Україна протягом кількох тижнів просила у США протикорабельні ракети та інше озброєння для берегової оборони.
Про це повідомляє New York Times із посиланням на американських чиновників.
Сполучені Штати відповіли на цей запит, додавши озброєння для берегової оборони до пакету військової допомоги вартістю 800 мільйонів доларів, оголошеного цього тижня. На зустрічі в середу високопоставлені чиновники Пентагону також попросили американських військових підрядників розробити пропозиції щодо додаткових протикорабельних ракет, які США могли б надати українцям або американським союзникам.
Український удар по «Москві», флагману Чорноморського флоту Росії, був яскравою демонстрацією потужності протикорабельних ракет, запущених з узбережжя, і він показав, сказав високопоставлений чиновник Міноборони США, що запит України на більшу кількість такої зброї був «дуже прозорливим».
Американські чиновники заявили, що «Москву» потопили не за допомогою зброї американського виробництва, а за допомогою двох українських ракет «Нептун».
Росія продовжує стверджувати, що пожежа на «Москві» сталася в результаті нещасного випадку, а не нападу України.
Деякі американські чиновники заявили, що Росія як і раніше прагне принизити українську доблесть в очах власної громадськості. Затоплення «Москви», за словами чиновників, показало як потужність власної зброї України, так і стратегічну важливість розширення бойових дій в напрямку Чорного моря, де довгий час домінував російський флот.
За словами американських чиновників, на цьому етапі війни нікому не варто дивуватися українським можливостям або здатності українців завдати великої шкоди російським військовим.
Перед ударом по «Москві», за словами високопоставленого чиновника Міноборони, російський Чорноморський флот міг «діяти відносно безкарно».
Однак тепер росіяни вже відтягнули свої інші кораблі далі від узбережжя, сказав інший американський чиновник. Це може ускладнити будь-який десант Росії на Одесу. За словами американських чиновників, зупинення або стримування висадки десанту залишається важливою метою для України.
Чим далі від узбережжя будуть російські кораблі, тим обмеженішою буде їхня підтримка наземних нападів на українські міста. Це може ускладнити деякі гарматні та ракетні атаки на Україну, однак не виведе більш потужні ракети Росії за межі досяжності.
P.S.
Воєнно-політичне керівництво України під час негласних перемовин або ж публічних виступів просить наших західних союзників поставити нам зокрема протикорабельні ракети для захисту побережжя.
«На слуху» те, що дати ПКР (невизначеного типу) нам уже пообіцяли Велика Британія та США. Але є ще одна країна, уякої ми просили протикорабельні ракети – це Норвегія.

.
Як розповідав Defense Express, 30 березня цього року президент України Володимир Зеленський виступав перед норвезьким парламентом, і просив передати нам зокрема протикорабельні ракети Naval Strike Missile. Минуло два тижні, Норвегія поки не сказала «так», але поки й не сказала «ні». Відповідно, ще поки маємо привід порозмірковувати – якщо Україна отримає NSM, скільки ворожих кораблів ми зможемо знищити завдяки цим ПКР.
Дещо схожим запитанням задались автори польського Defence24. Тим більш, що ВМС Польщі мають в своєму розпорядженні дві батареї комплексів NSM на 48 крилатих ракет, мають відповідний досвід експлуатації цих систем. Тому в їх словах можуть бути підказки, корисні для воюючої України.

.
З відкритих джерел відомо, що ракета NSM має заявлену дальність стрільби до 220 км, маса бойової частини -120 кг. (Для порівняння, аналогічні характеристики «Нептуна» — до 280 км та до 150 кг).
Найкращою ціллю для берегових ПКР NSM, які би могла отримати України, могли би стати саме десантні кораблі ЧФ РФ, як цілі, що вщент забиті озброєнням та боєприпасами. Найліпший момент, щоб бити ракетою NSM по посудинам орків – це коли рашистські БДК уже розгортатимуться в ордер для можливої висадки десанту на чорноморське побережжя України.

.
Автори Defence24 вирішили заодно закинути ідею своєму уряду про те, що Польща як союзник могла би передати в розпорядження України хоча би одну батарею ПКР NSM із сумарним боєзапасом в 24 крилаті ракети. Тим більш, що ця батарея начебто зможе проїхати від польського Жешува до нашої Одеси лише за 14 годин, у той час як десантні кораблі орків йтимуть із Севастополя мінімум 12 годин.
Щоб уникнути чутливих питань із «реекспортом технологій», уряд Польщі може передати батарею NSM без штатних трикоординатних РЛС TRS-15C та без датчиків «військового» GPS.

.
Автори публікації вважають, що ВМС України має достатній запас «альтернативних» засобів наведення ПКР, зокрема Bayraktar TB2.
І також – згадують про приклад часів Фолклендської війни, коли аргентинські військові спорудили «кустарну» пускову наземну пускову установку для ПКР Exocet MM38, і підбили цією ракетою британський есмінець HMS Glamorgan в ніч на 12 червня 1982 року.
