 року, тобто після затримання «вагнерівців».

«Президент Зеленський мав телефонну розмову з Лукашенком про вагнерівців 5 серпня 2020 року. Саме тоді президент Зеленський попередив Лукашенка про те, що Україна не сприйматиме іншого варіанту, окрім екстрадиції «вагнерівців» в Україну. «Вагнерівці» на той момент вже перебували під арештом у Білорусі більше тижня. Лукашенко обіцяв передати «вагнерівців» нам. Але він обрав інший варіант. Саме тому й після того контактів з Лукашенком у президента Зеленського не було», — сказав Подоляк

(https://lb.ua/news/2021/06/25/487895_ofis_prezidenta_poyasniv_zayavu.html).

Після зазначеного інтерв’ю політики від опозиції (серед яких є юристи і працівники спецслужб), громадські діячі і так звані «експерти багатостаночники» вчинили справжню «бурю в стакані» — звинуватили Зеленського в тому, що в розмові з Лукашенком він «злив» інформацію про «вагнерівців», що призвело до провалу операції. Лунали заяви, що цим інтерв’ю Зеленський зробив «явку з повинною у вчиненні державної зради». Наввипередки побігли до ДБР, СБУ і Генеральної прокуратури з заявами про порушення кримінального провадження проти Зеленського, який нібито вчинив злочин, передбачений ст. 111 КК (державна зрада).

6 липня, тобто через два тижні після заяви «ЄС», ветерани російсько-української війни, представники «Демократичної сокири» та «Руху опору капітуляції» провели акцію біля ОП, а потім передали до Державного бюро розслідувань заяву про ймовірне вчинення президентом Зеленським державної зради.

Громадські активісти вважають, що Зеленський здав самопроголошеному президентові Білорусі Лукашенку плани спецслужб щодо «вагнерівців», тож у діях глави держави вбачають державну зраду. І тому в ДБР, на їхню думку, мають розпочати досудове розслідування.

«Інтерв’ю Зеленського було досить «змістовним». Він сказав ключове слово: «Я попередив». У принципі цього достатньо. Стаття 111 ККУ – державна зрада, – наголосив ветеран російсько-української війни, народний депутат VIII скликання, юрист (адвокат) Ігор Лапін.

«З юридичної точки зору ми маємо почати кримінальне провадження. ДБР має прийняти нашу заяву, зареєструвати, відкрити це провадження проти тих осіб, які могли бути причетні до державної зради в кабінеті президента Зеленського, у вищих ешелонах влади. Якщо ДБР не зареєструє цю заяву, то наші подальші дії – через суд зобов’язати ДБР зареєструвати це кримінальне провадження», – зазначив Лапін.

Перед тим, як віддати до ДБР заяву про те, що Зеленський скоїв злочин, передбачений статтею 111 ККУ, активісти під телекамери поставили на ній власні підписи, вважаючи, що піар вдався.

Так і хочеться голосно крикнути: шановні друзі, колеги-юристи, цим інтерв’ю Зеленський лише добровільно зізнався у своїй брехні про те, що спецоперації «вагнерівці» не було. І не більше того!

В юриспруденції є таке поняття як відволікання слідства на «непридатний об’єкт», який в нашому випадку, з кримінально-процесуальної точки зору, є – «гнилим», оскільки Зеленський вів телефонну розмову з Лукашенком про «вагнерівців» через тиждень після затримання їх у Мінську.

Так бездумно (а може навмисно?) автори заяви підіграли на руку Зеленського! Запевняю, що через певний час (на моє переконання, як слідчого в минулому, це можна зробити уже і сьогодні – всі підстави для цього є!) слідчий ДБР разом з прокурором, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні проти Зеленського за ознаками ст. 111 КК (державна зрада), ЗАКОННО ЗАКРИЮТЬ цю справу за відсутністю складу злочину в діях президента Зеленського. У нашому випадку (телефонна розмова Зеленського з Лукашенком) немає події злочину.

