Угода Трампа про рідкісноземельні ресурси, запропонована Україні, вимагала б від неї більших компенсацій, ніж репарації, накладені на Німеччину після Першої світової війни, пише The Telegraph .
Видання отримало доступ до початкового договору. Деталі.
Вимога Трампа про компенсацію $500 млрд поширюється не лише на корисні копалини: вона охоплює практично все, включаючи українські порти, інфраструктуру, нафту та газ, причому на безстроковий період. Фактично, це репарації без можливості їх виплатити.
Справа не лише у 50% прибутку від видобутку ресурсів та використання інфраструктури, яку забирали б США, а й у пункті lien on such revenues, згідно з яким Україна віддавала б активи у власність США до моменту повної виплати компенсацій. Фактично це означає «спочатку заплатіть нам, потім годуйте своїх дітей».
Такі умови зазвичай накладають на агресора, який програв війну. Це як репарації на Німеччину та Японію у 1945 році, які перенаправляли всі доходи від економічної діяльності до спеціального фонду, створеного союзниками-переможцями, звідки вже потім якась частина розподілялася їм назад.
Україні довелося б заплатити більший % від ВВП, ніж репарації, накладені на Німеччину в 1919 році Версальським договором за підсумками Першої світової війни. Росії при цьому все повністю зійшло б із рук. Мало того, Трамп публічно попередив, що якщо Україна не погодиться, він здасть її Путіну на тарілочці.
Українським чиновникам довелося пройти мінним полем у Мюнхені, хоробро посміхаючись і чемно заявляючи, що текст потребує доопрацювання.
Проблема ще в тому, що українськими корисними копалинами було б практично неможливо розрахуватись із зазначеною США сумою, навіть якщо відкинути мораль.
Приклад: Україна має великі запаси літію. Але літієва бульбашка луснула наприкінці 2022. Запаси літію виявляються по всьому світу. Рік тому в Неваді було відкрито найбільше у світі родовище літію (кальдера Макдермітта), достатнє, щоб обійти з видобутку Китай. В Україні є кобальт. Але більшість сучасних електромобілів використовують літій-залізофосфат і не потребують кобальту. А натрій-іонні та сірчані акумулятори обмежують попит на літій.
Сланцевий газ? Геологія та розробка в українських Карпатах складна та дорога. З цієї причини Chevron свого часу припинив розробку в Польщі. Відновлювані джерела енергії? Тут Україна має великий потенціал, але Трамп противник зеленої енергетики.
Багато українських корисних копалин потребують розробки та вкладення ресурсів. Багато американських гірничодобувних компаній позакривалися ще в 90-х через низькі прибутки.
У бестселері Трампа «Мистецтво укладати угоди» є одна фраза: «Іноді найкраща угода — це та, яку ви не уклали». Невідомо, чи Зеленський читав книгу Трампа. Але цей урок він знає не гірше за автора.