Томос наближається

136

Головні новини з Фанару після подій останніх вихідних такі:

1. Процес надання Томосу про автокефалію запущено — і він не буде скасований. Питання полягає не в тому, чи буде Томос про автокефалію, чи не буде, а в тому — станеться це трохи швидше чи трохи пізніше, з підтримкою рішення Вселенського Патріарха з боку більшого числа Помісних Церков чи меншого.

2. Якби Константинопольський Патріархат не розраховував на те, що зможе довести справу Томосу про автокефалію до логічного завершення — він би не починав цього процесу. Істерики з боку Московського Патріархату (цілком очікувані) не зупинять справу — як не зупинили вони скликання і проведення Всеправославного Собору. Бо відступити під тиском Москви в обох випадках не можна, адже це — поразка.

3. Вадим Владиславович Новінський та супроводжуючі його особи не отримали те, за чим їхали — запевнень, що «автокефалії не буде», що «визнається лише одна канонічна Церква» (тобто МПвУ), «засудження розкольників», тощо. Навпаки — почули про те, що раз за майже три десятиліття в Україні ієрархи МП не змогли вирішити проблему церковного розділення — Вселенський Патріархат не може далі не діяти у цій справі, бо порушений порядок у цілому Православ‘ї, а справа стосується мільйонів віруючих, які звертаються до Патріарха Варфоломія з проханням діяти.


Те, що Москва дозволила В. Новінському з оточенням поїхати на Фанар для переговорів (без дозволу Москви жоден з делегатів би цього не зробив) — ознака усвідомлення того, що Томос наближається, а всі попередні дії МП не змогли зупинити процес.

Упевнившись, за підсумками переговорів, що Томос — неминучий, Москва, з великою долею вірогідності, обиратиме один з трьох шляхів реагування (який саме — буде видно у близькій перспективі):

1. Надалі торпедувати процес погрозами про «велику схизму», готуватися до розриву відносин з Константинополем та гуртувати навколо себе всі можливі сили;

2. Максимально затягувати процес, граючи з Фанаром у «поганого і доброго поліцейського», тобто то лякаючи «схизмою», то пропонуючи якусь форму згоди на автокефалію, але «колись пізніше». Мета — дотягти до виборів в Україні в надії, що після них можна буде вже з боку сподіваної про-російської влади також торпедувати процес (у Москві, як і в Оппоблоці, сподіваються на виборчу перемогу чи хоча б «золоту акцію» про-російських сил). Цей варіант, судячи з коментарів з боку МПвУ після поїздки — найбільш вірогідний;

3. Спробувати «очолити» процес, запропонувавши через МПвУ якийсь алгоритм, за яким би автокефальна Українська Церква була би створена на базі МПвУ та залишилася б сателітом Москви (як ними є зараз кілька інших Помісних Церков). Хоча зовсім не зрозуміло, навіщо Константинополю власними руками створювати для Москви додаткового сателіта?

Тобто у підсумку — залишаємося обережними оптимістами, працюємо та далі молимося Богу за успіх справи.

Євстратій Зоря

P.S. Архиереи УПЦ МП отказались переходить в Константинопольский патриархат

25 июня в Свято-Успенской Киево-Печерской лавре состоялось совещание архиереев Украинской православной церкви Московского патриархата, на котором обсуждалась перспектива предоставления автокефалии от Константинопольского патриархата.

Об этом говорится на сайте УПЦ МП.

На совещании архиереи во главе с митрополитом Онуфрием подтвердили желание сохранить нынешний канонический статус с подчинением Московскому патриархату.

«В случае преобразования Украинской православной церкви в структуру Константинопольского патриархата, наша церковь потеряет значительную часть прав, которыми она наделена за последние десятилетия. В связи с этим епископы единогласно приняли совместное заявление о следующем. Имеющийся канонический статус вполне достаточен для того, чтобы УПЦ плодотворно совершала свою миссию среди народа Украины. Попытки изменить этот статус приведут только к ограничению прав и свобод, которыми наделена наша церковь, имея права широкой автономии. К тому же, эти попытки не вылечат, а только углубят раскол как в украинском Православии, так и в украинском обществе в целом. Архиереи единогласно подтвердили свое стремление соблюдения данной при рукоположении епископской присяге хранить верность УПЦ», — говорится в заявлении.

Его подписали митрополит Киевский и всея Украины Онуфрий, еще 28 митрополитов, 20 архиепископов и 21 епископ.

Напомним, весной 2018 года президент Украины Петр Порошенко, Верховная Рада и архиереи УПЦ КП и УАПЦ обратились к вселенскому патриарху Варфоломею с просьбой о признании и предоставлении им автокефалии (независимости).

Константинопольский патриарх с резиденцией в Стамбуле считается главной фигурой в православном мире.

 

Поделиться:
Загрузка...