І що вибудете робити потім? Водити чергові хороводи акцій протесту біля офісів президента і Генеральної прокуратури? Ви ж самі себе підставили своєю необізнаністю і юридичною безграмотністю! Вивчайте, як кажуть, матеріальну частину!

Екс-генеральний прокурор Руслан Рябошапка 8 жовтня 2021 року поділився подробицями зриву спецоперації «вагнерівці». За його словами, дзвінок, який спричинив зрив операції, здійснив не президент Володимир Зеленський, а голова його офісу Андрій Єрмак, – заявив Рябошапка під час ефіру на телеканалі «Прямий» (https://www.youtube.com/watch?v=u9g2hRnD-Kk).

За інформацією Рябошапки, телефонував точно не Зеленський. «Я просто не розумію і у мене в голові не вкладається, навіщо було озвучувати версію, що він особисто зателефонував президенту Білорусі і попередив його про якихось бойовиків. Була інформація і вона теж озвучувалася, що цей дзвінок був від керівника Офісу президента», – наголосив Рябошапка.

Висновок: Зеленський не «попереджав» Лукашенка про «вагнерівців» і не «зливав» йому таємної інформації про спецоперацію їхнього  затримання. Телефонна розмова між ними відбулася 5 серпня 2020 року. На час розмови найманці-бойовики уже як тиждень були арештованими (29 липня) і утримувалися в СІЗО Мінська. Це незаперечний і неспростовний факт, встановлений мною ще минулого року і опублікований у звіті-розслідуванні, який я розіслав народним депутатам фракції «Європейська солідарність» і фракції «Голос».

Через роздутий фейковий піар у ЗМІ, увага суспільства прикута саме до цієї розмови, після того, як активісти добилися через суд, щоб їх заява про нібито вчинення Зеленським державної зради (у телефонній розмові з Лукашенком) була внесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Автори заяви вважають, що Зеленський в розмові з Лукашенком «злив» інформацію про «вагнерівців», чим вчинив злочин, передбачений ст. 111 КК (державна зрада).

Замість уточнення фактичних даних спецоперації «вагнерівців» та обставин, хто з Офісу президента міг її «злити», опозиція маніпулює ними, влаштовує телевізійні шоу, чим наносить великої шкоди встановленню об’єктивної істини у кримінальному провадженні і ставить під сумнів інші докази, які підтверджують вчинення державної зради Зеленським і Єрмаком у справі про зрив операції по затриманню бойовиків-терористів.

Аналіз доказів, обговорення версій та обставин операції «вагнерівці» в ефірах на телебаченні і радіо роблять, як правило, не професіонали, які мають практичний досвід слідчої, оперативної, контррозвідувальної роботи, а політтехнологи, політичні експерти і так звані «спеціалісти широкого профілю», які в своєму житті не розслідували кримінальних справ, не вели оперативно-розшукових справ, не проводили активних заходів розвідувального чи контррозвідувального характеру, операцій по затриманню організованих злочинних угруповань, терористів і т. д.

Невже так важко було уточнити дату розмови?

Ще більше «масла в огонь» добавив брифінг Зеленського, який він провів 3 жовтня за підсумками зборів фракції «Слуга народу» в Трускавці, де коротко розповів про розмову з Лукашенком щодо «вагнерівців»,.

Зеленський сказав, що обговорював питання «вагнерівців» з Олександром Лукашенко по телефону, коли найманці на автобусах заїхали на територію Білорусі. Але в черговий раз не повідомив дати цієї розмови.

«Я щось чув, що вони там кудись летіли. Я знаю, що заїхали автобусами. Так ось, коли вони («вагнерівці») заїхали, ми розуміли прекрасно, інформація щодо цих бойовиків давно є в державі, в мене була розмова з Лукашенком, я йому сказав: там у вас бойовики, якісь деталі я йому говорив. Він мені сказав: так, ми вивчимо це питання, ви ж знаєте, як товаришують наші держави, ми зробимо все можливе і все. І після цього все», – заявив президент Зеленський.

