Щодо перемоги Усика

260
Всі тут уже пересварилися через оцінку цієї події. Я самого бою не дивився. Кажуть, що це було не так уже й просто. Та й охолов я до всіх цих спортивних досягнень під громадянським соусом «какая разніца».
.
Реально вболівав ще за Кличків та продовжую тримати кулаки за збірну з футболу. Стосовно Усіка маю свої оцінки, як емоційні, так і раціональні. Але зараз це тут писати і лінь, і принципово не хочеться. Навіщо влазити в ще один конфлікт на голому місці.
Тут про інше. Як колись казав Віктор Андрійович: «А тепер повернемося до наших баранів». От Усік та Ломаченко негативу вже поназбирували через край. І РПЦ демонстративно вихваляють та аж до мракобісся там лоби б’ють, і ватою деколи попахують, ще й чий Крим пояснити в горло не лізе. Там багато всього. Добре хоч пошану до державної символіки збережено в належному обсязі. Бо в спорті це дуже показово. А тепер оглянулися навколо. РПЦ? А влада наша злощасна куди хилить? Вони ж з посад навіть дрібних чиновників позвільняли, які згідно закону реєстрували парафії ПЦУ. Затятий постпред московського патріархату Трофімов із посадою в ОПі мусив попрощатися, бо копав під Єрмака. А сам Єрмак, а Тимошенко, Смірнов, Татаров — яку конфесію неприховано підтримують. І про ватні настрої, й про явні ознаки русского міра, й нелюбов до всього українського в цій зеленій клоаці писано-переписано.
А тепер перенесемося на пів десятиліття назад. Тоді, коли обидва боксери після перемоги на рингу гопак танцювали, загорнуті в синьо-жовті прапори — ми ж тоді всі ними гордилися. Правда? Очевидно, що обоє не ходили в церкву тоді ще УПЦ КП чи тим паче в УГКЦ. Але ви десь від них чули якусь московську пропаганду, дух русского міра? Ломаченко провокаційними тезами сипати почав уже після виборів 2019. В Усіка трохи крученіше. Але й то, до зміни курсу в державі його сумнівні й неоднозначні тези переважно стосувалися лише Криму. Це ще можна пояснити ріднею на окупованому півострові та невисоким громадянським рівнем. І чи вони демонстрували до 19-го так нав’язливо свою схильність до московського попізму? Щось там проскакувало стиха, але такої публічності з явним викликом точно не було.
А що ж помінялося? Чи Усік став іншим? Та ні. І хід думок його не особливо трансформувався, й світогляд, мабуть, також. За цей час самі спортсмени не помінялися. Але змінилася влада та ті погляди, які вона нав’язує суспільству. І коли сьогодні Усік засіває навколо себе скрєпами, а легкоатлетка обнімається з спортсменкою-офіцеркою із країни агресорки, то це пряма ретрансляція того «какая разніца» з чим прийшов до влади й уже два й пів року править Зеленський. Спортсмени, актори, ще ряд категорій дуже чутливі до суспільної думки та до принципів, які ретранслює суспільству влада. Тому не в Усіку проблема. він просто скотився по похилій площині в той бік, куди цю площину в 2019-му нахилили оті злощасні відсотки, які зробили самі себе та всю нашу країну.
А реальне й глибинне патріотичне виховання — воно в спорті неймовірно важливе. Але це треба починати виховувати вже не напередодні чергової олімпіади чи важливого поєдинку, а з дитячих спортивних шкіл. Що маємо натомість? Навіть ті паростки українства, які там, а далі в командах, клубах, федераціях починали проростати в минулі роки, зараз вирвані під корінь. От і відповідь не лише про того ж Усіка, а й про всі подібні прецеденти на 20 років уперед…
Тарас Чорновіл

P.S.

Під час святкування чемпіонського титулу, здобутого в ніч із 25-го на 26 вересня, боксер Олександр Усик позував на рингу в футболці “Русь православная”.

Це помітив журналіст Євген Будерацький.

“Багато хто каже, що добре, коли лунає наш гімн, майорить наш прапор і боксер його цілує. Певно ж, так. Кажуть навіть, що Усик змінився. Почав говорити українською на пресконференціях і т. д. Можливо, й змінився, не сперечатимусь.
Але є речі, які лишаються незмінними. РПЦ з нього не виб’єш ніяк. І раптом ви горді і навіть плакали – будь ласка, ваше право. Можете навіть підтримати морально “русского человека”. І придбати футболочку, в якій він святкував перемогу. Всього 1600 рублєй. “Сделано в России”, – написав Будерацький у фейсбуці.

Він поширив фото, на якому зафіксовано, як Усик святкує здобуття чотирьох чемпіонських поясів на стадіоні “Тоттенхем хотспур” у Лондоні. А також додав скріншот з інтернет-магазину, що продає футболку “Русь православная”, дуже подібну до Усикової:

Ідеться про продукт магазину “Боевая Русь” російського виробництва.

Як можна побачити, на чорній футболці українського боксера повторено той самий малюнок – руський воїн хреститься на тлі хреста, лише немає написів “Русь православная” та “Спаси и сохрани”.


Не вболівав ні за кого.
І не кажіть, що «Усик» це за Україну.
Так, вчора була його перемога як спортсмена, але навряд це перемога України.
Бо для того, щоб перемагала Україна — мають бути українські цінності і хоч трохи української душі.
Я не знаю що українського в Усику? Можливо постійні випади проти ПЦУ чи пропаганда кремлівських попів, що знищували країну на сході? Можливо дружба з Медведчуком та Марченко чи невизнання агресії РФ проти України?
Саме тому я не вболіваю ні за кого. Бо вийти один раз з українським прапором раз в рік і потім наступний рік гидити Україну і відпрацьовувати російську пропаганду — це різні речі.
Вибачте, якщо образив чиїсь почуття. Але для мене Україна та її символи мають бути УКРАЇНСЬКИМИ. За духом, думками та діями, протягом всього життя.
Поделиться:
Загрузка...