І знову галас: це «нова явка Зеленського з повинною», він «вчинив державну зраду» і біготня по правоохоронним органам і судам з вимого порушити проти нього кримінальну справу. Сміх і гріх від такої юридичної безграмотності!

Прикро, що окремі професіонали спецслужб, які стали політиками, на справі «вагнерівців» почали робити піар з метою підняття рейтингів політичних сил, до яких вони належать, замість того, щоб встановлювати об’єктивну істину у справі.

Невже було важко уточнити дату, коли Зеленський мав розмову з Лукашенком? Для цього потрібно було лише зайти на офіційні сайти обох президентів і ознайомитися з текстом їх розмови про «вагнерівців», а журналістам, які були на брифінгу, запитати у президента, коли він розмовляв з Лукашенком про «вагнерівців» – до їх затримання, чи після. І все стало б на свої місця.

Лише журналіст Юрій Бутусов підійшов до цього питання професійно, заявивши 8 жовтня, що «ніхто в Офісі президента не пояснює Зеленському серйозність його заяв про «вагнерівців». У червні цього року і зараз у Трускавці президент Зеленський жодного разу чомусь забув повідомити в двох інтерв’ю поспіль, а якого числа він телефонував Лукашенку. Один раз забув сказати дату, другий раз забув сказати дату. Але ж це б зняло усі питання. Чому члени фракції «Слуга народу» не можуть запитати президента Зеленського, якого числа він телефонував Лукашенку, хай відповість. Бо він постійно забуває про це. Треба отримати відповідь».

Минулого року в ефірах на радіо і телебаченню я не раз говорив про цю розмову, вказував дату, коли вона відбулася – 5 серпня 2020 року, через тиждень після затримання «вагнерівців» у Мінську 29 липня і що президенти обговорювали питання екстрадиції «вагнерівців» в Україну. Окрім того, про зміст розмови Зеленського і Лукашенка в цей же день, 5 серпня, повідомили інформаційні агенства України, Білорусі, Росії.

«Це абсолютна брехня, Метью!

2 жовтня 2021 року самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко в інтерв’ю журналісту CNN Метью розповів деталі затримання «вагнерівців».

Вагнергейт – терниста дорога Зеленського і Єрмака до тюрми 04

Під час інтерв’ю

Проаналізуємо це інтерв’ю не в форматі піару чи телевізійного шоу, а на основі встановлених фактичних даних.

Лукашенко стверджує, що про приїзд бойовиків «Вагнера» до країни влітку 2020 року його ніхто з українського уряду, ні президент України не інформував. Журналіст Метью зауважив, що в Україні ходять чутки, «що президента Білорусі про приїзд цієї групи оповістив хтось із українського уряду».

Лукашенко: «Це абсолютна брехня, Метью! Мене інформували власні спецслужби. Комітет державної безпеки, який контролював шлях «вагнерівців» від кордону до готелю і в зворотному напрямку. Ніхто ні з України, ні з Росії мені з цього питання не дзвонив».

Мій коментар. Дійсно, ні Зеленський, ні Путін або хто небудь інший Лукашенкові не дзвонили і не попереджали про прибуття в Мінськ 33 «вагнерівців». Вранці 28 липня 2020 року (за дві доби до вильоту «вагнерівців» із Мінська в Стамбул) ФСБ повідомило голову КДБ РБ Валерія Вакульчика, що «в Білорусь прибуло понад 200 бойовиків для дестабілізації політичної обстановки і вчинення провокацій з метою зірвати вибори». Цю дезінформацію ФСБ придумала на ходу, перебуваючи в цейтноті, оскільки інформацію про заплановане захоплення «вагнерівців» українськими спецслужбами, Москва отримала від Єрмака через Козака в другій половині 27 липня. Єдиною метою на той час для ФСБ було затримання «вагнерівців» за будь-яку ціну, щоб вони не опинилися в Україні. Отримавши таку «серйозну інформацію», Вакульчик негайно доповів її Лукашенку.

Лукашенко: «Як тільки три десятки людей, які входили до складу групи, перетнули на автомобілях білорусько-російський кордон на трасі Берлін – Москва, КДБ Білорусі, використовуючи свої можливості, отримали інформацію, що до нас направляється 30 озброєних осіб із Росії. І вони відразу ж попали в поле зору білоруських спецслужб. Ми їх тримали на контролі».

Мій коментар. Насправді 32 «вагнерівці» перетнули кордон не «на автомобілях», а на автобусі «Мерседес» (водій Геннадій Кумпан) охоронного товариства з обмеженою відповідальністю «Гард Сервіз» (власник Владислав Кумпан – батько водія).

Ніякої зброї у «вагнерівців» при їх затриманні не було. Брати з собою будь яку зброю, коли знаєш, що перетинаючи кордон, будеш проходити перевірку білоруських прикордонників на передодні президентських виборів, а потім проходити жорсткий контроль під час посадки на літак, це було рівноцінно самогубству – власноручно «похоронити» свою поїдку на заробітки до Венесуели.

Лукашенко: «Вони («вагнерівці») пробували заселитися в один готель, потім поселилися в інший».

Мій коментар. О 03:32 (за місцевим часом) «вагнерівці» «не пробували заселитися в один готель», а поселилися в готель Мінського міжнародного освітнього центру ім. Йоханнеса Рау (ІВВ Міnsk) і заселилися в ньому до ранку 25 липня. При заселенні всі 32 особи пред’явили паспорти і дали можливість адміністратору готелю зробити їх ксерокопії.

Вагнергейт – терниста дорога Зеленського і Єрмака до тюрми 05

Заселення «вагнерівців» в готель (зверніть увагу на дату і час), зафіксовані відеокамерою

Центр (ІВВ Міnsk) знаходиться на просп. Газети Правда, 11 – в 200 метрах від німецького посольства (просп. Газети Правда, 11-д).

Встановлено, що «вагнерівці-заробітчани», засиляючись в готель, уже були зареєстровані на авіарейс за маршрутом «Мінськ – Стамбул», який вилітав 25 липня (субота) о 10:55 до Стамбулу. В цей же день були ще два прямих авіарейси до Туреччини: о 8:05 до Стамбулу і о 11:25 до Ататюрка.

Проте «вагнерівці» не вилетіли ні одним з цих рейсів, а залишилися в готелі до 27 липня. З Києва надійшла команда чекати – виліт перенесено на 30 липня, на який рейс – буде повідомлено додатково.

Звертаю вашу увагу на те, що саме 27 липня з 00:01 починався «режим повного та всеосяжного припинення вогню на Донбасі».

27 липня «вагнерівці» переїхали для подальшого проживання в санаторій «Білорусочка», яким керує колишній начальник Головного клінічного центу ЗС БР полковник Савицький Святослав Федорович (людина, яка, окрім всього іншого, тісно пов’язана з військовою розвідкою).

Санаторій належить Федерації профспілок Білорусь, яким керує Михайло Орда – начальник виборчого штабу Лукашенка.

В ніч на 29 липня 32 «вагнерівці» були затримані спецназом КДБ і ОМОН РБ

(див. відео: https://youtu.be/kVqBxqJ9-p8)

29 липня 2020 року о 12:39 білоруське державне агентство БЕЛТА з посиланням на правоохоронні органи повідомило: «Після отримання інформації про прибуття в Білорусь понад 200 бойовиків для дестабілізації обстановки в період виборчої компанії в санаторії під Мінськом були затримані 32 особи».

Як бачите, в офіційному повідомленні мови про «вагнерівців» не було.

Через декілька годин після затримання «бойовиків» на терміново скликаному засіданні Ради безпеки президент Лукашенко запитав: «Це абсолютно точно встановлено, що це компанія «Вагнера», приватна компанія?». Голова КДБ РБ Валерій Вакульчик ствердно відповів: «Так, так!» (див. відео, засідання Ради безпеки Республіки Білорусь:

https://www.ra